Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zlikwidujmy wszystkie ławki {FELIETON} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zlikwidujmy wszystkie ławki {FELIETON}
16-10-2016 01:18   Janusz Ludwiczak
Ponad dwa tygodnie temu Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o zlikwidowaniu ławek ze Skweru im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejku Łazarskiego" z powodu bezdomnych. Z ulicy Głogowskiej, przystanków tramwajowych, zwłaszcza przy Dworcu Zachodnim też usuńmy ławki, bo przecież okupują je bezdomni. Jednak nie tędy droga... – o tym w kolejnym felietonie z cyklu: "Piórem, a właściwie klawiaturą Janusza Ludwiczaka".

Pod koniec września łazarscy radni podjęli uchwałę o usunięciu trzech ławek, znajdujących się na skwerze im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejku Łazarskim"). Wielu mieszkańców skarżyło się na osoby bezdomne, które nie tylko okupują ławki, ale załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w krzakach na skwerku.

– Zauważyłem, że panowie zaopatrzyli się nawet w kołdrę i poduszkę. Nie może to być sypialnia i toaleta dla bezdomnych – przyznał Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie 13 radnych zdecydowało, że ławki znikną z "Lejku", jedynie 2 osoby wstrzymały się od poparcia tej decyzji.

– To nie jest jedyne rozwiązanie, usunięcie ławek problemu nie rozwiąże. Pokazuje to tylko stan naszych służb – przekonywał radny Roman Modrzyński.

Ławki zostaną przeniesione odpowiednio: na ul. Stablewskiego, w okolicy dawnego budynku 8 LO, na skwer przy ul. Kolejowej oraz na Rynek Łazarski przy stacji roweru miejskiego.

Proponuję również, by zlikwidowane zostały ławki na przystankach tramwajowych czy w okolicy Dworca Zachodniego, bo tam również mogą je okupować bezdomni.

Rada Osiedla Św. Łazarz niestety jest niekonsekwentna. W 2012 r. ławki na skwerze im. Kazimierza Nowaka stanęły z inicjatywy Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania po pozytywnej opinii łazarskiej rady.

– To efekt poprawki budżetowej Komisji Rewitalizacji na 2012 r. na kwotę 200 tys. zł na rozwój małej architektury w śródmieściu, w tym na Łazarzu. Chcieliśmy wskazać, że jest potrzebne w naszym mieście myślenie o tworzeniu przyjaznych miejsc dla mieszkańców, a jednym z jej elementów jest estetyczna mała architektura, w tym ławki. Jest ich bardzo mało w śródmieściu - zarówno na placach jak i ulicach. Trzeba to zmienić, dzięki naszej inicjatywie, realizowanej już przez ZDM i zainteresowaniu rad osiedli to się zaczęło wreszcie zmieniać – mówił portalowi lazarz.pl w październiku 2012 r. Mariusz Wiśniewski, ówczesny Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, obecnie zastępca prezydenta Poznania.

W tym samym roku, w czerwcu 2012 r. na wniosek Rady Osiedla Św. Łazarz zostały zlikwidowane ławki z Placu Wyspiańskiego. Kilka lat wcześniej również z inicjatywy łazarskich radnych zlikwidowana została fontanna z "Lejka Łazarskiego", bo również rzekomo bezdomni traktowali ją jako publiczny szalet i noclegownię.

Jednak nie tędy droga. Likwidacja ławek, w zasadzie ich przeniesienie w inne miejsce problemu nie rozwiąże. Po usunięciu siedzisk z Placu Wyspiańskiego bezdomni przenieśli się do Parku Wilsona. Ławki pojawiły się również na głównej ulicy Łazarza w ramach zadania "Zagospodarowanie zielenią i małą architekturą ulicy Głogowskiej". Czy również za kilka tygodni dowiemy się, że łazarscy radni zdecydowali się na usunięcie ławek, znajdujących się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Strusia?

Czy radni pofatygowali się i dokonali chociaż wizji lokalnej? Niestety posiedzenia komisji odbywają się bardzo rzadko, nawet tylko raz w roku. Ostatnie posiedzenie Komisji Infrastruktury i sprawdzenie stanu chodników miało miejsce w listopadzie 2015 r.

Czy wystarczająca okazała się interwencja Straży Miejskiej, pracowników MOPR i innych miejskich służb? Nikogo siłą nie można zmusić do opuszczenia ławek (znamy przykład pewnej bezdomnej kobiety, która nocuje na ulicy w rejonie Dworca Zachodniego), ale czy wystarczającą pomoc i porady oni otrzymali? Poinformowano ich o możliwości przebywania w noclegowni Caritas przy Krańcowej? Spróbowano również poprosić o pomoc tzw. street-wokerów i Pogotowie Społeczne?

O tym, że likwidacja ławek ze skweru im. Kazimierza Nowaka niewiele da, wskazywaliście Państwo również w komentarzach. 70,8% internautów uznało w naszej sondzie, że likwidacja ławek to zła decyzja, która problemu nie rozwiąże.

Janusz Ludwiczak, 16 października 2016


R E K L A M A

Komentarze (9)

18-10-2016 08:57:04
Hania
Co robi Sluzba Miejska i Policja - nocne patrole ? Nie ma odpowiedniej kontroli naszych ulic, zwlaszcza w nocy kiedy dzieje sie wiele zlego. Czy obywatel ma prawo dostac informacje jak wygladaja takie nocne patrole na Lazarzu, chodzi mi o harmonogram, ? Jak czesto i gdzie ?
17-10-2016 23:21:16
mieszkaniec Głogowskiej
przy Piotrze i Pawle też zlikwidować ławki w nocy hałasują nie tylko bezdomni ale też inne typy z pod ciemnej gwiazdy a także młodzież
17-10-2016 09:18:22
Łazarzanko
Pieniądze dla tzw. street-workerów są oraz inną pomoc dla bezdomnych są i to całkiem spore. Dofinansowanie zapewnia UE. Tak się składa, że mój brat zajmował się ewaluacją powykonawczą projektów pomocowych dla osób bezdomnych finansowanych przez UE. Niestety okazało się, że pieniądze przeznaczone na pomoc zostały skonsumowane przez różnego rodzaju organizacje na potrzeby własne. Podam przykład jednego z gminnych ośrodków pomocy społecznej, który na program pomocy otrzymał 30 tys. Pieniądze poszły na laptopy i premie dla pracowników, ale żeby nie zaszła konieczność zwrotu pieniędzy trzeba było coś zrobić bezpośrednio dla bezdomnych. No i zrobiono - bezdomnych zaproszono na grilla, koszt "imprezy" 500 zł. Generalnie problem polega na tym, że pomaganie stało się intratną profesją i niestety do zawodu trafiają osoby, które niekoniecznie są zainteresowane pomocą społeczną, tylko regularnymi wypłatami.
16-10-2016 22:32:41
Łazarzanka
MM- super pomysł- może wcielisz go w życie. Jak myślisz ile osób ma ochotę ZA DARMO zajmować się bezdomnością- mentalność mieszkańców najbardziej ujawniła się w proteście przeciwko tzw. Przechowalni. RO nie ma mocy sprawczej tylko opiniującą, a z tego co wiem- to większość korzystających z okolicy Rynku była za likwidacją tych ławek (mieszka tam paru moich znajomych- niewielka grupa, ale także mająca głos i wydająca opinie na temat swojego sąsiedztwa). Takie pytanie- ile osób z tej dyskusji temat dotyczy bezpośrednio- podejrzewam, że nikogo. Do Hani- bezdomni i tak urzędują na RŁ i śpią na straganach. Być albo nie być ławek niczego nie zmienia. Tylko pretensje o działania naszych służb proszę kierować do miasta i radnych miejskich- oni mają moc sprawczą, żeby coś w tej kwestii zmienić. Acha i do sejmu- aby przepisy dotyczące zapobieganiu bezdomności i możliwości reakcji odpowiednich służb były jasne, czytelne i egzekwowalne. Pozdrawiam
16-10-2016 14:25:43
zorentowana
Powiem tak.W tych miejscach , w ktorych stoją ławki to miejsca , które w jakisc sposób , u z a s a d n i o n y , chyba ) ( zostały wytypowane. P o c o j e l i k w i d o w a ć.Zawsze będę uważać ,że lepiej d b a ć o te miejsca .Zwiększając nadzór służb porządkowych, dbanie o zachowanie czystości , z i e l e ń , uporządkowanie koszy na śmieci itd. Radni niech t y l k o za w i e l e nie wymyślają t y l k o s p a c e r u j ą służbowo po Sw. Lazarzu dla dobra mieszkańców i poprawie warunkow .
16-10-2016 10:52:48
Ann
Dopóki radnych będą wybierać ich rodziny, znajomi i współpracownicy, to tak będzie. Wybory ludzie olewają i potem są takie skutki. Mamy radnych, którzy są społecznikami z zawodu. Z taką a nie inną wizją dzielnicy.
16-10-2016 10:00:43
Hania
Teraz beda bezdomni siedzieli na schodach przy Biedronce i przy WSB na ul.Strusia oraz po godzinach na Rynku Lazarskim beda urzedowali i spali na straganach. Oczywiscie, ze likwidacja lawek problemu nie rozwiaze ale czy to radni potrafia zrozumiec ? Oczywiscie, ze nie. Najlepiej Radni wezcie Roundup moze to wam pomoze, na chwasty pomaga. Dziwie sie pani Marii Lazarz, ze przez 15 lat nie widzi, ze likwidacja lawek NIC nie daje.
16-10-2016 06:54:29
MM
Dzięki za głos rozsądku. Już pisałem, że ci radni nie dostaną więcej mojego głosu. Podstawowa sprawa to streetworkerzy specjalizujący się w bezdomności. Niestety, nie ma ich wielu w Poznaniu. Nękanie SM i policji daje krótkoterminowe efekty. W każdym razie można przewidzieć, że w przyszłym roku inni mieszkańcy Łazarza będą narzekać na bezdomnych. Radni osiągnęli tyle, że problem się przemieści.
16-10-2016 03:31:40
Kononowicz
I nie będzie niczego. Ale czego się spodziewać po naszych radnych, nigdzie nie jeżdżą świata nie widzą to i mają zahukany pogląd na świat. Zlikwidować to jedyne rozwiązanie. Mentalność stalinowska.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

17

paź

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: