Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Harcerki przeszły trasą pochodu robotników z 1956 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Harcerki przeszły trasą pochodu robotników z 1956 roku
28-06-2016 12:01   Janusz Ludwiczak
130 harcerek z Wielkopolskiej Chorągwi ZHR odwiedziło w poniedziałek Międzynarodowe Targi Poznańskie. Harcerki poznały historię wydarzeń poznańskiego Czerwca`56 roku.

Harcerki maszerowały m.in. trasą pochodu robotników z czerwca 1956 roku. Poniedziałkowa wizyta na Targach była jednym z punktów zlotu Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

O strajku i proteście robotników, którzy wychodząc na ulice domagali się chleba i lepszych warunków życia dowiedzieli się goście Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wybuch strajków i manifestacji miał miejsce podczas ostatniego dnia czerwcowej wystawy. Dzięki temu o wydarzeniu tym dowiedział się cały świat, gdyż na Targach przebywało ponad 2 tysiące zagranicznych gości, w tym wystawcy i dziennikarzy.

Tłum domagający się "pracy i chleba" przeszedł przez otwarte bramy i wszedł na targowe tereny. Robotnicy skręcili w prawo, przy Iglicy i przez Plac Marka weszli w nieistniejącą już dziś aleję kiermaszową (teren między pawilonami 5 i 6), by opuścić Targi od ul. Bukowskiej.

Wtedy na Targach przebywali zagraniczni wystawcy, dziennikarze i fotoreporterzy. Strajk został sfotografowanym, a informacje o smutnych wydarzeniach wydostały się poza Polskę. Cały świat usłyszał o Poznaniu, a władza ludowa nie mogła zamieść tego pod dywan. Na zdjęciach były tysiące ludzi – powiedział Tomasz Mikszo z Archiwum MTP.


R E K L A M A

Fot: Tomasz Mikszo/MTP

ZOBACZ TAKŻE: 60 lat temu...

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: