Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Muzułmanie na Biedrzyckiego obchodzili święto Al Fitr kończące Ramadan - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Muzułmanie na Biedrzyckiego obchodzili święto Al Fitr kończące Ramadan
06-07-2016 00:34   Janusz Ludwiczak
Świętem Al Fitr poznańscy muzułmanie, którzy mają meczet i dom modlitwy przy ul. Biedrzyckiego zakończyli Ramadan. Jest to dla nich najważniejszy okres w roku. Przez cały miesiąc wyznawcy Islamu codziennie od wschodu do zachodu słońca pościli i modlili się. We wtorkowej uroczystości wzięło udział blisko 200 osób, wśród których byli muzułmanie nawet z Niemiec i Anglii.

Prawie 200 wyznawców Islamu spotkało się we wtorkowy poranek w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego by obchodzić święto Al Fitr kończące Ramadan.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 6 czerwca. Dla muzułmanów jest najważniejszy miesiąc w roku, gdyż wtedy rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania Ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmanom powyżej 10. roku życia nie było wolno spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, używać kosmetyków, a nawet uprawiać seksu. Post nie dotyczy jedynie osób chorych, kobiet w ciąży, będących w dalekiej podróży i ciężko pracujących. Muzułmanów obowiązywała też jałmużna, polegająca m.in. na przekazaniu drobnej kwoty pieniężnej na cel społeczny, pomoc osobom starszym, samotnym matkom lub uchodźcom.

Ramadan jest to dla nas miesiąc postu i kontaktu z Bogiem. Wspominamy Allaha, czytamy bardzo dużo Koranu i modlimy się. Każdy muzułmanin ma obowiązek pościć od wschodu do zachodu. Post może nie dotyczyć kobiet w ciąży, osób chorych i osób w długiej podróży. W Ramadanie posiłki możemy jeść tylko po zachodzie słońca. Każdy muzułmanin ma również obowiązek złożyć jałmużnę dla biednych i potrzebujących – mówi imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu.

Ramadan zakończył się świętem Al Fitr. Muzułmanie najpierw wspólnie się modlili i czytali Koran, a później złożyli sobie życzenia i zasiedli do wspólnego posiłku. Święto dziękczynienia to również czas wzajemnego pojednania, dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów.

W tym roku Ramadan przydał o dwa tygodnie wcześniej niż przed rokiem. W 2017 roku Ramadan rozpocznie się już 27 maja. Z czego to wynika?

Wynika to z kalendarza księżycowego, którym się posługujemy. Rok księżycowy ma mniej dni niż zwykły kalendarz, którym się posługujemy. Może się więc zdarzyć, że za 10 lat Ramadan przypadnie zimą – zaznacza imam Youssef Chadid.

Na świecie jest 1,5 miliarda wyznawców Islamu. W Polsce szacuje się, że jest od 30 do 50 tysięcy muzułmanów, z czego w Wielkopolsce około tysiąca osób. W samym Poznaniu przebywa ok. 200 muzułmanów, w piątkowych modlitwach Dżummuah uczestniczy ponad 80. Do stolicy Wielkopolski muzułmanie przybyli z różnych zakątków świata.

Mamy braci i siostry z Maroko, Algerii, Tunezji, Egiptu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Indonezjii, Jemenu, Malezji, Bandgladeszu, Pakistanu czy Afganistanu. Są też studenci, którzy kształcą się na różnych uczelniach, a także muzułmanie, którzy w Polsce znaleźli żonę i pracę. Jest sporo lekarzy – wskazuje imam Youssef Chadid.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: