Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zamiast Gimnazjum 33 podstawówka, w miejscu Gimnazjum 51 - liceum terapeutyczne - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zamiast Gimnazjum 33 podstawówka, w miejscu Gimnazjum 51 - liceum terapeutyczne
23-11-2016 08:17   Janusz Ludwiczak
Likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum – to główne założenia planowanej przez rząd PiS reformy oświaty. A co stanie się z łazarskimi gimnazjami?

Projekt PiS zakłada likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum i trzyletniej szkoły zawodowej. Zmiany, jakie planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładają, że w 2017 roku nie będzie już prowadzony nabór do gimnazjów, a uczniowie klas szóstych szkół podstawowych rozpoczną naukę w klasie 7. Gimnazja mają zostać zlikwidowane docelowo za trzy lata.

Znikną również trzy łazarskie gimnazja. Najprawdopodobniej Gimnazjum nr 33, mieszczące się przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego oraz Gimnazjum nr 53 na Winklera zostaną przekształcone w szkoły podstawowe.

Mam nadzieję, że jeszcze ktoś pójdzie po rozum do głowy i wycofa się ze zmian. Jeśli nie Gimnazjum 33 zostanie wygaszone. Cała sieć szkolna na wszystkich poziomach nauczania będzie musiała ulec zmianie, dotyczy to również granic obwodów. Czekamy na propozycje zmian, jakie ma przygotować Wydział Oświaty. My myślimy jednak, by Gimnazjum 33 jak niegdyś było podstawówką – powiedział Lech Sadowski, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno¬–Licealnych (Gimnazjum nr 33).

Z pewnością zmieni się również nazwa placówki, która nie będzie już brzmieć Zespół Szkół Gimnazjalno–Licealnych. W nieco lepszej sytuacji jest Zespół Szkół nr 8 przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Winklera.

Jesteśmy w najlepszym przypadku. Nasze gimnazjum zostanie wygaszone, jednak do tego samego budynku będą chodzić uczniowie klas starszych szkoły podstawowej. Dużym problemem będzie jednak przystosowanie klas. Poprzednia reforma zakłada likwidację klasopracowni w szkole podstawowej. Mają wrócić przedmioty przyrodnicze takie jak biologia, chemia, fizyka, geografia, trzeba będzie przebudować sale – wskazuje Ewa Baranowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 (Gimnazjum 53).

W zupełnie innym kierunku chce iść Gimnazjum nr 51 na Potockiej. Plany przewidują utworzenie tam liceum terapeutycznego.

Mało realna jest samodzielna szkoła podstawowa. Obok za płotem mamy Szkołę Podstawową nr 77. Na Łazarzu jest wystarczająca liczba szkół podstawowych. Jednak zgodnie z założeniami reformy mamy możliwość utworzenia oddziałów klas starszych od 5 do 8. Druga możliwość to znalezienie innej alternatywy. Chcielibyśmy iść w kierunku uruchomienia liceum terapeutycznego – powiedziała Małgorzata Sienkiewicz, dyrektor Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II.

Propozycje zmian ma przygotować specjalnie powołany zespół powołany przez władze Poznania i Wydział Oświaty. Największy problem dotyczyć będzie jednak gimnazjów, które znajdują się w budynkach wolnostojących.

Będziemy się starać, żeby te szkoły dalej funkcjonowały. Są pewne rozwiązania i pomysły. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Komisją Oświaty i Wychowania Rady Miasta. Lada moment powołany zostanie zespół roboczy do spraw przygotowania reformy i zmian, które będą w mieście Poznaniu. Dyrektorzy obecnych gimnazjów przygotowują pomysły na swoje szkoły. Musimy ponieść jak najmniejsze koszty, jednak sama reforma będzie kosztować wiele milionów złotych. Będzie trzeba przystosować budynki szkół, sale lekcyjne, przygotować pracownie, sanitariaty. Najpóźniej do końca lutego musimy podjąć decyzję o zmianach, które mają wejść w życie od 1 września – wyjaśnia Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Dodajmy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje również wprowadzić zmiany w kształceniu zawodowym. Dwustopniowa szkoła branżowa będzie realizowała kształcenie zawodowe; w ramach I stopnia zdobyć będzie można pierwszą kwalifikację zawodową, np. mechanika pojazdów samochodowych, w II stopniu - drugą kwalifikację, czyli np. technika pojazdów samochodowych. Po II stopniu można będzie zdawać maturę zawodową (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i pójść po niej na wyższe studia zawodowe, które zapewnią tytuł licencjata. Jeśli młody człowiek będzie chciał kształcić się dalej i zdobyć tytuł magistra, będzie musiał zdać taką maturę, jaką zdają uczniowie liceów i techników.


Komentarze (8)

09-05-2017 11:28:43
ZATROSKANY RODZIC
Niestety reforma będzie, tego juz nie zmienimy. Jedynie co nam pozostało, jeśli mamy dzieci obecnie w 3 lub 6 klasie SP- ZMIENIĆ szkołę, na taką która przekształca się z gimnazjum na podstawówkę i daje pewność chodzenia na jedną zmianę, do tego kompetentna kadra, przystosowanie szkoły do nowych przedmiotów... NE MA CO CZEKAĆ REKRUTACJA ZA CHWILĘ SIĘ SKOŃCZY!!! TO WSZYSTKO OFERUJE SZKOŁA 33, Rodzice nie czekajcie, bo będzie za późno.
09-05-2017 10:36:23
matka czwartoklasisty
Gimnazjum nr 33 to bardzo dobra szkoła, posiadająca świetną bazę, ale w zasadzie nie o tym chciałam pisać. Chciałabym się skupić na tym, że mówi się, że nie ma dzieci, które miałyby chodzić do podstawówki np. do klas czwartych czy siódmych w nowopowstających podstawówkach np w SP 33 - to chcę to zdementować, bo dzieci wcale nie brakuje. Przypomnę, że aktualne klasy 3 to dzieci z rocznika 2007 i 2008, które (urodzone do 30 czerwca 2008) objęte były obowiązkiem szkolnym od 6 roku życia, stąd klas trzecich jest dużo. Kolejny rocznik (czyli klasy 2) to druga tak liczna grupa (reszta 2008 i cały 2010). Paradoksem jest że niektóre ze szkół (aktualnych podstawówek, które spuchną gdy zaczną absorbować uczniów klas siódmych i za chwilę ósmych) od września zaserwują uczniom ale też rodzicom dwie zmiany od czwartych klas. I wtedy wiele osób boleśnie odczuje nową organizację swojego życia na kolejne kilka lat. W wielu przypadkach niemożliwym okaże się kontynuowanie zajęć dodatkowych na które dzieci do tej pory uczęszczały. Późne powroty staną się normą, mało czasu na odpoczynek. Nie oszukujmy się też że te szkoły zapewnią miejsce do nauki, odrabiania lekcji, czytania książek w czasie gdy dziecko będzie zmuszone "garować" w świetlicy czekając do 11 na rozpoczęcie lekcji. Ludzie, skorzystajmy z oferty innych szkół, które mają bazę, zasoby aby dobrze uczyć, infrastrukturę do zajęć sportowych. Po co się gnieździć w dotychczasowych placówkach, a potem narzekać na jakość nauczania, wieszać psy na nauczycielach i szkołach. Sama przepisałam dziecko do innej placówki i trzymam kciuki że klasa się utworzy (właśnie w 33, nie jestem z dzielnicy Łazarz i wcale nie jest mi aż tak po drodze, ale ostatecznie dzieci rosną i mogą za niedługi czas przemieszczać się po mieście same, korzystając z komunikacji miejskie - to naturalna kolejność). Mam silne przekonanie, że takie ruchy tak naprawdę wyjdą wszystkim na dobre.
25-11-2016 19:18:56
krzysztof
Czytam komentarze i nie mogę się powstrzymać od jednej uwagi. Szanowna Pani/Szanowny Panie morlock oraz Szanowna Pani Anna: proszę się zapoznać z historią szkoły na stronie internetowej Zespołu Szkół Gimnazjalno - Licealnych www.33.poznan.pl. Szkoła Podstawowa nr 34 nigdy nie nosiła imienia Zdobywców Cytadeli Poznańskiej. To imię nosiła tylko i wyłącznie Szkoła Podstawowa nr 33 aż do swojego końca, czyli do 2004. Dziękuję i pozdrawiam!
24-11-2016 13:20:16
morlock
Były momenty gdy emigrowałem z Łazarza i teraz trochę nie ogarniam. Jak to się stało że SP 34 imienia Zdobywców Cytadeli Poznańskiej, pierwsza szkoła w Poznaniu która podjęła nauczanie jeszcze podczas walk o cytadelę (że z małej to chyba oczywiste?) została wcielona pod numerek 33 który namolnie jest promowany?
23-11-2016 21:36:49
x
@ Anna; celna uwaga, niestety chyba słuszna :(
23-11-2016 19:59:59
Anna
A skąd pan Sadowski weźmie dzieci do tej podstawówki? Przecież jest niż demograficzny. Nie widać w okolicy wolno biegających dzieci, które nie chodzą do szkoły. A może rozwali jakąś podstawówkę w okolicy? Ma jakieś chody w urzędzie i podłoży komuś świnię?
23-11-2016 14:42:06
była uczennica
Najwięcej boją się sami nauczyciele.Ktoż nas nie był dzieckiem .I dobrze wiemy ,że zmiany ( c i ą g ł e ) nie są najwłaściwsze dla samych dzieci. U dorosłego nawet zmiana miejsca zamieszkania , wymaga adaptacji przez nawet rok czasu. Ale mamy ekspertów , którzy powinni lepiej wiedzieć, co i w jakim okresie jest dla dzieci i młodzieży twórcze , edukacyjne.Tak żeby l u b i ł y szkołę , s z c z e g ó l n i e mądrych i z wiedza n a u c z y c i e l i .
23-11-2016 13:13:59
Joa
czy ta doobra zmiana nie mogłaby ominąć naszego kraju?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: