Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

11 postulatów wojewody dotyczących dworca Poznań Główny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
11 postulatów wojewody dotyczących dworca Poznań Główny
11-01-2017 21:44   Janusz Ludwiczak
Przywrócenie podstawowych funkcji Dworca Głównego w historycznym obiekcie, budowa dodatkowego peronu pomiędzy peronem nr 3 a galerią handlową, połączenie tunelem wejścia na dworzec od strony zachodniej z wejściem od strony wschodniej, wykonanie nowego wspólnego zadaszenia nad peronami 4, 5 i 6 czy przeznaczenie powierzchni całkowitej budynku głównie na obsługę pasażerską z dodatkową infrastrukturą np. hotelową (cel drugorzędny) – to postulaty przyjęte przez zespół wojewody wielkopolskiego ds. Poznańskiego Węzła Kolejowego, które zostaną przekazane Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa.

We wtorek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie zespołu wojewody ds. Poznańskiego Węzła Kolejowego, w którym wzięli udział m.in. poseł Tadeusz Dziuba, wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski, architekci, przedstawiciele PKP, pracownicy instytucji publicznych i społecznicy.

Kwestia zagospodarowania budynku poznańskiego dworca i węzła kolejowego to jeden z celów strategicznych administracji rządowej oraz samorządowej. Oczekiwania społeczne względem poznańskiego dworca są bardzo duże. Przybiera to formę katalogu propozycji i trudno, by wojewoda się nad tym nie pochylał. Zadaniem zespołu jest wypracowanie dla pasażerów korzystnych rozwiązań komunikacyjnych – powiedział Zbigniew Hoffman, wojewoda wielkopolski.

Według mojej oceny przez ostatnie 10 miesięcy zrobiliśmy wiele. Do tej pory kwestie kolejowe realizowane były w interesie komercyjnym, a nie w interesie pasażerów. Z tej drogi schodzimy. Przywrócenie funkcji dworcowej i komunikacyjnej powinno być uznane za priorytet w kontekście zaspokojenia potrzeb pasażerów – stwierdził Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

To ważny postulat, ale ważne by była koordynacja tego działania ze strony PKP. Mam nadzieję, że nie popełnimy błędów, które popełniliśmy przy budowie nowego dworca – dodał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Podczas posiedzenia wystosowano 11 postulatów dotyczących przebudowy poznańskiego węzła komunikacyjnego, które zostaną przekazane Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa:

 1. Przywrócenie podstawowych funkcji Dworca Głównego w historycznym obiekcie.
 2. Budowa dodatkowego peronu pomiędzy peronem nr 3 a galerią handlową.
 3. Połączenie tunelem wejścia na dworzec od strony zachodniej z wejściem od strony wschodniej.
 4. Wykonanie nowego wspólnego zadaszenia nad peronami 4, 5 i 6.
 5. Budowa trzeciego toru na odcinku między stacjami Poznań Wschód a Poznań Główny.
 6. Budowa trzeciego toru między stacją Poznań Główny a posterunkiem ruchu Poznań Jeżyce (POD) z przystankiem przy ul. Kościelnej.
 7. Dostosowanie obwodnicy towarowej miasta Poznania do potrzeb pasażerskich w celu uruchomienia Poznańskiej Kolei Obwodowej.
 8. Budowa dojazdu szynowego do lotniska Ławica, a w przyszłości docelowo do Tarnowa Podgórnego.
 9. Budowa koniecznych skrzyżowań bezkolizyjnych dróg publicznych z torami linii kolejowych w obszarze miasta Poznania.
 10. Rozważenie zasadności budowy kładki łączącej wejście zachodnie z galerią handlową.
 11. Przeznaczenie powierzchni całkowitej budynku głównie na obsługę pasażerską z dodatkową infrastrukturą np. hotelową (cel drugorzędny).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: