Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Rowerowy Łazarz" - jest kompromis: będzie strefa parkowania, parkowanie na zasadach ogólnych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Rowerowy Łazarz" - jest kompromis: będzie strefa parkowania, parkowanie na zasadach ogólnych
06-12-2016 08:32   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz porozumiała się z władzami miasta w sprawie projektu "Rowerowy Łazarz". Liczba miejsc postojowych nie będzie zmniejszona, a na ulicach pojawią się kontraruchy dla rowerzystów. Najpóźniej na wiosnę na wielu ulicach znikną tabliczki dotyczące sposobu parkowania, a zatrzymanie pojazdu odbywać będzie się na zasadach ogólnych. Ponadto w ciągu dwóch lat na Łazarzu wprowadzona zostanie strefa płatnego parkowania oraz uspokojonego ruchu Tempo 30.

Jak już informowaliśmy ostatnio wiele emocji budził projekt "Rowerowy Łazarz", który ma zostać zrealizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Podczas ubiegłorocznego głosowania na projekt poparło 1 845 osób. "Rowerowy Łazarz" zakładał wprowadzenie na 23 ulicach fragmentów kontrapasów lub kontraruchów, dzięki którymi użytkownicy jednośladów mieliby jeździć w obu kierunkach, również "pod prąd" na ulicach: Niecałej, Białej, Orzeszkowej, Konopnickiej, Stolarskiej, Skrytej, Drużbackiej, Berwińskiego, Klonowica, Wyspiańskiego, Niegolewskich, Limanowskiego, Morawskiego, Stablewskiego, Potworowskiego, Szymborskiej, Kanałowej, Strusia, Małeckiego, Rynek Łazarski, Chłodna, Karwowskiego i Załęże.

Zgodnie z założeniami projektu liczba miejsc postojowych miała zmniejszyć się w sumie o 117, z czego najwięcej bo aż 16 na ulicy Morawskiego. Na Rynku Łazarskim liczba miejsc parkingowych miała zostać zmniejszona ze 179 do 166, kolejne 13 miejsc postojowych miał ubyć na ul. Wyspiańskiego. Projekt zakładał również zmniejszenie liczby miejsc parkingowych na innych ulicach: Kanałowej (o 8), Skrytej czy Szymborskiej (-7), a także w Strefie Płatnego Parkowania: na Konopnickiej o 5 miejsc i Orzeszkowej - zmniejszenie o 2 miejsca.

Wielu kierowców narzeka również na zmniejszenie miejsc postojowych zwłaszcza w okolicach przychodni w obrębie ulic Stablewskiego i Kasprzaka w związku z posadzeniem nowych drzew.

Głośne głosy krytyki, spadające w dużej mierze na rowerzystów, nie do końca były uzasadnione. Problemem na Łazarzu jest nie tyle ubytek miejsc parkingowych związany z realizacją projektu Rowerowy Łazarz, co stan infrastruktury, która niestety w wielu miejscach jest niezgodna z aktualnymi przepisami – przekonuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Udało się osiągnąć kompromis z radą osiedla. Znikną znaki określające sposoby parkowania. Kierowcy będą parkować na zasadach ogólnych, zachowując 1,5 metra dla pieszych i odstęp 10 metrów od skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Ostatnio byłem na wizji lokalnej na ulicy Łukaszewicza. Uporządkowane zostały miejsca postojowe, wielu mieszkańców cieszy się, że pojawiły się nowe nasadzenia zieleni, a samochody nie parkują przy wejściach do kamienic – dodaje wiceprezydent Maciej Wudarski.

Oznacza to, że zgodnie z art. 46 kodeksu drogowego kierowcy będą mogli zatrzymać pojazd tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni będzie zobowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej. Zasady ogólne zakładają, że kierowca powinien parkować samochód po prawej stronie jezdni, chyba że jest to jezdnia jednokierunkowa lub dwukierunkowa o niewielkim natężeniu ruchu. Wyjątki te obowiązują tylko w obszarze zabudowanym.

Docelowo w ciągu dwóch lat na Łazarzu ma zostać strefa płatnego parkowania oraz uspokojonego ruchu Tempo 30.

Strefa parkowania da preferencje mieszkańcom. Łazarz nie będzie stawał się już "park & ridem". Owszem strefa ma swoje wady, co wskazuje na bardzo dużą ilość identyfikatorów mieszkańców w stosunku do miejsc parkingowych, mimo to porządkuje parkowanie. O wiele lepiej sytuacja wygląda na Starym Mieście czy Jeżycach, gdy tam została wprowadzona strefa – wskazuje wiceprezydent Maciej Wudarski.

Strefa parkowania pozwoli na zaprojektowanie od nowa miejsc postojowych na Łazarzu, a strefa Tempo 30 stworzy nową siatkę komunikacyjną. Część ulic będzie mogła być jednokierunkowa, na niektórych zmieni się organizacja ruchu. Po wprowadzeniu strefy uspokojonego ruchu Tempo 30 rowerzyści będą mogli bezpieczniej się poruszać po ulicach – zaznacza Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Wprowadzenie strefy parkowania na Łazarzu ma kosztować 20 mln zł. Co ciekawe rok temu wiceprezydent Maciej Wudarski przyznał, że zarezerwowane środki na wprowadzenie strefy płatnego parkowania na Łazarzu lepiej przeznaczyć na wybudowanie parkingów typu park&ride.

Zarezerwowane środki w latach 2019-2020 w Wieloletniej Prognozie Finansowej są niewystarczające, żeby wprowadzić strefę na Łazarzu i Wildzie. Zastanawiamy się czy środki przeznaczyć na budowę strefy płatnego parkowania czy lepiej nie przeznaczyć ich na budowę parkingów typu park&ride, które skutecznie zatrzymałyby duże potoki samochodów na granicy miasta. Obecnie nie ma planów wprowadzenia strefy parkowania na Łazarzu, jesteśmy otwarci na głosy mieszkańców i rad osiedli. Jednym z pomysłów jest tworzenie mniejszych stref, obejmujących fragment, a nie całą dzielnicę – mówił nam w listopadzie 2015 r. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Nigdy nie mówiłem, że strefy parkowania na Łazarzu nie będzie. Dyskusja o "Rowerowym Łazarzu" pokazała jak jest zły stan chodników. Kierowcy jak znajdą miejsce do parkowania, wepchną w nie swoje upragnione 3,5 metra, a za chwilę stają się pieszymi, poruszają się po chodnikach. Strefa parkowania będzie wdrażana etapowo na poszczególne obszary. Najpierw przeprowadzona zostanie analiza. Chcielibyśmy unikać takich rozwiązać, by miejsca postojowe były na chodnikach. Samochody muszą być odgrodzone od pieszych. Na Łazarzu analogicznie jak na Jeżycach strefa będzie żółta, miejscami czerwona – wyjaśnia wiceprezydent Maciej Wudarski.

Rada Osiedla Św. Łazarz, która w połowie listopada negatywnie zaopiniowała projekt "Rowerowy Łazarz", teraz zmieniła swoją decyzję.

To jest kompromis. Nie będzie rygorystycznie wprowadzonych projektów. Na jezdniach nie pojawią się wysepki, które zmniejszyłyby liczbę miejsc postojowych, a jedynie znaki pionowe i poziome – przekonuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Uchwała Rady Osiedla Św. Łazarz z dnia 15 listopada 2016 r. w sprawie projektu "Rowerowy Łazarz" (negatywna) - POBIERZ {PDF}

Uchwała Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz z dnia 29 listopada 2016 r. w sprawie projektu "Rowerowy Łazarz" (pozytywna) - POBIERZ {PDF}


Komentarze (12)

10-12-2016 00:01:22
Bazyli
O tym parkowaniu 10m od przejść dla pieszych i 10m od skrzyżowań to nie wie nawet chyba policja i straż miejska - wystarczy się przejść po Łazarzu, a zwłaszcza wokół Rynku Łazarskiego - tam przecież zza żadnego skrzyżowania pieszy i kierowca nie wie, co może wyjechać! Każdy narożnik jest obstawiony dostawczym autem (ew. osobowym). Spróbujcie wyjechać z rynku koło apteki Rosa i skręcić w lewo w stronę Dmowskiego - ktoś przed laty kretyńsko wymyślił miejsca parkingowe dla aut dostawczych z rynku - tam NIC nie widać! Podobnie często ustawiają się auta dostawcze na skręcie z R.Ł. 10 w stronę lewą tzn. poczty - zawsze jest jakiś blokujący widoczność. I kto tu mówi o przepisach ogolnych - jak nawet mundurowi o tym nie wiedzą (lub tylko nie widzą). Ważne pytanie do radnych: ILE BĘDZIE MIEJSC Z KOPERTAMI? Mam osobę niepełnosprawną w rodzinie i pomimo posiadania karty parkingowej - i tak nie mam gdzie zaparkować blisko domu (lub jadąc z nią do banku, do lekarza, do Geers'a, kupić obuwie na Głogowskiej itp.)
07-12-2016 19:30:08
M.
@kierowco, radzę czasami spojrzeć na naszą dzielnicę z perspektywy pieszego. Proponuję krótki spacer ul. Jarochowskiego pomiędzy Chociszewskiego i Hetmańską. Tylko przygotuj się na to, że chwilami będziesz musiał iść bokiem...
07-12-2016 15:17:20
Hania
Jesli parkowanie na ulicach bedzie rownolegle do chodnika to bedzie utrata polowy miejsc parkingowych !!! Wszystko obiecane ma sie wydarzyc w przeciagu dwoch lat...chyba raczej za tej kadencji UM nic nie bedzie wprowadzone w zycie oprocz spraw rowerowych i to chodzilo. Pozniej bedzie inna ekipa i wszystko sie zmieni. Obiecanki cacanki.....
07-12-2016 14:48:15
dziadek
Kiedy są następne wybory do rady
07-12-2016 10:43:25
poznaanianka
Tak, za dwa lata mają być wdrożone wszystkie projekty. Słuszna uwaga L.D. A ja w y s n u w a m taki wniosek ,że przez ten rok 2ol7, będzie p r z e b u d o w a n a K o l e j o w a .Pożniej zawnioskowane projekty . Oby nie trzeba na Ł a z a r z u mieszkając, zakupic " poduszki powietrznej " , by moc przemieszczać się do pracy , po dzieci do przedszkola , zakupy , lekarza itd.R a d n i !!!! skupcie się na obiecanej przebudowie ulicy , p li l o t u j c i e , s p r a w d z a j c i e wykonawców. Pewnie z tego mieszania bedzie mozna zakończyć stale ten sam temat " przebudowa ulicy K o l e j o w e j ".Słuchajcie mieszkańców , chociażby wpisu K i e r o w c y .
06-12-2016 21:10:43
L.D.
Ostatnio wszystkie projekty mają być wdrażane do realizacji za dwa lata, tempo 30, strefa, rowerzyści i kontrapasy, remont Rynku Łazarskiego no i mityczny już remont ul. Kolejowej. Czy to na pewno da się pogodzić? Osobiście proszę o KOLEJOWĄ !!
06-12-2016 17:27:55
B
Czyli na Morawskiego jednak ubędzie miejsc parkingowych. Zamiast parkowania skośnego będzie parkowanie "na zasadach ogólnych", czyli równoległe. Rozumiem, że zgodnie z przepisami na parkowanie skośne nie ma miejsca i wypada to jakoś uregulować, ale nie rozumiem dlaczego użyto słowa kompromis. To nie jest żaden kompromis!
06-12-2016 15:21:51
eka z małeki
---i typowa,wprost przerażająca katolicka mowa umiłowania bliżniego to z tych kręgów niestety narodził się faszyzm TAK TAK wystarczy znajomość historii a włosy jeżą,jeżeli jeszcze są na głowie co się z wami LUDZISKA porobiło-idą święta a tu takie słowa,,katolickie"oczywiście...no nie wiem.......JA przeżyłem stan wojenny ale stanu katolickiego chyba już nie wytrzymam!!!.Jestem normalnie wierzący,nie fanatyk-przepraszam FASZYSTÓW i życzę IM normalnych pozbawionych nienawiści ŚWiĄT BOŻEGO NARODZENIA---a dla NICH HEEEEIIIIL !!!!!!!! i do przodu ku brunatnej przyszłości EKA jeszcze normalny nie FASZYSTA!!!!!!!!!ech...
06-12-2016 14:24:11
kierowca
Czy państwo radni jeżdżą samochodem? Na zdjęciach widać, że przy parkowaniu skośnym jest więcej miejsc postojowych niż przy równoległym. Ale wprowadzenie ulic jednokierunkowych ma sens - gdyby tak jednokierunkowe stały się: Małeckiego, Łukaszewicza, Lodowa, Dmowskiego, tak jak ulice prostopadłe (Stablewskiego, Potockiej, itd.) wtedy łatwiej by się poruszało, było też więcej miejsc postojowych.
06-12-2016 13:23:38
czytamtytuły
Kompromis raz? I nowomowa faszystowska to dwa. Tyle z ciebie mamy0a37
06-12-2016 11:37:52
zdziwiona
Stan infrastruktury jest n i e z g o d n y z przepisami.P y t a m , k t o ś ją zbudował !!!!!Drugie , Rada Osiedla Sw.Lazarz ostatnio n e g a t y w n i e zaopiniowała projekt " Rowerowy Łazarz ".A więc w i e m ,że żyje w P o l s c e. Taki bałagan w projektach i porozumieniach trwa już od lat. Niby się coś robi , ale wychodzi t y l k o mieszanie bez r z e c z o w y c h konsultacji .Podkreślam również w konsultacjach muszą b r a ć u d z i a ł fachowcy , praktycy chociażby od bezpieczeństwa itd.Stąd radni Sw.Łazarza mowią np. a to o braku pieniędzy , a to o pomyśle konserwatora zabytków , itd . R a d o s n a twórczość byle zaistnieć.Piszę tak bo wiem ,że sa w Radzie juz bardzo , bardzo długo.Był czas na naukę i wypracowanie z wielu koncepcji tej j e d n e j .
06-12-2016 09:24:49
Lazarus
Pięknie, pysznie i w ogóle...Ja tylko pytam, kto nadzoruje prace modernizacyjne na ulicy Chociszewskiego????? Rozkopany i nie ukończony fragment od Kasprzaka do Jarochowskiego. Odcinek od Jarocha do Szymborskiej jest rozgrzebany i...zostawiony w takim stanie...ja się pytam w jakim celu??? Czy kierownik robót, radni Łazarza, ZDM zdają sobie sprawę, że uniemożliwiają mieszkańcom parkowanie około kilkudziesięciu samochodów? Teraz szykują remoncik na dalszym odcinku, do Reymonta - BEZ UPRZEDNIEGO UKOŃCZENIA WCZEŚNIEJSZYCH ODCINKÓW! Czy tak trudno pomyśleć i przeprowadzić remonty odcinkami, szczególnie przed zimą? Ludzie, czy wy się z kimś głowami pozamienialiście? Mieszkańcy parkują już w błocie za przedszkolem na Chociszewskiego, bo nie ma już nigdzie miejsca. Ja się pytam, gdzie mam zaparkować swój samochód na który musiałem zarobić, zapłacić podatek, za który płacę ciężkie pieniądze ubezpieczenia, który tankuję drogą benzyną? No gdzie? Państwo odpowiedzialni za remont nawet nie wiecie jak mocno on utrudnia życie mieszkańcom, że nie wspomnę, że pracuje jeden gość a 5 na niego patrzy...od kilku dni przy przebudowie nie dzieje się nic i to ma się nazywać uczciwe wydanie pieniędzy? Czy Polska znajduje się w Europie, czy jesteśmy terytorium zależnym od Uzbekistanu??? Dlaczego w innych krajach prace są zaprojektowane "pod mieszkańca", a u nas wszystko jest przeciwko? Ludzie, jeżeli zaczną modernizować chodniki na waszych ulicach, wiedzcie, że nie będzie Wam łatwo!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: