Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W przyszłym roku strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona do ulicy Hetmańskiej i Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W przyszłym roku strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona do ulicy Hetmańskiej i Kolejowej
20-01-2017 07:09   Janusz Ludwiczak
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Łazarz, projekt Rowerowy Łazarz czy podjęcie działań zmierzających do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza– to tematy, którymi podczas ostatniej sesji zajęłą się Rada Osiedla Św. Łazarz.

Na początku pierwszej w tym roku sesji, która odbyła się w środę Rada Osiedla Św. Łazarz omawiała projekt dotyczący rozszerzenia strefy płatnego parkowania.

Jak wiemy Rada Miasta przeznaczyła 500 tys. zł w tym roku na wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania oraz strefy Tempo 30 na Łazarzu. Podczas ostatniego spotkania z ZDM dowiedzieliśmy się, że do końca marca przeprowadzona zostanie analiza ruchu oraz analiza napełnienia miejsc postojowych – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.

Strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona do granic II ramy komunikacyjnej i obejmować będzie obszar w obrębie ulic: Bukowska - Grunwaldzka - rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Hetmańska - Kolejowa - Gąsiorowskich - Głogowska - Roosevelta - Bukowska.

A co z ulicą Przybyszewskiego i Marcelińską? Czy za Hetmańską wszystkie ulice staną się parkingiem? Co zrobimy dla tych mieszkańców ulic? – pytała radna Bogumiła Maćkowiak.

Będziemy odnawiać pas zieleni. Miasto nie zgadza się na rozszerzenie strefy poza II ramę komunikacyjną. Również Rada Osiedla Górczyn nie chce, by strefa sięgała aż do ulicy Palacza. Na Hetmańskiej nie możemy zabrać jednego pasa na parkowanie. Jakieś rozwiązania zostaną wprowadzone. ZDM nie chce popełnić takich błędów jak na Jeżycach, nie skończy się tylko na wymalowania pasów – odpowiedział przewodniczący Filip Olszak.

Wraz ze strefą parkowania ma zostać wprowadzona strefa Tempo 30. Ograniczenie prędkości do 30 km/h ma być na wszystkcih ulicach z wyjątkiem tych stanowiących II ramę komunikacyjną i o ważnym znaczeniu komunikacyjnym, czyli: Bukowskiej, Przybyszewskiego, Reymonta, Hetmańskiej, Głogowskiej, Arciszewskeigo,Palacza, Krauthofera i Szylinga, Roosevelta. Strefa Tempo 30 będzie jednak wprowadzona na ulicach: Matejki, Kasprzaka czy Chociszewskiego.

Zmienić ma się również organizacja ruchu. Niektóre ulice dwukierunkowe mogą stać się jednokierunkowe, ponadto zmiana sposobu parkowania np. z ukośnego na równoległe.

Czy projekt będzie współgrał z rewitalacją Rynku Łazarskiego? – dopytywał radny Roman Modrzyński.

Ruch odbywać będzie dookoła płyty rynku w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Nie będzie tak jak teraz przejazdu środkiem Rynku. Jezdnia będzie oddalona od budynków. Możliwe będzie zlokalizowanie ogródków, miejmy nadzieję, że przy rynku pojawią się kawiarenki – wyjaśnił Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Na przełomie maja i czerwca mają odbyć się pierwsze konsultacje społeczne ws. rozszerzenia strefy płatnego parkowania oraz strefy Tempo 30. Do tego czasu będą gotowe analizy ruchu i miejsc postojowych.

Strefa parkowania ma zostać częściowo wprowadzona już w przyszłym roku, a docelowo do 2019 r.

W uchwale łazarscy radni wnioskują też o przeprowadzenie aktualizacji projektu przebudowy ul. Kolejowej.

W dalszej części sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie ustalenia projektu remontu miejskich chodników.

Ponieważ ulica Wojskowa znajdzie się w strefie płatnego parkowania, a remonty chodników mają być wykonywane ze środków ZDM powinna zmienić się lista prioryretetowych remontów chodników. W zeszłym roku chodniki na ul. Konopnickiej i Orzeszkowej zostały wyremontowane za 120 tys. zł ze środków pozostawionych za parkowanie w srtrefie. Otrzymujemy sporo sygnałów z ulicy Biedrzyckiego. Są inne ulice, które potrzebuja remontu – wyjaśniała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

I tak w pierwszej kolejności mają zostać wyremontowane chodniki po wschodniej stronie ulicy Dmowskiego - od Stablewskiego do Potockiej oraz dokończenie remontu chodnika na ul. Siemiradzkiego. W dalszej kolejności remontowane mają być chodniki na ulicy Biedrzyckiego i Winklera.

Łazarscy radni zajmowali się również projektem "Rowerowy Łazarz". Wiadomo już, że na pewno zmiany nie zostaną wprowadzone na ulicy Skrytej. Nie będzie również wyłączenia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Limanowskiego i Jarochowskiego, na co nie zgodził się Miejski Inżynier Ruchu. Natomiast na ulicy Klonowica wprowadzone zostanie tymczasowe parkowanie przy żłóbku, a przy skrzyżowaniu ulic Morawskiego i Kasprzaka wymalowane zostanie nowe przejście dla pieszych. Te zadania mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

Dalsza koncepcja projektu "Rowerowy Łazarz" przewiduje:

  • ul. Berwińskiego – pas rowerowy wzdłuż szkoły
  • ul. Wyspiańskiego – przeniesienie przejście dla pieszych z ul. Chełmońskiego bliżej Drużbackiej. Przed skrzyżowaniem z ul. Głogowską będzie jedne pas - wspólny do skrętu w lewo, w prawo i do jazdy prosto. Drugi pas przeznaczony będzie dla ruchu rowerowego
  • Matejki/Berwińskiego - likwidacja krótkiego lewoskrętu, który okazał się niezgodny z przepisami. Z jednego pasa pojedziemy zarówno prosto jak i w lewo. Przeprogramowana ma być sygnalizacja świetlna. Światło zielone w pierwszej kolejności mają otrzymywać kierowcy jadący ulicą Matejki od strony południowej.
  • Plac Wyspiańskiego – wprowadzenie zakazu parkowania i oznakowania P-21 (powierzchnia wyłączona)
  • ul. Niegolewskich – likwidacja kilku miejsc postojowych i wyznaczenie przejazdu rowerowego przez ul. Głogowską.

Projekt "Rowerowy Łazarz poparło 6 radnych, którzy byli za, 8 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Ponadto łazarscy radni podjęli uchwałę w sprawie wskazania kierunku ruchu na drodze wewnętrznej łączącej ulicę Stablewskiego z Potworowskiego. Kierowcy będą teraz wjeżdżać od strony ulicy Potworowskiego, wyjazd bedzie na Stablewskiego.

Na zakończenie środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła projekt uchwały w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i Rady Miasta Poznania o zintensyfikowanie działań zmierzających do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza na terenie Miasta Poznania.

Trzeba walczyć z zanieczyszczenmi powietrza, ostatnio dużo słyszymy o smogu, dlatego proponujemy, by na budynku Szkoły Podstawowej nr 9 pojawiłą się tablica do pomiaru zanieczyszczeń, która będzie pokazywać stopień zanieczyszczeń. Po drugie należy przeprowadzić szerokie działania edukacyjne. Ponadto wygaszany będzie program Kawka, dlatego ZKZL i MPGM powinny z własnych środków wymieniać ogrzewanie węglowe na cieplik. Miasto powinno powinno dawać przykład, a nie tylko zmuszać właścicieli prywatnych nieruchomości – podsumował Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXVII (zwyczajna) 18.01.2017

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (13)

23-01-2017 18:38:56
Hania
Cytuje:" koncepcja projektu Rowerowy Lazarz przewiduje, ul. Wyspiańskiego – przeniesienie przejście dla pieszych z ul. Chełmońskiego bliżej Drużbackiej". Czy ktos wogole z tych, ktorzy tworza te koncepcje chodzil w tym rejonie ? Tam jest przejscie dla pieszych przez Wyspianskiego obok Chelmonskiego - KONIECZNE !!!, zaraz potem obok Druzbackiej i potem przy Kossaka. Wszystkie 3 przejscia sa TAM POTRZENE bo tak sie odbywa tam ruch pieszych, eliminacja choc jednego przejscia zakloci ruch pieszych !!! Dlaczego na sile trzeba rujnowac to co zdaje egzamin ??? Nie od parady te przejscia dla pieszych tam powstaly. Teraz w imie rowerowego Lazarza trzeba wszystko przewrocic do gory nogami ??? Zastanowicie sie co robicie. Czy kierowcy i piesi musza tracic na korzysc 4-5% uzytkownikow ulic czyli rowerzystow ??? I jakim prawem ???
22-01-2017 23:04:22
Albin
Szanowna Pani Mario! Jeśli Pani opinia jest umocowana prawnie, to jest to jakaś - pardon le mot - kpina. "Głosowanie na PBO to konsultacje z mieszkańcami". Jedne jedyne? Pamiętam założenia projektu poddanego pod głosowanie PBO. Były BARDZO ogólne. ("Projekt zakłada wyznaczenie miejsc poruszania się rowerów na Łazarzu, poprzez wyznaczenie na jednokierunkowych ulicach kontrapasów dla rowerów.") Cała reszta - konkretne założenia powstały po przyjęciu projektu. To jak kupowanie kota w worku. Niby worek miauczy, ale... Mam rozumieć, że na Berwińskiego powstanie KONTRAPAS? To po co ruszać Wyspiańskiego, jedna ulica wystarczy do obsłużenia ruchu Głogowska - pl Wyspiańskiego. Tym bardziej, że jest tu stacja PRM. Komu ma służyć kontrapas na ul Wyspiańskiego? Wszak po dojechaniu nim do Matejki jesteśmy 'pod prąd' i - chcąc jechać dalej w Wyspiańskiego - trzeba objechać wyspę jadąc do Berwińskiego. Kto jechał od miasta - skręcił już w Berwińskiego, a kto od Górczyna - od dawna jest na Kasprzaka/Matejki. I pytanie do Pani, jako członka Rady: czy wobec wyniku głosowania mam rozumieć, że ośmioro z Państwa nie ma na ten temat zdania? Czy - co się samo nasuwa - MUSICIE klepać, co Wam ZDM wymyśli?
22-01-2017 21:23:22
Łazarz
Większość zwykła przy głosowaniu – większość osiągnięta, gdy więcej osób biorących udział w głosowaniu opowiada się za wnioskiem niż przeciw. Głosy wstrzymujące nie są wliczane do wyniku. Przypominam że projekt Rowerowy Łazarz został wybrany w głosowaniu nad projektami Budżetu Obywatelskiego w roku 2015.Projekty które wygrały są realizowane i nie jest wymagane prowadzenie konsultacji, ponieważ głosowanie na PBO to konsultacje z mieszkańcami. Jednakże ze względu na duże zmiany organizacji ruchu drogowego na Osiedlu Rada Osiedla prowadziła rozmowy z ZDM w celu zminimalizowania uciążliwości niektórych rozwiązań dla mieszkańców.
22-01-2017 19:52:25
Albin
Haniu, to jest niestety modus operandi nowej władzy. SUWEREN nas wybrał, to wiemy lepiej od niego, jak ma żyć. Fasadowe 'konsultacje' są tego przykładem. Podkreślę, bo sprawa tego wymaga: jeśli głosów wstrzymujących się jest więcej, niż tych za, nie należy uznać uchwały za przyjętej - nie została poparta większością głosów.
22-01-2017 11:28:39
Hania
Rada Osiedla zyje w swoim, wlasnym swiecie powiazanym scisle z programem Rowerowy Lazarz i z P.Jaskowiakiem. Nie interesuje ich zdanie mieszkancow bo sa wykonawcami woli mieszkancow /czyzby ?/....zostali wybrani. Albin ma racje.
22-01-2017 11:03:59
mieszkanka
Najpierw generalny remont Kolejowej, a potem ewentualna strefa płatnego parkowania! Po obecnych pracach terlanu chodniki to ruina!
22-01-2017 09:48:57
Dziadek
Prosze o szerszy komentarz odnosnie decyzji rady o wyznaczeniu kierunku ruchu na drodze wewnetrznej miedzy Potworowskiego a Stablewskiego. Moze ktos przytoczyc argumenty rady dlaczego akurat taki kierunek, a nie przeciwny?
22-01-2017 00:11:03
Albin
W sprawie Wyspiańskiego toście Rado przegięli. Ponad połowa radnych nie jest 'za', ale nie ma odwagi zagłosować przeciwko! Kogo Wy reprezentujecie? Byliście w ogóle na 'konsultacjach' w Pireusie? Teraz ZDM ma podkładkę: 'nikt nie był przeciwny naszym [chorym] pomysłom'. Powtarzam do znudzenia. 1. Teraz są dwa pasy przed Głogowską i korki przez większość dnia. Co będzie z jednym? 2. Po co pas rowerowy na Wyspiańskiego? Kto może i komu życie miłe, jedzie rowerem nie Głogowską, a równoległą Matejki/Kasprzaka. 3. Zabierzecie kilkanaście miejsc z Wyspiańskiego i do tego jeszcze z placu, z Niegolewskich i innych ulic? Przecież w ramach 'budowy' SOP miasto raczej zabiera miejsca, niż je daje. A tu się jeszcze buduje megaosiedle przy Gąsiorowskich - gdzie będziemy parkować? I TO MA BYĆ REPREZENTACJA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA?
21-01-2017 18:52:28
Do fucha
Jakie 3000 co miesiąc?
21-01-2017 13:31:29
morlock
Trasa Matejkiego/Kasprzoczki jako strefa poronionego ruchu to jakaś porażka! No zgoda na uliczki satelitarne - Drużbackiego, Limanowskiej, Kanałowego, Stablewskiej, Grottgerry itp. oraz tego co nie pamiętam- aha Sczanieckiego (to jest też test na pijaków- ORMO- pił Pan? -Nie! -To proszę powiedzieć nazwę ulicy zatrzymania - "Sszyszżczanieckiej" - pan z NAMI). Prócz zbyt małej ilości luster na winklach już dawno powinny zjawić się na Łazarzu w obocznych ulicach "leżące pieski" - muldy dla nowych "poznaniaków". Rozumiem "radę" ale oderwana od rzeczywistości (jak zwykle) powiela coś co już jest. Panie Olszak - to co pan piszczy, a p.Janusz powiela już od dawna funkcjonuje wokół Rynku Łazarskiego ruch który Pan "wynalazł". A jeśli coś dotrwało do końca, moje zdanie to wprowadzenie SOP już dziś. Choć mam mieszane uczucia bo wyjazd z podwórka blokuje buractwo na blachach PO.
21-01-2017 13:01:35
fucha
łapka w góre łapka w dół i 3000,00 na miesiac jest heh to jest fucha
21-01-2017 01:20:33
as
Znowu te rowery, mam nadzieje ze ci wszyscy radni i ci i ci z Kolegiackiego buduja sobie te drozki rowerowe by moc sie z tego pieknego miasta ewakuowac po zakonczeniu kandencji... No ile mozna???Moze jeszcze te stojaczki ustawcie przy sygnalizatorach...
20-01-2017 16:58:52
osk
Zmienić ma się również organizacja ruchu. Niektóre ulice dwukierunkowe mogą stać się jednokierunkowe, ponadto zmiana sposobu parkowania np. z ukośnego na równoległe Czy wiadomo na których ulicach opisane zmiany beda wprowadzone?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: