Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Harcerki przeszły trasą pochodu robotników z 1956 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Harcerki przeszły trasą pochodu robotników z 1956 roku
28-06-2016 12:01   Janusz Ludwiczak
130 harcerek z Wielkopolskiej Chorągwi ZHR odwiedziło w poniedziałek Międzynarodowe Targi Poznańskie. Harcerki poznały historię wydarzeń poznańskiego Czerwca`56 roku.

Harcerki maszerowały m.in. trasą pochodu robotników z czerwca 1956 roku. Poniedziałkowa wizyta na Targach była jednym z punktów zlotu Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

O strajku i proteście robotników, którzy wychodząc na ulice domagali się chleba i lepszych warunków życia dowiedzieli się goście Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wybuch strajków i manifestacji miał miejsce podczas ostatniego dnia czerwcowej wystawy. Dzięki temu o wydarzeniu tym dowiedział się cały świat, gdyż na Targach przebywało ponad 2 tysiące zagranicznych gości, w tym wystawcy i dziennikarzy.

Tłum domagający się "pracy i chleba" przeszedł przez otwarte bramy i wszedł na targowe tereny. Robotnicy skręcili w prawo, przy Iglicy i przez Plac Marka weszli w nieistniejącą już dziś aleję kiermaszową (teren między pawilonami 5 i 6), by opuścić Targi od ul. Bukowskiej.

Wtedy na Targach przebywali zagraniczni wystawcy, dziennikarze i fotoreporterzy. Strajk został sfotografowanym, a informacje o smutnych wydarzeniach wydostały się poza Polskę. Cały świat usłyszał o Poznaniu, a władza ludowa nie mogła zamieść tego pod dywan. Na zdjęciach były tysiące ludzi – powiedział Tomasz Mikszo z Archiwum MTP.


Fot: Tomasz Mikszo/MTP

ZOBACZ TAKŻE: 60 lat temu...

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: