
W ubiegłym tygodniu Poznań City Center poinformowało, że zmienia nazwę. Na jaką i dlaczego? To owiane było tajemnicą. Prezentacja nowej nazwy i logo centrum handlowego, znajdującego się przy dworcu autobusowym i kolejowym Poznań Główny miało nastąpić dziś o godz. 11:00.
Tymczasem w rozgłośniach radiowych jest już emitowana reklama nowej nazwy centrum handlowego, które nazywać będzie się Avenida Poznań:
"Zapraszamy na turniej szachowy w dawnym Poznań City Center. Avenida Poznań to samo centrum, nowe emocje".
Avenida – to słowo pochodzące z języka galicyjskiego, hiszpańskiego i portugalskiego, oznacza aleja.
Przed Wami nasza nowa nazwa! Mamy nadzieję, że się Wam spodoba:) Jest ona ostatnim etapem naszych zmian. Dodatkowo podkreśla silne nawiązania do światowych alei mody, które zaznaczone zostały poprzez nową aranżację przestrzeni naszych pasaży. Kolejnym argumentem za tą zmianą był fakt, że nazwa Poznań City Center była myląca dla turystów! Poznań City Center kojarzyło się stricte z centrum Poznania. Dostawaliśmy wiele takich sygnałów od osób pracujących w branży turystycznej - czytamy na profilu Avenida Poznań.
Choć nazwa Poznań City Center przyjęła się w codziennym języku poznaniaków, była jednak myląca dla osób odwiedzających miasto. Dochodziły do nas niejednokrotnie głosy, że oznakowanie dojazdu do naszego Centrum może wprowadzać w błąd turystów, którzy chcą dotrzeć stricte do centrum miasta. Avenida jest teraz nowym, odświeżonym obiektem i warto podkreślić tę zmianę również nazwą. Chcemy, aby ta nazwa niosła jednoznaczne konotacje, związane z modą. Nasze Centrum swoim kształtem nawiązuje do alei, jesteśmy po prostu aleją mody Poznania. Stąd też decyzja o nadaniu centrum właśnie nazwy Avenida, czyli z hiszpańskiego aleja – zaznacza Norbert Fijałkowski, dyrektor Avenida Poznań.
W naszej sondzie pytaliśmy Państwa o propozycje nowej nazwy. Najwięcej głosów uzyskała nazwa: "Poznański chlebak". Pojawiły się także takie nazwy jak: "Jak stąd wyjść", "Poznań Shitty Center" czy również "Spadające sufity".
Centrum handlowe Poznań City Center, a od teraz Anivida Poznań zostało otwarte 25 października 2013 r. po dwóch latach budowy. Obiekt ma ponad 60 tys. m kw. powierzchni i działa w nim 250 sklepów, lokali usługowych i punktów gastronomicznych. Inwestycja wraz z budową dróg dojazdowych kosztowała 240 milionów euro.
Od samego początku Poznań City Center budzi wiele kontrowersji. Sporo osób narzekało na drogę od przystanku tramwajowego na dworzec kolejowy, którą trzeba pokonać właśnie przez centrum handlowe. To jednak się zmieniło, dzięki wybudowaniu naziemnego przejścia dla pieszych na ulicy Matyi - z przystanku tramwajowego "Poznań Główny" do kładki, łączącej Most Dworcowy z budynkiem nowego dworca kolejowego.
Równo pół roku po otwarciu obiektu, 25 kwietnia 2014 r. ok. godz. 2 w nocy runął podwieszany sufit na drugim piętrze galerii handlowej. Na podłogę spadło nawet tysiąc metrów kwadratowych podsufitki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Przez dwa tygodnie centrum handlowe znajdujące się przy dworcu kolejowym i autobusowym Poznań Główny było nieczynne. Przez dwa tygodnie galeria handlowa, zwana przez wielu z racji kształtu "chlebakiem" lub też bardziej dosadnie "Shitty Center", była zamknięta. Pasażerowie pociągów i autobusów by dostać się np. z przystanku tramwajowego "Poznań Główny" na dworzec kolejowy musieli pokonywać dodatkowo dystans pół kilometra. Ponadto brakowało miejsc, gdzie można było coś przekąsić, gdyż punkty gastronomiczne były nieczynne.
Kolejnym absurdem galerii były toalety. By skorzystać z WC trzeba było przejść przez bramkę i wcześniej zapłacić 2 złote. Dla przykładu płatne toalety były również w Galerii Katowickiej, znajdującej się też przy samym dworcu. Dyrekcja obiektu poszła jednak szybko po rozum do głowy i trzy miesiące po otwarciu centrum zrezygnowano z opłat. Poznań City Center było pierwszym centrum handlowym w Poznaniu, gdzie toaleta była obowiązkowo płatna. Obecnie od miesiąca bezpłatne toalety w centrum Avenida są na 1 piętrze za fontanną i na 2 piętrze za strefą restauracyjną.
W 2014 roku za miliard złotych spółka Trigranit i PKP sprzedały nieruchomość. Nowym właścicielem obiektu zostało konsorcjum Resolution Real Estate Fund IV i Prime European Shopping Centre Fund.
Nowy właściciel prowadzi obecnie metamorfozę centrum handlowego. Przebudowywane są schody ruchome, plastikowe siedziska zastępowane są kanapami, pojawiają się również nowe sklepy. Zmiany w Poznań City Center będą kosztować 129 mln zł.
Dodajmy, że nie tylko w Poznaniu znajduje się centrum handlowe, którego człon nazwy brzmi City Center. W Katowicach znajduje się Silesia City Center, a w Krakowie Bonarka City Center.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z budynkiem dawnego kina Olimpia?
(21-03-2025 10:09)
· Anna Jantar in Memoriam
(21-03-2025 09:02)
· Rataje na Rynku Łazarskim
(20-03-2025 10:03)
· Przedszkole nr 90 na Łazarzu zaprasza na „drzwi otwarte”
(20-03-2025 08:51)
· Tramwaje nie pojadą Głogowską. Kolejny rok z rzędu będzie też remontowany węzeł Bałtyk
(20-03-2025 02:19)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim
mar
14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+
mar
do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków
19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz
kwi
do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: