Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Torowisko na Grunwaldzkiej będzie wydzielone. Kierowcy nie pojadą już prosto z Roosevelta w Bukowską - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Torowisko na Grunwaldzkiej będzie wydzielone. Kierowcy nie pojadą już prosto z Roosevelta w Bukowską
14-06-2016 01:23   Janusz Ludwiczak
Odetchną pasażerowie komunikacji miejskiej, nie co gorzej będą mieli kierowcy. W sierpniu wydzielone zostanie torowisko na ulicy Grunwaldzkiej, dzięki czemu tramwaje nie będą stać w korku pomiędzy Matejki a Roosevelta, zwłaszcza w podczas imprez targowych. Zmiany wprowadzone zostaną również na ul. Bukowskiej. Zmieni się lokalizacja bus-pasa, ponadto kierowcy nie pojadą już z ulicy Roosevelta prosto w Bukowską.

Wprowadziliśmy system inteligentnego sterowania ruchem, który ma tworzyć korytarze dla komunikacji miejskiej, tak, by pojazdy przez kolejne skrzyżowania mogły przejeżdżać bezkolizyjnie. Tymczasem na tym krótkim odcinku, przez blokujące tramwaj samochody, są duże opóźnienia. Gdy trwają targi, bywa, że sięgają one nawet 40 minut – wyjaśnia Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich ds. inżynierii ruchu.

Plany, które mają zostać wprowadzone w życie w sierpniu wraz z otwarciem Kaponiery zakładają, że torowisko zostanie wydzielone na odcinku od ulicy Matejki do Roosevelta. Kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu. Po wydzielonym torowisku będą mogły poruszać się również autobusy, a także karetki pogotowia obsługujące szpital kliniczny przy zbiegu ul. Grunwaldzkiej i Stolarskiej oraz wozy strażackie z pobliskiej jednostki JRG2.

Zmieni się również organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej, Szylinga i Matejki. Utworzony zostanie osoby lewoskręt z Grunwaldzkiej w Szylinga (od strony Ronda Jeziorańskiego).

W ciągu godziny przejeżdża tam ok. 650 pojazdów. Z badań natężenia ruchu, które przeprowadziliśmy wynika, że jesteśmy w stanie obsłużyć na tym skrzyżowaniu do tysiąca samochodów na godzinę. Ruch powinien odbywać się więc płynnie. Kolejka samochodów wskutek zwężenia jezdni oczywiście się wydłuży. Przewidujemy jednak, że będzie się ona w miarę szybko rozładowywała, gdyż przed samym skrzyżowaniem z ul. Matejki jezdnia będzie się rozszerzała do dwóch pasów – wskazuje Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM.

Zmiany wprowadzone zostaną również na ulicy Bukowskiej. Zamieniony zostanie kierunek buspasa. Ten w stronę lotniska, pomiędzy ul. Zeylanda a Szylinga/Kraszewskiego zostanie skrócony. Z kolei autobusy pojadą po wydzielonym pasie w kierunku centrum na odcinku do I LO do Zeylanda.

Chcemy skrócić buspas w kierunku Ławicy, ze względu na to, że jest on wykorzystywany zaledwie w 30%. W jego miejsce pojawi się buspas w przeciwnym kierunku, gdzie autobusy stoją często w długim korku – zapowiada Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

W stronę lotniska na tym odcinku korki są niewielkie. Jaki jest sens utrzymywać ten buspas, skoro w przeciwnym kierunku autobus stoi w korku – dodaje Tadeusz Nawalaniec, dyr. ZDM.

Ponadto kierowcy nie przejadą już prosto z ulicy Roosevelta w Bukowską, wzdłuż hotelu Sheraton. Do dyspozycji będzie tylko jeden pas ruchu prowadzący z Bukowskiej w Grunwaldzką. Prosto ulicą Bukowską będą mogły jeździć jedynie autobusy i taksówki. Dzięki temu płynny ma być ruch zarówno Grunwaldzką jak i Bukowską. Kierowcy z Kaponiery będą mogli przejechać Zwierzyniecką, Zeylanda i dalej prosto Bukowską w kierunku Ławicy.

Docelowo na Grunwaldzkiej wprowadzona ma zostać również droga rowerowa, to jednak nie nastąpi wcześniej niż w przyszłym roku.

Odbyliśmy już szereg spotkań z mieszkańcami i radami osiedli. Pytamy i słuchamy sugestii osób, które na co dzień się tamtędy poruszają. Na koniec wyciągniemy wnioski i zdecydujemy o ostatecznym przebiegu ścieżki na ulicy Grunwaldzkiej – podsumowuje Tadeusz Nawalaniec, dyr. ZDM.


R E K L A M A

Komentarze (4)

14-06-2016 19:08:14
matrixx35
Ty...kierowca, nie jesteś za mądry? My rowerzyści nie mamy którędy jeździć, bo kierowcy mają w dupie rowerzystów. Przejedź się do Holandii lub Indii to nauczysz się kultury jazdy i szacunku do innych uczestników drogi.
14-06-2016 17:25:16
kierowca2
Popieram przedmówcę - kierujący powinni płacić podatki za używanie infrastruktury. W końcu okazałoby się kto ile przestrzeni zajmuje. :D
14-06-2016 17:08:42
krscp
Panie @kierowco. Czas skończyć z życiem w micie, że z Pana podatków samochodowych są w mieście budowane drogi. Pana podatki płacone w paliwie, czyli opłata paliwowa i akcyza trafiają do budżetu centralnego i Miasto Poznań złamanego grosza z nich nie widzi. Drogi w mieście są zbudowane z dochodów miasta, a więc udziału w podatku PIT i CIT, podatku od nieruchomości i kilku innych drobniejszych. A więc każdy mieszkaniec Poznania, płacący podatki w Poznaniu składa się na te drogi - pasażerowie komunikacji miejskiej, rowerzyści piesi i oczywiście w części również kierowcy. Natomiast utrzymanie dróg to jeden z największych wydatków budżetu, nieporównywalny z kwotami wydawanymi na infrastrukturę rowerową, a to oznacza, że to prędzej rowerzyści dokładają się do Pana dróg, niż Pan do ich.
14-06-2016 15:56:53
kierowca
Niedługo to już kierowcy nie będą mogli w ogóle jeździć po Poznaniu. Wydzielenie torowiska jeszcze mogę zrozumieć, ale droga rowerowa... Czy rowerzyści płacą podatek rowerowy lub bilet rowerowy???
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: