Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chociszewskiego: "Jak dzieci i osoby starsze mają bezpiecznie poruszać się tą ulicą?" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chociszewskiego: "Jak dzieci i osoby starsze mają bezpiecznie poruszać się tą ulicą?"
10-02-2017 08:27   Janusz Ludwiczak
Od października trwa remont chodników na ulicy Chociszewskiego. Jednak do tej inwestycji wiele zastrzeżeń mają mieszkańcy.

Pod koniec października ruszyła przebudowa ulicy Chociszewskiego. Za 1,5 mln zł remontowane są chodniku na całej ulicy - od Kasprzaka do Reymonta. Pojawi się tutaj również nowa zieleń.

Już w ubiegłym roku Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła 25 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej remontu chodnika i nasadzenia nowej zieleni na ul. Chociszewskiego.

W listopadzie zeszłego roku łazarski samorząd wnioskował do Rady Miasta o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta w kwocie 1 883 677,19 zł na remont nawierzchni chodnika wraz z ochroną zieleni i poprawą warunków siedliskowych drzew na ulicy Chociszewskiego na odcinku od Kasprzaka do Reymonta. Na tą inwestycje ze środków miasta przekazanych został z ubiegłorocznego budżetu 900 tys. zł. Kolejne środki pochodzą z tegorocznego budżetu miasta.

Na początku października Poznańskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęły przetarg na przebudowę ulicy Chociszewskiego - remont chodnika wraz z ochroną zieleni i poprawą warunków siedliskowych drzew na odcinku od ul. Kasprzaka do ul. Reymonta w Poznaniu. W sumie do przetargu stanęły dwie firmy. Najkorzystniejszą (czyli najtańszą) ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Roman Dyba Sp. z o.o. z Poznania, które zrealizuje zadanie za kwotę 1 498 907,68 złotych brutto.

Jednak mieszkańcy mają wiele zastrzeżeń do samej inwestycji.

Proszę o interwencję w sprawie remontu chodnika w Poznaniu na ul. Chociszewskiego. Czy ktokolwiek nadzoruje tą inwestycję? Najpierw rozkopano chodnik na całej długości po stronie ul. Hetmańskiej, nie zakończono na tym odcinku jeszcze prac, a w dniu dzisiejszym zaczęto rozkopywać chodnik po drugiej stronie. To jest jakiś absurd. Ta ulica jest główną ulicą, którą dzieci idą do szkoły podstawowej nr 90. PTu nie ma wytyczonych żadnych przejść dla pieszych, a do tego w ciągu dnia stoją wywrotki i koparki, które w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Czy nie można było prowadzić prac odcinkami? Zakończyć jeden kawałek i potem przejść na następny? Jak dojdzie do jakiegoś wypadku z udziałem dziecka lub osoby starszej, która będzie próbowała przejść na drugą stronę ulicy i wpadnie pod samochód kto będzie za to odpowiadał? Poza tym pracy robotników też należałoby się przyjrzeć, bo można powiedzieć, że ekipa robotników "jest w pracy", a nie pracuje – napisał do nas miesiąc temu Łukasz na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Część nowego chodnika oddano do użytkowania. Są liczne niedoróbki. Na części będącej w trakcie budowy jest pułapka dla pieszych przy ul. Szymborskiej, ponadto brak informacji dla kierowców o zakazie parkowania co powoduje, że niszczą nie wykończone chodniki, warto aby członek rady osiedle w ciągu dnia przespacerował się ul. Chociszewskiego i przekazał uwagi wykonawcy – alarmuje Jędrzej Appelt, mieszkaniec ul. Szymborskiej.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi.

Wykonawca został wezwany przez Spółkę do należytego zabezpieczenia terenu budowy, aby wyeliminować niedogodności dla pieszych oraz możliwości parkowania samochodów na nowo wybudowanym chodniku. W przypadku niezastosowania się przez wykonawcę do zaleceń Spółki, poniesie on wszelkie koszty przywrócenia właściwego stanu. Miasto natomiast, nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli przekroczy termin zakończenia, wtenczas naliczone zostaną kary umowne – tłumaczy Krzysztof Kaczanowski, koordynator ds. kontaktów z dysponentami środków i mediami Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Fakt przekazania do użytkowania pieszym fragmentów chodników nie oznacza jednak, że zostały na nim zakończone wszystkie roboty budowlane. Istotnym elementem, szczególnie w okresie zimowym, było zapewnienie pieszym możliwości bezpiecznego przemieszczania się do i z posesji, przez teren budowy. Chodnik po stronie ul. Hetmańskiej był rozbierany etapami i tak też oddawany pieszym. Podczas kończenia prac, pomiędzy ul. Szymborską, a ul. Reymonta, wykonawca rozpoczął przygotowania do następnego etapu rozbierając część chodnika. Niestety, prędzej wspomniane warunki atmosferyczne wymusiły wstrzymanie prac na obu zakresach – kwestie technologiczne. Przejścia przez teren budowy wyznaczane są przez Policję, ZDM, MIR a pojazdy budowlane, ze względu na specyfikę inwestycji muszą mieć możliwość pracy, wobec czego zatrzymują się w pobliżu robót – podsumowuje Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Jak zapewnia PIM zakończenie prac remontowych chodników przy ul. Chociszewskiego planowane jest na koniec listopada. Roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem, a obecna przerwa podyktowana jest niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy ulicy Skrytej protestują przeciwko wprowadzeniu udogodnień dla rowerzystów

ZOBACZ TAKŻE: Rodzice uczniów SP77 protestują przeciwko zabieraniu miejsc postojowych na Dmowskiego

ZOBACZ TAKŻE: Gorąca sesja Rady Osiedla Św. Łazarz z mieszkańcami o zieleni i miejscach postojowych {WIDEO}

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (2)

16-02-2017 14:19:16
Ola M.
Niestety remont chodników wzdłuż ulicy Chociszewskiego jest prowadzony z rażącym naruszeniem wszelkich zasad: bezpieczeństwa, estetyki i ekonomii! Brak wykończenia od razu - kiedy jeszcze pozwalały na to warunku atmosferyczne - poszczególnych odcinków spowodował, że dotychczas ułożona kostka brukowa "rozeszła" się, ubytków nie da się już uzupełnić kostką, a można było zawczasu uzupełnić dziury odpowiednio dociętymi elementami. Miejsca przeznaczone na przyszłą zieleń stanowią poważne zagrożenie - są to dziury z pagórkami, byłam świadkiem jak mężczyzna zszedł na bok ustępując miejsca matce z dwójką dzieci prowadzonych za ręcę, wpadł w taką właśnie dziurę raniąc nogę w kostce - co i kogo kosztowało rozplantowanie masy (chyba ziemnej) na w miarę równą nawierzchnię zamiast zostawiać ja usypaną w pagórki?!. No i naprawdę proszę zwrócić na przewrócony krawężnik na roku ul. Szymborskiej i Chociszewskiego, ten na łuku, przy "Żabce" - czy jest w ogóle techniczna możliwość jego wymiany? Dlaczego firma z dobrą renomą pozwala sobie na aż takie niechlujstwo? Zabrakło nadzoru? Nieprawidłowo zaplanowano rozkład prac (wszystko naraz i po trochu zamiast odcinkami, od początku do końca, ze wszelkimi wyprawkami)?
11-02-2017 08:41:20
poznanianka
Aż się boje ( a czekam ) , na przebudowę ulicy Kolejowej.Na razie jest jeden przykład. Pracował ( albo pracuje ) Agvanet. Pozostały zdementowane płyty chodnikowe i piasek., Na pewno nie poślizgają się pracownicy Hotelu Moderno.Ale myślę ,że ulica Chociszewskiego będzie miała chodniki wykonane wg najnowszej technologi , sprawnie i terminowe , tylko dzięki uwadze i kontroli mieszkańców.To bardzo skuteczny sposób , aby firmy usługowe i osoby odpowiedzialne za wykonanie robiły swoje i rzetelnie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: