Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gimnazja katolickie zamienią się w podstawówki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Gimnazja katolickie zamienią się w podstawówki
07-02-2017 00:42   Janusz Ludwiczak
Reforma oświaty przygotowywana przez rząd PiS oznacza również zmiany w szkołach katolickich. Wiadomo już, że gimnazjum prowadzone przez Archidiecezję Poznańską w gmachu dawnego VIII LO zostanie przekształcone w szkołę podstawową. Podobnie stanie się z Gimnazjum im. Matki Jadwigi Borzęckiej przy zbiegu ulic Głogowskiej i Krauthofera, które prowadzą siostry zmartwychwstanki.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty przygotowanej przez rząd i polityków PiS z początkiem września 2017 r. zlikwidowane mają zostać gimnazja. W zamian przywrócone będą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea, 5-letnie technika i 3-letnie szkoły zawodowe. Zmiany obejmą również szkoły katolickie.

Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki, znajdujące się w gmachu, które w połowie 2014 r. musiało opuścić VIII LO znajdzie się szkoła podstawowa.

W budynku tym znajdzie się szkoła podstawowa. Złożone zostały już stosowne dokumenty. Chciałbym przypomnieć, że w budynku, który odzyskała Kuria znajduje się Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

W budynku przy ul. Głogowskiej 92 przez 70 lat mieściło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Ósemka" musiała opuścić ten budynek, gdyż prawomocnym wyrokiem sądu odzyskała go kuria. Archidiecezja otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku, a także blisko 1,4 mln zł za najem budynku od czerwca 2012 r. do czasu wyprowadzki 8 LO w lipcu 2014 r.

Przez rok trwał remont budynku, który kosztował kościół 15 milionów złotych. 1 września 2015 r. Kardynał Zenon Grocholewski i arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcili budynek przy ul. Głogowskiej 92, do którego wprowadziło się gimnazjum i liceum katolickie.

Remont budynku, dostosowanego do obowiązujących obecnie w szkolnictwie przepisów, kosztował 15 mln zł. Dobudowano m.in. windę, dzięki której w szkole uczyć się mogą osoby niepełnosprawne. Szkoła posiada dwie sale gimnastyczne, boiska sportowe i 25 sal lekcyjnych. Zainstalowany został system przeciwpożarowy i sieć internetowa, zakupiono nowoczesny sprzęt. W szkole powstała kaplica – tłumaczył w sierpniu 2015 r. ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W podstawówkę przekształci się również Gimnazjum im. Matki Jadwigi Borzęckiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Głogowskiej 147.

W związku z wprowadzeniem reformy strukturalnej, będziemy przystosowywać naszą szkołę do nowych realiów, aby móc kontynuować misję odrodzenia religijno-moralnego naszego społeczeństwa poprzez nauczanie i wychowanie, w której towarzyszy nam dewiza: "Miłością i Prawdą" - zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Ponieważ od 1 września 2017 roku nie będzie naboru do klasy pierwszej gimnazjum, planujemy otwarcie szkoły podstawowej – informuje s. Hanna Słodzinka CR, dyrektor Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Jadwigi Borzęckiej.

Jak zapewnia dyrektor szkoły zajęcia w nowej szkole podstawowej prowadzone będą w klasach liczących od 15 do maksymalnie 20 osób.

Zmiany czekają również publiczne gimnazja – te o numerze 33 i 53 zostaną przekształcone w szkoły podstawowe, zaś Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Potockiej ma zostać przekształcone w liceum terapeutyczne.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: