Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Harcerze z 100 PDH obchodzili 35. rocznicę powstania swojej drużyny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Harcerze z 100 PDH obchodzili 35. rocznicę powstania swojej drużyny
25-09-2016 19:17   Janusz Ludwiczak
Uroczysty apel, odznaczenia i wyróżnienia, gra jubileuszowa i grochówka oraz urodzinowy tort - 35. rocznicę powstania obchodziła w sobotę 100. Poznańska Drużyna Harcerzy im. generała Stanisława Maczka, która mieści się tuż obok Areny, na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno–Licealnych.

W sobotę jubileusz 35-lecia obchodzili harcerze z 100. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej, która nosi imię Stanisława Maczka, generała broni Wojska Polskiego, Kawalera Orderu Orła Białego, uczestnika wojny polsko-radzieckiej w 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939, dowódcy Pierwszej Dywizji Pancernej, 10. Brygady Kawalerii w Polsce, 10. Brygada Kawalerii Pancernej we Francji oraz wojsk polskich w Wielkiej Brytanii.

Na uroczystości pojawili się m.in. Komendant Chorągwi i Hufca ZHP Poznań-Grunwald, seniorzy z wielkopolskich Kręgów, weterani 100 PDH, a także rodzice harcerzy i młodych zuchów.

W trakcie uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia, a także zobowiązania instruktorskie i patenty zastępowych. Jeden z nowych harcerzy złożył również przyrzeczenie harcerskie.

Podczas urodzin 100 PDH nie zabrakło harcerskiej grochówki i urodzinowego tortu. Na koniec goście zwiedzili harcówkę i zobaczyli wystawę m.in. grupy rekonstrukcji historycznej.

W tej chwili nasza drużyna liczy 75 harcerek i harcerzy. Do tego jest gromada zuchowa, krąg instruktora, poczta harcerska i grupa rekonstrukcyjna. W sumie przez te 35 lat przez tą drużynę przewinęło się ponad 900 osób. Cieszy mnie, że jest wielu harcerzy, którzy wstępowali do 100 PDH jako 12-letni chłopcy, a teraz przyprowadzają do nas drugie pokolenie – powiedział harcmistrz Grzegorz Maciejewski, drużynowy 100 PDH.

A czy harcerstwo wciąż jest popularne wśród młodych ludzi?

Od dwóch, trzech lat obserwujemy znaczne zwiększenie zainteresowania harcerstwem wśród dzieci i młodzieży do tego stopnia, że będziemy musieli zmniejszyć liczbę przyjęć. Mamy ograniczony sprzęt namiotowy i biwakowy, więcej osób nasza harcówka też już nie pomieści – dodaje hm. Grzegorz Maciejewski.

100 Poznańska Drużyna Harcerzy im. Gen. St. Maczka powstała 1 września 1981 roku. Drużyna o tym numerze, ale nosząca imię Hetmana Żółkiewskiego istniała przy Szkole Podstawowej nr 34 już w latach 1947/1949. Po przerwie reaktywowano drużynę na przełomie lat 1956/1957. W zachowanych materiałach historycznych, pierwsze wzmianki o drużynie pochodzą z lat 60-tych. Po przejściu do szczepu 33 drużyna w 1976 r. została rozwiązana. Reaktywowana, pod zmienioną nazwą została w 1981 r., 100 PDH weszła w skład Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, hufca Poznań - Grunwald przy Szkole Podstawowej nr 90 oraz 86 i Gimnazjum nr 33 w Poznaniu.

Drużyna podzielona jest na zastępy noszące nazwy i barwy pułków wchodzących w skład 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka:
• Zastęp 1 - Ułani - 24 Pułk Ułanów
• Zastęp 2 - Dragoni - 10 Pułk Dragonów
• Zastęp 3 - Strzelcy- 10 Pułk Strzelców Konnych
• Zastęp 4 - Podhalanie - Batalion Strzelców Podhalańskich
• Zastęp 5 - Cekaemy - Samodzielny Szwadron CKM
• Zastęp 6 - Pancerniacy - 1 Pułk Pancerny
• Zastęp 7 - Łączniczki - 1 Batalion Łączności
• Zastęp 8 - Sanitariuszki - Oddziały Sanitarne
• Zastęp 9 - Higienistki - 1 Pluton Higieny Polowej
• Zastęp 10 - Szwadron - Szwadron Sztabowy.

Harcerze 100 PDH współpracują z organizacjami skupiającymi byłych żołnierzy gen. Maczka, np. z Kołem 1 D. Panc. z Krajowego Związku Żołnierzy PSZ na Zachodzie i licznymi kombatantami zamieszkałymi w kraju.

Niezwykle cennym zapleczem osobowym drużyny są: 100 Poznańska Gromada Zuchowa „Pancerni Rycerze” (do roku 2003 „Maczki), 16. Poznańska Gromada Zuchenek „Leśne Driady” i 101. Poznańska Drużyna Wędrownicza.

Przy 100 PDH działa również Grupa Rekonstrukcji Historycznej - GHR 44/100 i poczta polowa. W 2012 r. drużyna otrzymała od wojewody odznakę honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego".


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: