Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czy w Arenie koncerty i imprezy sportowe będą musiały kończyć się przed godz. 22? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Czy w Arenie koncerty i imprezy sportowe będą musiały kończyć się przed godz. 22?
14-10-2016 01:12   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta Poznania w najbliższy wtorek podejmie uchwałę w sprawie ograniczenia czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko na terenie miasta Poznania. Projekt zakłada zaostrzenie ciszy nocnej. Za emitowanie dźwięków przekraczających 16 Hz będzie trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych i ewentualną grzywną do 5 tys. zł. Tymczasem Rada Osiedla Św. Łazarz wydała negatywną opinię w tej sprawie zauważając, że po godz. 22 nie powinny na ulice wyjeżdżać tramwaje, a także dlaczego projekt nie dotyczy imprez objętych patronatem prezydenta i organizowanych przez miasto.

Projekt zakłada ograniczenie czasu funkcjonowania instalacji i korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas od poniedziałku do czwartku oraz w niedzielę od godz. 22.00 do godz. 6.00 następnego dnia, a w piątki, soboty i dni świąteczne od godz. 24.00 do godz. 6.00 następnego dnia, z wyjątkiem dnia 31 grudnia i 1 stycznia. Co ciekawe ograniczenie nie będzie dotyczyć urządzeń i instalacji wykorzystywanych przy imprezach organizowanych i współorganizowanych przez jednostki administracji publicznej i ich jednostki organizacyjne, wykorzystywanych przy imprezach objętych Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz wykorzystywanych przy uroczystościach związanych z kultem religijnym.

Jednym z najbardziej uciążliwych czynników w mieście jest hałas, którego istotnym źródłem są funkcjonujące instalacje i urządzenia nagłaśniające. Powodują one duże niedogodności w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców Poznania, głównie w porze nocnej, z powodu zakłócania ciszy, a tym samym obniżenia komfortu i jakości życia. O skali zjawiska nadmiernej emisji hałasu świadczą również dane otrzymywane z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w zakresie liczby podejmowanych interwencji dot. zakłócania spokoju i porządku publicznego. Z powyższych informacji wynika, iż w 2015 roku policjanci przeprowadzili 3962 interwencje, a do końca sierpnia 2016 roku liczba ta wyniosła 4086 interwencji. Jednym z głównych powodów ich podejmowania było zakłócanie spokoju nocnego – wyjaśnia Hieronim Węclewski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Zgodnie z zapisem uchwały za hałas uznawane będą dźwięki przekraczające 16 Hz. Za naruszenie przepisów zarządca czy menedżer lokalu, który w danej chwili odpowiada za lokal będzie musiał liczyć się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Jeżeli interwencja będzie ponowna wtedy wystawiany będzie kolejny mandat karny, a sprawa zostanie przekazana do sądu, który będzie mógł przyznać grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Projekt ten podczas pozytywnie zaopiniowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.

Wydaje mi się, ze ta uchwała będzie miała charakter prewencyjny, bo właściciele będą teraz wiedzieli teraz na czego mogą się spodziewać. To dobry krok i na pewno warto to zrobić – powiedziała Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.

Tymczasem podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz wydała negatywną opinię w tej sprawie.

W przedstawionym projekcie nie ma doprecyzowanych zapisów, które w znacznym stopniu przyczyniłyby się do jego wyeliminowania lub znacznego ograniczenia. Uważamy, że w uchwale zabrakło podstawowych zapisów dotyczących kilku istotnych kwestii, a mianowicie: informacji o dopuszczalnym poziomie hałasu, informacji co konkretnie będziemy uznawali za hałas, a co uznamy za czasową jego uciążliwość, czy np. emisję z konkretnej instalacji, jaką może być ciągłe buczenie włączonej sygnalizacji odstraszającej ptaki, czy całodobowy dźwięk pracujących klimatyzatorów, czy ulicznej sygnalizacji, czy hałas związany z nocnym przejazdem tramwajów ruszających lub wracających na określone pętle, etc., wskazanie jednostki odpowiedzialnej za nadzór i przeprowadzenie pomiarów poziomu hałasu (ze wskazaniem kto i jaką aparaturą pomiarową oraz w jakich godzinach będzie w stanie wskazać, czy jest to negatywne oddziaływanie hałasu na środowisko), jakie sankcje będą wymierzane w przypadkach jednorazowych, a jakie w nagminnych przekroczeniach poziomu hałasu oraz kto lub jaka jednostka administracyjna będzie to egzekwować, dlaczego wyłączamy imprezy objęte patronatem władz miasta, które to w naszej ocenie spowodują tylko zwiększone zabiegi o uzyskanie takiego patronatu, a to nie wpłynie na ich jakość i rangę – tłumaczy Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostateczną decyzję w sprawie zaostrzenia ciszy nocnej podejmą we wtorek poznańscy radni.


Komentarze (4)

15-10-2016 11:01:44
kajtek
Będzie łomot do 6:00 w niedziele
15-10-2016 10:27:38
Tomek
Imprezy w Arenie są praktycznie co tydzień, wiec nie trafiles z szydera.
14-10-2016 18:13:37
;)
AS... owszem odbywa jak byś mieszkał na łazarzu to byś wiedział :) po za tym jutro tam sie szykuje impreza i to głośna :)
14-10-2016 11:07:45
as
haha jakie koncerty, czy tam cokolwiek sie odbywa???
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: