Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Reforma oświaty: na Łazarzu będzie 5 podstawówek, Gimnazjum 51 stanie się liceum terapeutycznym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Reforma oświaty: na Łazarzu będzie 5 podstawówek, Gimnazjum 51 stanie się liceum terapeutycznym
10-12-2016 13:21   Janusz Ludwiczak
Przekształcenie Gimnazjum nr 51 w liceum terapeutyczne, utworzenie nowej Szkoły Podstawowej nr 33 i nowe obwody podstawówek – to ustalenia Zespołu do spraw zmian sieci szkół w związku z reformą oświaty, która ma wejść w życie na początku września 2017 r.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty przygotowanej przez rząd i polityków PiS z początkiem września 2017 r. zlikwidowane mają zostać gimnazja. W zamian przywrócone będą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea., pięcioletnie technika i trzyletnie szkoły zawodowe. Zmiany, jakie planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładają, że w 2017 roku nie będzie już prowadzony nabór do gimnazjów, a uczniowie klas szóstych szkół podstawowych rozpoczną naukę w klasie 7. Gimnazja mają zostać zlikwidowane docelowo za trzy lata.

Na Łazarzu znajdują się trzy gimnazja: nr 33 w Zespole Szkół Gimnazjalno–Licealnych niedaleko Areny, nr 51 przy ul. Potockiej oraz nr 53 przy ul. Winklera. Wiadomo już, że Gimnazjum nr 53 przyjmie uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej nr 69.

Nasze gimnazjum zostanie wygaszone, jednak do tego samego budynku będą chodzić uczniowie klas starszych szkoły podstawowej. Dużym problemem będzie jednak przystosowanie klas. Poprzednia reforma zakłada likwidację klasopracowni w szkole podstawowej. Mają wrócić przedmioty przyrodnicze takie jak biologia, chemia, fizyka, geografia, trzeba będzie przebudować sale – wskazuje Ewa Baranowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 (Gimnazjum 53).

Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Potockiej ma zostać przekształcone w liceum terapeutyczne.

Mało realna jest samodzielna szkoła podstawowa. Obok za płotem mamy Szkołę Podstawową nr 77. Na Łazarzu jest wystarczająca liczba szkół podstawowych. Jednak zgodnie z założeniami reformy mamy możliwość utworzenia oddziałów klas starszych od 5 do 8. Druga możliwość to znalezienie innej alternatywy. Chcielibyśmy iść w kierunku uruchomienia liceum terapeutycznego – powiedziała nam Małgorzata Sienkiewicz, dyrektor Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II.

Wczoraj pisaliśmy, że dyrekcja Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych, w którym znajduje się Gimnazjum nr 33 napisała list do wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego, urzędników Wydziału Oświaty oraz radnych miejskich i Rady Osiedla Św. Łazarz list, w którym protestuje przeciwko planom miasta, które zakładają utworzenie odrębnej szkoły podstawowej i liceum dwujęzycznego, które powstałoby z połączenia obecnego 33 LO z Gimnazjum nr 58 z ul. Małoszyńskiej.

Plany te są już nieaktualne. Podczas czwartkowego spotkania miejskiego Zespołu do spraw zmiany sieci szkół, w skład którego wchodzą m.in. wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, urzędnicy Wydziały Oświaty, dyrektorzy szkół, związki zawodowe nauczycieli, rodzice oraz przedstawiciele rad osiedlowych ustalono, że Gimnazjum nr 33 zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 33.

Na spotkaniu Zespołu do spraw zmiany sieci szkół ustalono, że utworzona zostanie nowa Szkoła Podstawowa nr 33, która znajdować będzie się w budynku obecnego Gimnazjum 33. W sumie na Łazarzu będzie pięć podstawówek. Korekcie będą musiały ulec obwody SP 9, 26, 69 i 77. Gimnazjum nr 51 miałoby zostać przekształcone w liceum terapeutyczne, nie wiadomo jednak jak do tego ustosunkuje się Rada Miasta, gdyż tworzenie nowych liceów jest nie mile widziane. Drugim wariant zakłada, że na Potockiej będą uczęszczać klasy starsze Szkoły Podstawowej nr 77. Dyrekcja, nauczyciele i rodzice przekonywali, że należy pomóc osobom niepełnosprawnym i takie liceum ma sens – zaznacza Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Pozostaje jednak pytanie czy granice obwodów szkół muszą znajdować się w granicach osiedli. Wątpliwe jest, by uczniowie z Bukowskiej mając pod nosem Szkołę Podstawową nr 71 chodzili do SP33. Możliwe, że korekcie ulegnie granica obwodu SP69, gdyż Szkoła Podstawowa nr 10 przejmie Gimnazjum nr 50. Dzieci od klas 0-4 będą chodziły na Bosą, a uczniowie klas 5-8 do budynku na Ściegiennego – dodaje Maria Łazarz.

Decyzje o zmianach w oświacie mają zostać podjęte najpóźniej do końca lutego.


Komentarze (1)

03-01-2017 00:49:18
BEKER. ;]
dla MNIE gim. 51 to gim 51, nie jakaś szkoła terapeutyczna ;) Pozdrawiam całe grono pedagogiczne ;)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: