Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jest pozwolenie na budowę pomnika ks. Czesława Piotrowskiego przy szkole katolickiej na Głogowskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jest pozwolenie na budowę pomnika ks. Czesława Piotrowskiego przy szkole katolickiej na Głogowskiej
13-11-2016 01:38   Janusz Ludwiczak
Archidiecezja Poznańska otrzymała od Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta pozwolenie na budowę pomnika ks. dr Czesława Piotrowskiego wraz z zagospodarowaniem otoczenia przed budynkiem gimnazjum i liceum katolickiego przy ul. Głogowskiej 92.

Pomnik ks. dr Czesława Piotrowskiego, budowniczego i założyciela szkół przy Głogowskiej 90 i 92 - Męskie Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza oraz Żeńskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego (dziś Zespół Szkół Muzycznych) miał stanąć w 2008 roku, a ostatnio we wrześniu zeszłego roku na otwarcie Publicznego Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które mieszczą się w budynku dawnego VIII LO.

Jednak Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał negatywną decyzję w sprawie lokalizacji pomnika. Z kolei Zespół do spraw wnoszenia pomników, w skład którego wchodzą: dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, plastyk miejski, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskich oraz Radni Miasta Poznania zaopiniował pozytywnie zasadność budowy pomnika oraz jego lokalizację, ale negatywnie ocenił przedstawioną przez wnioskodawców formę pomnika.

Zastrzeżenia wzbudziły głównie proporcje pomnika – tłumaczyła w połowie stycznia Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, którego autorem jest poznański artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik jest już odlany. Rzeźba, która ma stanąć na 20-centymentrowym cokole ma ponad dwa metry wysokości.

Podczas kwietniowej sesji Rada Miasta Poznania 30 głosami za, 0 przeciw i 0 wstrzymującymi się wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego.

Kuria złożyła również odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO uchyliło decyzję miasta i nakazało ponownie rozpatrzenie sprawy. 21 czerwca Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozytywną opinię o warunkach zabudowy. Tym samym pomnik ks. Czesława Piotrowskiego będzie mógł stanąć przed gmachem dawnego VIII LO.

20 października Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na budowę pomnika. Kiedy stanie on przed budynkiem dawnego VIII LO tego jeszcze nie wiadomo. Możliwe, że nastąpi to 20 marca w 125. rocznicę urodzin ks. Czesława Piotrowskiego.


Ks. dr Czesław Piotrowski był nauczycielem, działaczem społecznym i patriotą. Stał na czele Dyrekcji Odbudowy Katedry, która w latach 1946 - 1956 zajmowała się odbudową świątyni po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Był również dyrektorem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. To dzięki placówce tej udało się przetrwać przez trudne lata 1947-1963. Również dzięki niemu powstał "Katechizm Podstawowy", który trafił do wielu szkół w powojennej Polsce.


R E K L A M A

Komentarze (6)

15-11-2016 15:57:35
M.
Haniu, ankiety były anonimowe i dobrowolne. I tylko jedno wyjaśnienie - rozprawa powstała w ramach studiów pedagogicznych. Jej celem było sprawdzenie czy i jak okres dojrzewania wpływa na naukę, koncentrację, jakie problemy mogą się w tym czasie pojawiać, jakie zachowania są normalne, a kiedy potrzebna jest pomoc pedagogiczna. Tę część jego działalności powinno oddzielić się od jego działaności kościelnej. W końcu bywają księża, którzy spełniają się też w zawodzie lekarza, fizyka czy biologa.
15-11-2016 08:16:12
Hania
@M, nie bede wchodzila w szczegoly, dla mnie szok i pozostanie szokiem, ze ksiadz pisal rozprawe doktorska w tym temacie i uzywal do tego ankiet wypelnionych przez uczniow z jego wlasnej szkoly. Jak dla mnie totalnie nie na miejscu i nieodpowiednia osoba, niesmak. Nie z powodu tematu ale osob zaangazowanych.
14-11-2016 19:51:17
M.
Haniu, faktycznie ks. Piotrowski przeprowadził badania dot. seksualności męskiej młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jak na owe czasy był pionierem, ankiety zostały przeprowadzone niemal w 80 gimnazjach całej Polski. Same wyniki nigdy nie zostały opublikowane w formie książkowej, najprawdopobniej ich treść mogła się wydać zbyt szokująca. W każdym razie otrzymane wyniki badań nie odbiegają od tych przeprowadzanych współcześnie, co dobrze świadczy o metodologii badań.
14-11-2016 19:24:47
morlock
Doceniam każdą sztukę coś/kogoś upamiętniającą ale lokalizacja przed ósemką? Na Głogowskiego? Jakieś wokół zasieki może, drut kolczaty, monitoring, nieco prądu (tak z 15 kV) na korpusie posągu/statuy? To bardzo kontrowersyjne miejsce, szczególnie dla "wysiedleńców". Sorry, ale kultura jest im obca. Z Dworca Zachodniego miało tam kiedyś najbliżej, a teraz...
14-11-2016 16:16:33
Hania
Nie wiem co myslec o ksiedzu Piotrowskim. Otoz w ksiazce Zbigniewa Zakrzewskiego pt."Ulicami mojego Lazarza" wyd. przez Wydawnictwo Poznanskie w 1985, w czesci poswieconej Gimnazjum Im.Adama Mickiewicza jest wzmianka o Ks.Piotrowskim, ze pewnego razu zawital do klasy gimnazjalnej /autora ksiazki/ w towarzystwie dyrektora Opatrnego i prosil uczniow aby wypelnili anonimowa ankiete na temat przezyc seksualnych. Prowadzone przez ksiedza Piotrowskiego badania ankietowe wiazaly sie z przygotowywana przez niego rozprawa doktorska z tej dziedziny. Dla mnie szok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
14-11-2016 07:39:09
Negatyw
I na co to komu...?!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: