Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czarny ekran i nie aktualizowane od prawie 5 lat informacje - "Program lokalny" w telewizji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Czarny ekran i nie aktualizowane od prawie 5 lat informacje - "Program lokalny" w telewizji
08-08-2016 06:18   Janusz Ludwiczak
Na kanale K-11 w sygnale analogowym w kablówce można oglądać "Program lokalny" i serwis "Aktualności miejskie". Jednak program, który dociera do mieszkańców Grunwaldu pozostawia wiele do życzenia. Często na kanale tym pojawia się czarny ekran, audycje ukazuje się z opóźnieniem. Na kanale planszowym podawane są nie aktualizowane od 2011 roku informacje o zajęciach kulturalnych w Klubie Osiedlowym "Krąg".

Na początku lat 90. powstał na Grunwaldzie PUT Koma, operator sieci kablowej. W "kablówce" początkowo działał kanał GTvK - grunwaldzka telewizja, który z czasem przekształcił się w Telewizję WTK. Do 2006 roku na antenie WTK cztery razy dziennie (o godz. 10:30, 14:30, 16:30 i 22:00) ukazywał się program lokalny "Aktualności miejskie", który można było oglądać tylko na Grunwaldzie i tam, gdzie dostępna była Koma. Co ciekawe mieszkańcy Rataj w pasie lokalnym WTK mogli oglądać np. "Aktualności ratajskie".

Równo dziesięć lat temu w wyniku konsolidacji operatorów telekomunikacyjnych PUT KOMA S.A., Internet Cable Provider Sp. z o.o. oraz RTK ELSAT Sp. z o.o powstała Multimedialna Sieć Kablowa INEA. Tym samym z WTK wydzielono kanały lokalne. I tak powstała np. RTK - Ratajska Telewizja Kablowa, która od listopada 2013 r. dostępna jest na kanale 803 w transmisji cyfrowej Inea.

Ratajska Telewizja Kablowa na osobnym kanale przekazuje osiem razy dziennie (o godz. 8:00, 10:30, 12:00, 14:30, 16:30, 18:00, 20:00 i 22:00) aktualne informacje, dotyczące głównie najważniejszych wydarzeń mających miejsce na prawym brzegu Poznania. RTK dociera do ponad 33 tysięcy widzów. Na antenie stacji znajdziemy wiele audycji poświęconych Ratajom i Nowemu Miastu, m.in. "Aktualności Ratajskie", które relacjonują wydarzenia w dzielnicy, przedstawiają bieżące wydarzenia z dziedziny infrastruktury, komunikacji, lokalnej polityki i problemów mieszkańców ratajskich osiedli. Ponadto w ramówce znajdują się takie programy jak: "Kultura pod ręką", "Mój Poznań, moja Wielkopolska", "Nasze bezpieczeństwo", "Psy, koty i my" czy "Motoporady".

W sieci Inea możemy oglądać również Telewizję Swarzędz (kanał 802), pilską Asta TV (801) czy Proart z Ostrowa Wlkp. (804). Od roku w poznańskiej kablówce można oglądać również to co dzieje się w Śremie, dzięki dodaniu do pakietu TV Relax (kanał 805).

Tak jednak nie udało się na Grunwaldzie. Na kanale K-11 (ale tylko w transmisji analogowej i tylko dla abonentów, którzy posiadali Komę) ukazują się "Aktualności miejskie". Audycja ukazuje się praktycznie w kółko przez cały tydzień każdego dnia o godz. 10:30, 14:30, 16:30 i 22:00. Zdarza się, że premiera programu jest nawet co dwa tygodnie. Wielokrotnie program "Aktualności miejskie" jest emitowany nieprawidłowo. Zaczyna się zbyt wcześniej, urwany jest ok. 3-4 minuty przed zakończeniem emisji. Pojawiają się również problemy z emisją programu przy zmianie czasu. W kwietniu przez 2 tygodnie program "Aktualności miejskie" ukazywał się według czasu zimowego zamiast letniego (np. zamiast o 22:00 był o 21:00).

Po zakończeniu programu na kanale K-11 emitowany jest kanał planszowy, w którym podawane są informacje Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald", dyżury konserwatorów czy komunikaty domów kultury - klubów: Kopernik, Raszyn, Rondo i Krąg. Niestety wyświetlane są stare i nie aktualizowane od 5 lat komunikaty. I tak dla przykładu w sekcji Klub Osiedlowy "Krąg" ukazuje się informacja rozpoczęcie zajęć: 7 października 2011 r. Tymczasem mamy sierpień 2016.

Co więcej brakuje logo i nazwy stacji, a także kontaktu do redakcji czy dla osób i podmiotów zainteresowanych zamieszczeniem reklamy lub ogłoszenia. Na dodatek emitowane są reklamy podmiotów już nieistniejących.

Jak udało nam się ustalić program lokalny dostępny na kanale K-11 produkowany jest przez Telewizję WTK. Również tam (w siedzibie w Kinepolis) jest montowany i przygotowany. Z kolei sama emisja wychodzi z Klubu Rondo.

Nie wiadomo jednak kto jest odpowiedzialny za działalność kanału i jego finansowanie. Nie ma również pomysłu na jego funkcjonowanie. W maju wysłaliśmy do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald zapytanie drogą e-mailową (na oficjalny adres podany w kontakcie) na temat funkcjonowania programu lokalnego i planowanych zmian. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Próbowaliśmy również telefonicznie skontaktować w tej sprawie, jednak bezskutecznie. Do sprawy zapewne wrócimy.


R E K L A M A

Komentarze (3)

09-08-2016 07:27:33
Ksia
Panie Redaktorze ma Pan rację.Należy to bezwłocznie poprawić.!!!
08-08-2016 17:41:32
zdziwiona
I dziwicie się państwo.A mało to mamy nieaktualnych nazwijmy ''wiadomości ".Przecież aktualizowanie czegokolwiek wymaga pracy , wiedzy . A k t u a l n a wiadomość , ogłoszenie itd kosztuje.Płacimy za abonament w kablowce , m o ż e również na poczcie za używanie radia i telewizji. Albo wszyscy łupią i kuszą następnymi programami , albo wzywają i proszą o oplatę abonamentową .My po części chwalimy się ,że abonamentu nie płacimy , a politycy nie mogą tego " u g r y ż ".A niech znajdzie się m ą d r y , kto to rozgryzie.
08-08-2016 09:24:54
albańczyk
Tak jest to program zagadka, patrzę czasem na tę planszę w analogowym TV, który mi jeszcze został, ale nigdy nie natrafiłem na jakiś program informacyjny? Oni to nagrywają regularnie? Ktoś łazi z kamerą po grunwaldzie, czy to są też emisje programu sprzed 5 lat?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

17

paź

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: