Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent wspiera taksówkarzy. Lewoskrętów na Głogowskiej nie będzie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent wspiera taksówkarzy. Lewoskrętów na Głogowskiej nie będzie
27-11-2016 00:35   redakcja, Urząd Miasta Poznania
– Taksówki to również transport publiczny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Miasto zamierza wspierać taksówkarzy, którzy od początku grudnia nie będą ponosić opłat w Strefie Płatnego Parkowania. Blisko 80 kierowców taksówek uczestniczyło w sobotnim spotkaniu z władzami miasta i przedstawicielami Policji, które odbyło się w Iglicy MTP.

Możliwość oczekiwania na pasażera w Strefie Płatnego Parkowania bez ponoszenia opłat, plan udostępniania taksówkom kolejnych buspasów, stworzenia miejsc przeznaczonych do wsiadania i wysiadania pasażerów przed szpitalami oraz zapowiedź grudniowych kontroli kierowców Ubera - to najważniejsze działania miasta, będące efektem postulatów zgłoszonych przez środowisko taksówkarzy podczas spotkania z władzami Poznania miesiąc temu.

Prezydent już w październiku zapowiedział, że traktuje taksówki jako uzupełnienie transportu publicznego i liczy na to, że taksówkarze pomogą miastu w zmniejszeniu liczby aut na ulicach. Dlatego władze Poznania chcą współpracy ze środowiskiem taksówkarskim w opracowywaniu rozwiązań dla miejskiego transportu, mających na celu uspokojenie ruchu w centrum. Zespół specjalistów zajął się możliwością wprowadzenia w życie pierwszych postulatów, zgłoszonych przez reprezentantów tego środowiska podczas październikowego spotkania.

Do najważniejszych zmian, które udało się przeprowadzić w ciągu miesiąca, należy zmiana uchwały Rady Miasta pozwalająca taksówkom przez kwadrans oczekiwać na pasażera w Strefie Płatnego Parkowania bez ponoszenia opłat. Przepisy wejdą w życie 2 grudnia.

W odróżnieniu od dostawców państwo nie będziecie musieli używać zegara postojowego. Mamy zaufanie do państwa i wierzymy, że będziecie tego zaufania nadużywać, stojąc tam dłużej niż przewidziano – podkreślił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na grudzień przygotowywane są kontrole kierowców korzystających z aplikacji Uber. Szacuje się, że w Poznaniu jest ich około 500. Kontrole prowadzić będzie policja wraz z Inspekcją Transportu Drogowego. Dodatkowo, osobami świadczącymi tego typu usługi mają zająć się organy kontroli skarbowej.

Chcę wspierać drobnych przedsiębiorców, do której to grupy należą taksówkarze. Nie mogę pozwolić, by konkurencją dla nich była szara strefa. Najprawdopodobniej będę krytykowany za działania przeciwko Uberowi. Nikt w żadnym mieście nie podjął w stosunku do niego takich działań – przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jednak mie wszystkie zmiany zaproponowane przez taksówkarzy w październiku zyskały akceptację drogowców z poznańskiego magistratu, Zarządu Dróg Miejskich i policji. Nie będzie np. lewoskrętu z ul. Głogowskiej do Dworca Zachodniego.

Analizowaliśmy sprawę szczegółowo. Lewoskręt znacznie obniżyłby bezpieczeństwo w tym miejscu. Warto zaznaczyć, że od momentu, gdy na Głogowskiej postanowiliśmy zrezygnować z większości lewoskrętów, liczba wypadków spadła aż o 60 % – przekonuje mł. asp. Józef Klimczewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Obowiązujące przepisy nie pozwalają również na postulowany przez taksówkarzy postój na ścieżkach rowerowych. Przedstawiciele miasta zadeklarowali jednak, że w newralgicznych miejscach będą minimalizować liczbę słupków ograniczających wjazd na chodniki. Dadzą w ten sposób taksówkom możliwość zatrzymania się na chwilę.

Podczas sobotniego spotkania taksówkarze narzekali na częsty brak reakcji Straży Miejskiej, gdy - szczególnie w weekendy - postoje taxi zajmowane są przez samochody prywatne, a także na brak reakcji patroli policyjnych na łamanie prawa przez taksówkarzy niezrzeszonych w okolicach dworca kolejowego.

Jednym ze zgłoszonych na sobotnim spotkaniu postulatów było przywrócenie lewoskrętu z ul. Śniadeckich w ul. Głogowską. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele miasta i policji zadeklarowali, że zajmą się zgłoszonymi problemami. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że kolejne spotkania ze środowiskiem taksówkarskim będą organizowane co pół roku.


Fot: Janusz Ludwiczak (1,2), Jakub Łakomy/Urząd Miasta Poznania (3,4)

ZOBACZ TAKŻE: Taksówki w strefie wokół Targów i dworca zaparkują za darmo

Komentarze (4)

28-11-2016 08:36:31
mieszkaniec
Brewińskiego i Śniadeckich - auta na lewoskręcie zawsze blokują tramwaje. Do likwidacji.
27-11-2016 14:35:46
uber
przecież UBER to nie jest szara strefa! trzeba mieć działalność gospodarczą, żeby pracować na Uberze! normalnie płaci się ZUS i podatki!
27-11-2016 13:37:21
js
To jest chore, że na dolny Łazarz nie ma żadnego lewoskrętu, to jest dyskryminacja mieszkańców. W drugą stronę jakoś się dało zrobić na tym odcinku dwa lewoskręty i jakoś funkcjonują. Z jednej strony pojawiają się opinie o tym, że należy tam uspokoić ruch, nawet zrobić jednopasmówkę, a z drugiej strony nikt nie zwraca uwagi na to, że w tym momencie jest to dla mieszkańców dolnego Łazarza autostrada z której nie może nawet bezpośrednio skręcić tylko musi robić jakieś dziwne objazdy. Chore!
27-11-2016 08:45:48
Ciciol
Niech idiota odda miejsca parkingowe zabierane na masową skalę. Do tego też przyczyniła się Rada Osiedla Świętego Łazarzaz panią Łazarz na czele.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: