Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strefa płatnego parkowania ma zostać poszerzona na cały Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strefa płatnego parkowania ma zostać poszerzona na cały Łazarz
03-12-2016 05:51   Janusz Ludwiczak
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Łazarz aż do ulicy Reymonta i Hetmańskiej, budowa krytego basenu w Parku Kasprowicza, droga rowerowa na ul. Dmowskiego, remont dachu w Szkole Podstawowej nr 26 – to propozycje radnych do przyszłorocznego budżetu miasta.

Jak dowiedział się portal lazarz.pl radni Platformy Obywatelskiej, mający większość w Radzie Miasta chcą, by strefa płatnego parkowania w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat została poszerzona aż do ulicy Reymonta i Hetmańskiej, obejmując również okolice Areny i Rynku Łazarskiego.

Z postulatem rozszerzenie strefy płatnego parkowania zgłasza się do nas coraz częściej rada osiedla i mieszkańcy, zwłaszcza ostatnio przy dyskusji o "znikających" miejscach postojowych. W przyszłym roku prowadzone miałaby być prace projektowe. Na tym etapie ustali się zasięg strefy. Najbardziej logicznie byłoby wprowadzić ją do II ramy komunikacyjnej, czyli do ciągu ulic Przybyszewskiego, Reymonta i Hetmańskiej – wyjaśnia Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, radny Miasta Poznania z PO.

Na ten cel PO chce zarezerwować w sumie 15 mln zł, z czego w przyszłym roku 1 mln zł ma zostać przeznaczony na projekty i przygotowanie strefy na Łazarzu, a pozostałe środki na realizację inwestycji mają zostać wydane w latach 2018–2019.

Więcej szczegółów na ten temat radni PO razem z przedstawicielami Rady Osiedla Św. Łazarz i władzami miasta chcą ogłosić w poniedziałek podczas specjalnej konferencji.

ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu 48% gospodarstw posiada samochód. Z komunikacji korzysta 41,3%, z roweru – 4,2%

PO chce również przeznaczyć blisko 16 mln zł na wybudowanie krytej pływalni w Parku Kasprowicza. Obiekt miałby stanąć w ciągu dwóch lat obok istniejącego kąpieliska przy Arenie.

Radni Platformy chcieliby także, by milion złotych w latach 2017–2018 został przeznaczony na remont dachu Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego. Poprawki PO zakładają również modernizację istniejącej drogi rowerowej i budowę nowej na ulicy Dmowskiego, od Dalekiej do Potockiej, a także zwiększenie o 800 tys. zł funduszy na przebudowę Rynku Łazarskiego.

Budżet Poznania na przyszły rok wraz z Wieloletnią Prognozą Finansową na kolejne lata mają zostać uchwalone przez Radę Miasta 13 grudnia podczas sesji budżetowej.


Komentarze (27)

08-12-2016 10:26:48
albin
Niejako w temacie dyskusji: dziś ogłoszono budowę kilkunastu parkingów P+R w gminach okalających Warszawę, w pobliżu przystanków linii kolejowych. W samej Warszawie w ramach tego samego programu zostanie przebudowany JEDEN parking.
08-12-2016 08:03:39
Emesq
@M. Dokładnie o to samo mi chodzi. Spora część rodzin posiada dwa auta, z czego tylko jedno jest regularnie użytkowane, a drugie stoi "na wszelki wypadek" lub "czekając na lepsze czasy". W efekcie na dzielnicy nie da się normalnie parkować, bo wszystko jest zablokowane. Łazarz, Wilda czy Jeżyce nie były projektowane z myślą o parkowaniu tam samochodów, bo ich po prostu wtedy nie było. Miasto wymaga natomiast od developerów, by zapewniali określoną ilość miejsc parkingowych, ale kompletnie olewa ten temat w przypadku budynków, które już od dawna stoją. I niestety temat się powtarza: ktoś wykupuje sobie np. miejsce parkingowe w garażu podziemnym na 1 auto, a drugie stawia 1 lub 2 ulice dalej, bo tak jest taniej. Parkingu też sensownego nie da się tutaj zrobić, bo niby gdzie? Wyburzając kilka kamienic? Jeśli są jakieś wolne działki, to i tak nikt tam parkingu nie zrobi, bo postawienie kolejnego budynku mieszkalnego będzie bardziej opłacalne dla developera. Tak, jak już napisałem: SPP nie rozwiąże żadnego problemu, ale jak widać są tu osoby, które wolą zaklinać rzeczywistość i modlić się o to, by było inaczej.
07-12-2016 19:22:43
M.
@Emes, masz rację pisząc o samochodach, które stoją w jednym miejscu przez pół roku. Z tym, że moje wnioski są inne. Długotrwale zaparkowane samochody nie są potrzebne swoim właścicielom. Taniej i bezpieczniej jest wybrać taksówkę albo poprosić znajomych/rodzinę o pożyczenie samochodu lub o podwózkę.
07-12-2016 12:41:34
Emes
@M. Fakt, Niegolewskich przy Głogowskiej to koszmar - od strony Areny jest lepiej, ale i tak wiele miejsc parkingowych okupują tu auta stojące nawet 6 miesięcy w jednym miejscu. Po likwidacji części tych miejsc parkingowych będzie jeszcze gorzej i w godzinach popołudniowych i wieczornych trzeba będzie krążyć z godzinę, żeby gdzieś auto postawić. Gdy mieszkałem na Kasprzaka to rekordem było 35 minut krążenia uliczkami, żeby znaleźć kawałek miejsca do zaparkowania a było to grubo po godzinie 19. Reasumując: jest bardzo źle a będzie tylko gorzej patrząc na plany miasta w stosunku do Łazzarza.
07-12-2016 11:22:58
M.
@Emes, jakoś nie widzę tych pustych miejsc na Niegolewskich. Jeżeli jest tak świetnie, to dlaczego codziennie jakieś łosie parkują na zakazie przed skrzyżowaniem z Głogowską? Jeszcze pół biedy, gdyby parkowali równolegle na chodniku. Niestety parkują skośnie i dzięki temu nie dość, że łamią prawą, zabierają więcej chodnika, to jeszcze blokują płynność ruchu (z wydzielonych pasów do prawoskrętu i jazdy na wprost, robi się jeden pas). Pewnie też dlatego, że nie ma problemów z parkowaniem, na chodniku po stronie Pralinki notorycznie stoją samochody i nie są to dostawczaki. W porywach piesi mają chodnik szeroki na 0,5 metra. Oczywiście piszę o tym, jak wygląda Niegolewskich w godzinach pracy.
06-12-2016 19:39:39
Emes
@mk35 Nowy dworzec w Łodzi... to fantastyczna wiadomość, tylko kto z niego będzie korzystać skoro z roku na rok liczba ludności systematycznie spada? No, ale ok... Problem w tym, że nadal muszę płacić podatki w Poznaniu, np. od nieruchomości właśnie na Łazarzu. Oczekuję zatem, że moje pieniądze nie będą wyrzucane w błoto. SPP nie rozwiąże absolutnie ŻADNEGO problemu z parkowaniem na dzielnicy - co pokazał już przykład Jeżyc. O dziwo w ciągu dnia, np. na ul. Niegolewskich da się bez problemu zaparkować. W godzinach wieczornych, gdy "przyjezdnych żerujących na infrastrukturze poszkodowanych mieszkańców Łazarza" już nie ma, bo dawno dojechali do swoich domów pod Poznaniem... zaparkować nie sposób. Wychodzi zatem na to, że to właśnie mieszkańcy tej dzielnicy blokują wszystkie miejsca parkingowe swoimi autami. No, ale trzeba gdzieś postawić swoje auto, którego używa się raz do roku jadąc na pasterkę. A co ciekawsze: wiele aut stoi na Łazarzu nawet po kilka miesięcy na tym samym miejscu... I o dziwo nikomu te rozlatujące się trupy nie przeszkadzają. Tak czy inaczej: życzę wesołego życia na Łazarzu:) Gdy wprowadzą Wam SPP, kontrpasy dla rowerzystów, zlikwidują kilkadziesiąt albo i kilkaset miejsc parkingowych i posadzą jeszcze więcej drzewek to będziecie parkować pod Auchan w Komornikach;-)
06-12-2016 17:03:53
mk35
@Emes: Z Twojej perspektywy miasto zabiera się za komunikację od "dymu z komina", a z perspektywy miasta i jego mieszkańców jest to jak najbardziej prawidłowe działanie. Trzeba niestety ukrócić zapędy takich osób, jak Ty, którzy wyprowadzili się z miasta, a teraz oczekują, że miasto z pieniędzy swoich mieszkańców będzie budować Wam drogi i bezpłatne parkingi. Nie tędy droga - miasto w pierwszej kolejności musi zaspokajać potrzeby swoich mieszkańców, a ci oczekują, że przyjezdni, którzy chcą skorzystać z deficytowego miejskiego gruntu będą za to uczciwie płacić. A w Łodzi lada dzień otwiera się prawdziwy europejski dworzec, który przeczy twierdzeniu, że to prowincjonalne miasteczko. I biurowce nowe też powstają.
06-12-2016 13:57:16
Emes
@albin Rozsądek kazał mi przenieść się do Tarnowa Podgórnego. Na szczęście wszystkie duże firmy zlokalizowane są poza obrębem Poznania, co bardzo mnie cieszy... Mylisz jednak nieco pojęcia porównując zastosowanie się do ruchu drogowego obowiązującego w UK do stosowania się do idiotycznych pomysłów ludzie udających, że umieją zarządzać miastem. W UK miasta nie miały problemów, by zainwestować w infrastrukturę potrzebną do zmiany w systemie komunikacyjnym. Konieczność budowy parkingów i tras dojazdowych do nich nie była tam dla nikogo czymś nienormalnym, jak ma to miejsce w Polsce. No, ale to standard, że Poznań chce, żeby to Luboń i Komorniki pokrywały koszt budowy parkingów... Jeśli Poznań chce stawiać na komunikację publiczną, to dlaczego zabiera się za to od przysłowiowego "dymu z komina"? @mk35 Byłem 12 dni temu... Coś się zmieniło od tego czasu na lepsze?
06-12-2016 11:45:29
albin
Piszesz 'będziecie mieć... zaraz przy bramie' - a kto Ci kazał zamieszkać poza miastem? Wielu się wydaje, że opuszczając miasto mają nadal mieć zapewnione wygody przysługujące jego mieszkańcom. Więcej, że to tego miasta obowiązek. A dlaczego miasto ma budować na obrzeżach parkingi dla przyjezdnych? Nie łatwiej, i taniej, budować małe parkingi w pobliżu przystanków i stacyjek? Jasne, na nic to deweloperom upychającym domki jak i gdzie się da, ale chyba od tego są samorządy gminne, by na potrzeby mieszkańców odpowiadać. Żądaj parkingu od swojej gminy. Metaforycznie: czy w Anglii wymagałeś, by wprowadzili ruch prawostronny, bo tak Ci wygodniej? Czy pokornie przyjąłeś zasady tam obowiązujące? Pisałem już kiedyś: najpierw prawa dla mieszkańców (w tym kierowców i rowerzystów) - to zadanie każdego miasta, gminy, wsi i sołectwa. To im ma się żyć jak najlepiej.
06-12-2016 09:05:02
mk35
@Emes: Ależ w Poznaniu już jest to o czym piszesz i świetnie funkcjonuje! Od kiedy wprowadzono SPP na Starym Mieście i Jeżycach takim parkingiem buforowym jest Łazarz. Ludzie przyjeżdżają tu autami, parkują i wsiadają w komunikację zbiorową, żeby dojechać do pracy. Gdy SPP zostanie wprowadzona na Łazarzu, to będą parkować dalej (na Górczynie, Junikowie, Starołęce...) i też tu dojadą tramwajem. A w Łodzi to chyba dawno nie byłeś :)
06-12-2016 08:10:25
Emes
@albin Twoje tłumaczenie niestety jest również bardzo słabe. Mieszkałem kilka lat w UK i tam infrastruktura jest już przygotowana do korzystania z komunikacji miejskiej. Funkcjonują parkingi przy wlotach do miast, gdzie można zostawić auto i przesiąść się do metra/autobusu. W Poznaniu tego nie ma i nigdy nie będzie, więc autobus/tramwaj nigdy nie będzie alternatywą dla samochodu. Poznań i tak jest na prostej linii do tego, by podzielić los Łodzi, więc za kilka lat będzie to prowincjonalne miasteczko, z którego wszyscy uciekną - włącznie z firmami. No, ale będziecie mieć wreszcie mnóstwo miejsc parkingowych zaraz przy bramie, więc powinniście się z tego faktu bardzo cieszyć:-)
05-12-2016 23:21:11
albin
@Emes. Twoje tłumaczenie jest słabe, zakładasz, że każdy Łazarzanin do pracy jeździ autem. Jakim prawem masz decydować, w jakich godzinach mogę zaparkować w pobliżu mojego domu? W cywilizowanych kulturach miejskich urzędnicy i pracownicy biur korzystają z komunikacji zbiorowej. Tym bardziej, że Łazarz leży między przystankiem Górczyn a dworcem głównym, osią jedzie tramwaj, granicami autobusy. Byłem w kilku zachodnich stolicach, w każdej dużo szybciej dotrzeć do centrum metrem/kolejką niż samochodem. Ale Polak nie po to kupuje nowego 208, by z Piątkowa tłuc się na Łazarz tramwajem. Z Dąbrówki jeździ co chwile pociąg, ale przecież S11 i Głogowską jest wygodniej, nie?
05-12-2016 14:57:38
Emes
Ciekawe tylko co mają zrobić ludzie, którzy pracują w biurach na Łazarzu... Miejsc nikomu nie kradną, bo nim mieszkańcy Łazarza doczłapią się w korkach do domu, to ich już dawno nie ma. Skończy się zatem na tym, że reszta firm wyniesie się po prostu z Łazarza skoro nawet nie będzie gdzie auta postawić...
05-12-2016 09:33:32
krscp
@Gośka: Ciesz się, że Ty nie ponosiłaś konsekwencji parkowania w tym miejscu, bo to co tam się działo przed remontem to skandal. Straż Miejska nie powinna schodzić z tego miejsca. Złomy poustawiane tak, że dla pieszych zostawało 30 cm miejsca na przejście. Tam nigdy nie było miejsc parkingowych.
04-12-2016 14:33:41
Räuber
Super, to od razu to samo proszę na Górczynie, zaraz nas zaczną zastawiać skoro na Łazarzu będzie płatne parkowanie.
03-12-2016 19:51:35
poznaniak
Hura jak się cieszę będziemy mieli jak na zachodzie strefa parkowania a pod każdym domem,kamienicą zostanie wybudowany garaż .Byłem w Stuttgarcie praktycznie pod każdą kamienicą (nawet starą ) jest garaż .Trawniczki już się robią ,paliki a na każdym narożniku postawić radnego i będzie super .Gdybym miał trochę siana i był młodszy uciekł bym z tego zafajdanego miasta.
03-12-2016 18:48:54
emeryt
Jak powstanie strefa na Łazarzu to większość mieszkańców będzie zadowolona. Tylko żeby nie skończyło się znowu na planach. O poszerzeniu strefy mówimy bodajże od 2011 roku. Jeśli przez 5 lat nic nie zrobiono, może uda się teraz. P. Mikuła trzymamy pana a słowo a rachunek wystawimy przy następnych wyborach. Mam nadzieję, że pozostali radni z Łazarza i RO też się w to zaangażują. Powiększenie strefy o kilka ulic uważam za bezsensowne.
03-12-2016 17:24:17
morlock
Byłem zajadłym wrogiem strefy ( po części nadal jestem) ale gdy, w czasie ojro 2012 przyłapałem buraka z tico który zaparkował u nas po czym udał się na przystanek 64 to mi macki opadły. Cwaniory na tory. A Miejskie deklaracje to moim zdaniem "pie**olenie kotka przy POmocy młotka". Niech zaczną od parkingów buforowych zamiast sadzić kieretyny na Stablewskiego. Wiem co piszę bo przemieszkiwałem przez 10 lat po wiochach przyjeżdżając do domu tylko na chwilę. Ps.@xxx Święte słowa.
03-12-2016 14:39:44
albin
Oby słowa przekuli w czyn, tj. by z projektu nie zostały tylko dobre chęci. Nieraz pisałem, że od strefy powinno się ZACZYNAĆ porządkowanie komunikacyjne Łazarza, ale niezłe i to. Jak skończą budować osiedle przy Gąsiorowskich to już zupełnie nie będzie gdzie zaparkować, więc czas nagli.
03-12-2016 14:30:43
Lol
Gosiuniniu jak będzie strefa to nie będzie potrzeba tych 15-tu miejsc a MIESZKAŃCY będą mieli gdzie zaparkować
03-12-2016 13:32:01
morlock
@ Gośka kretyństwo rządzi Poznaniem i tyle w temacie, bezpiecznie, bez bana.
03-12-2016 12:01:53
Gośka
I co z tego że będzie strefa jak miejsca nie będzie??Ulica Kasprzaka od Stablewskiego do Chociszewskiego zakaz powbijane paliki miejsce dobre dla psów a ubyło 15 miejsc postojowych.Ta osoba która to wymyśliła powinna ponieś jakieś konsekwencje że tak utrudnia życie mieszkańcom ,a ona za to ba pewno zostanie premię.
03-12-2016 10:22:25
paramido
Ciekawe inwestycje. Ciekawe czy przejdą..
03-12-2016 09:01:30
B
Basen! Hurrra! Oby jak najszybciej!
03-12-2016 08:57:34
mieszkaniec
To bardzo dobra wiadomość!! Czekamy z niecierpliwością na strefę!!
03-12-2016 06:22:53
Mati
I bardzo dobrze. lepszy kryty basen. plywalnia letnia jak sama nazwa mowi ma sens tylko latem i to jeszcze wtedy jak sa upaly.
03-12-2016 06:07:26
xxx
Kryta pływalnia w Parku Kasprowicza , o p r ó c z istniejącej ?????.Zróbmy cos z o b e c n ą ruiną ( istniejącymi basenami ). Uporządkujmy teren i wyremontujmy szatnie i wiele wiele jeszcze. Czy Park K a s p r o w i c z a ma mieć t y l k o r e k r e a c j e sportowe, w y b i e g dla psów . A g d z i e będziemy spacerować jak to w parku ???? Jak zawsze pełno pomysłów , różnych , b e z ż a d n e g o planu. Trzymajmy sie jednego , ale w y k o n a j m y zadanie do konca. N i e decydenci s t a l e nie mieszają mieszkańcom w głowach.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

sty

Park Wilsona Muszla Koncertowa
31. finał WOŚP:
• 17:00 - Imago
• 18:00 - Grip
• 19:00 - Kwartet Proforma
• 20:00 - Światełko do nieba

31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: