Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Droga do wolności" - marsz KOD-u przeszedł spod Targów pod pomnik Czerwca`56 {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Droga do wolności" - marsz KOD-u przeszedł spod Targów pod pomnik Czerwca`56 {WIDEO}
27-06-2016 05:00   Janusz Ludwiczak
Około pół tysiąca osób przeszło w marszu "Droga do wolności" zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy wyruszyli w niedzielne południe spod bramy Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Grunwaldzkiej i przeszli na Plac Mickiewicza, gdzie pod pomnikiem Czerwca`56 oddali hołd uczestnikom wydarzeń, jakie rozegrały się 60 lat temu na ulicach Poznania.

60 lat temu po dekadzie komunistycznego reżimu, propagandy prl-owskiej, poznaniacy jako pierwsi zbuntowali się przeciwko temu terrorowi. Właśnie tutaj, w Poznaniu, tysiące robotników wyszło na ulice w pokojowej manifestacji, sprzeciwiając się temu zakłamaniu. I to jest dla nas duże zobowiązanie. Czerwiec`56 to jest nasze wspólne dziedzictwo, które zobowiązuje nas do podobnej postawy także dzisiaj. Czerwiec`56 zapoczątkował sztafetę, która zakończyła się dla Polski wolnością. Musimy tej wolności strzec, musimy pamiętać i dbać o to, by te ofiary nie poszły na marne. Dziękuję, że wspólnie, razem, obchodzimy te uroczystości – mówił na początku demonstracji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Marsz "Droga do wolności", który zorganizował Komitet Obrony Demokracji przeszedł dwa dni przed 60. rocznicą wydarzeń z czarnego czwartku 28 czerwca 1956 r.

To już 60 lat walczymy o godność. Bo człowiek bez wolności nie ma godności. Człowiek bez chleba nie ma godności. 60 lat temu robotnicy zbuntowali się przeciwko władzy robotniczej. Przeciwko władzy, która chciała ich bronić. Dzisiaj znowu mamy głęboko podzielony naród, głęboko podzielone społeczeństwo. Dzisiaj znowu ci, którzy powołują się na nasze dobro, chcą nam to dobro zabrać. Dzisiaj znowu musimy walczyć o godność, o wolność – powiedział do uczestników zgromadzenia Mateusz Kijowski, lider KOD-u.

Wśród uczestników demonstracji pojawili się również uczestnicy Czerwca`56, kombatanci, a także opozycjoniści z lat PRL, m.in. Jan Lityński i Jan Rulewski. Nie zabrakło również Grzegorza Ganowicza - przewodniczącego Rady Miasta Poznania, poseł Joanny Schmidt, senatora Jana Rulewskiego czy europosła Adama Szejnfelda.

To miejsce jest szczególne dlatego, że protest robotników, który wydarzył się w ostatnich dniach czerwca 1956 roku miał ścisły związek z Targami. Do Poznania przyjechali zagraniczni dziennikarze i międzynarodowe delegacje. To była jedyna okazja, by pokazać światu bunt robotników zza żelaznej kurtyny – zaznaczył prof. Jacek Wachowski z UAM.

Uczestnicy demonstracji, których było ok. pół tysiąca przeszli ulicą Grunwaldzką, Rondem Kaponiera, Mostem Uniwersyteckim i ul. Św. Marcin na Plac Mickiewicza, gdzie pod pomnikiem Czerwca`56 złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom wydarzeń, jakie miały miejsce 60 lat temu na ulicach Poznania.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (6)

28-06-2016 15:09:59
Ostatni normalny
Czytam komentarze, i aż mnie oczy bolą. Czy nikt z Was nie potrafi realnie ocenić sytuacji? Jedni atakują drugich. Prawda jest taka, że Jaśkowiak nie zostałby prezydentem, gdyby nie to, że ludzie mieli dość Ryszarda. To taki prezydent na zasadzie "mniejszego zła". No i tak też rządzi - jałowo i bez jasno określonych kierunków rozwoju. Jeśli chodzi o marsz KOD: każdy ma prawo manifestować, bo od tego jest właśnie wolność. Jak się komuś kod nie podoba, to wystarczy, że nie pojdzie na ich wiec. Zresztą patrząc na zdjęcia - frekwencja była jak na meczach Warty ;)
27-06-2016 14:23:17
piter
Problem z pisiorstwem wszelkiej maści jest taki, że jest ono głuche na jakiekolwiek argumenty. Polska ma być taka, jaka chcą by była, albo to nie będzie według nich Polska. Z takimi ludźmi nie da się dyskutować. Poznański Czerwiec nie miał nic wspólnego z Katyniem, Smoleńskiem czy nawet Solidarnością. Ale dla zwolenników PIS-u - mam cichą nadzieję, że nie wszystkich - najważniejsze jest, by wcisnąć wszędzie, gdzie się da smoleńską katastrofę, czy jak mówią zamach. Co o tym myślą rozsądnie myślący patrioci, ich nie obchodzi. Oby nie doszło do gorszących scen podczas obchodów. Szkoda naszego kraju, trzeba przetrwać to jak chorobę, a gdy stracą władzę będzie co czyścić do gołej ziemi. Tym razem bez sentymentów.
27-06-2016 13:36:32
M.
Zapewne 'as' bardzo się ucieszył, źe MON jednak wyśle przedstawicieli garnizonu na jutrzejsze uroczystości. Bez uzgodnienia, z własnym nagłośnieniem, żeby mogli odczytać apel smoleński. W razie czego mogą podjechać czołgami, w końcu już raz udowodnili, że to potrafią... Tylko jednego nie rozumiem. PIS ma obecnie pełnię władzy, więc skad ta frustracja i agresja wśród wyborców tej partii?
27-06-2016 13:09:49
as
Bardzo rozsadny, ten swoj rozsadek pokazal fotografujac sie ze swoja stara w lozeczku podczas uroczystosci Powstania Wielkopolskiego...
27-06-2016 12:14:16
tonny
@as: sam jesteś pajac. Poznań ma wreszcie rozsądnego prezydenta. Bardzo dobrze, że nie zgodził się na połączenie Smoleńska z Czerwcem'56.
27-06-2016 11:28:42
as
I po co to tu pokazywac, tych pajacow coraz mniej juz jest. A to posmiewisko miasta mieniace sie prezydentem miejmy nadzieje ze za 2,5 roku wyleci stad na kopach...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

17

paź

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: