Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań Główny zamienił się w galerię sztuki, w której swoje prace prezentowali studenci - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań Główny zamienił się w galerię sztuki, w której swoje prace prezentowali studenci
09-06-2016 00:40   Janusz Ludwiczak
Na piętrze dworca głównego można było zobaczyć prace studentów Uniwersytetu Artystycznego, a także gdańskiej i krakowskiej ASP oraz gości z Shanghaju, którzy w kwietniu wzięli udział w plenerze "Kontekstualizm", z którym związana jest postać Jana Świdzińskiego, zmarłego dwa lata temu artysty i teoretyka.

"Plener stacjonarny" to jeden z najważniejszych elementów programu realizowanego w ramach prowadzonej II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Plenery, a raczej warsztaty odbywają się od 2010 roku w wybranych przestrzeniach i miejscach a terenie Poznania, takich jak: zdewastowane budynki dawnego Szpitala Kolejowego przy ul. Orzeszkowej, skłot Rozbrat, przestrzenie dolnego Łazarza, dawny Dom Tramwajarza, Ogród Botaniczny, a w ostatnim roku – tereny letniej pływalni miejskiej w Parku Kasprowicza. Studenci z prowadzonej przeze mnie Pracowni studiują na różnych latach studiów - licencjackich i magisterskich oraz na różnych wydziałach; w kontekście miejsca pozwala im inaczej spojrzeć na przestrzeń - zarówno naturalną, urbanistyczną, jak i społeczną, a analiza zaobserwowanych problemów wpływa i pobudza do realizacji zaangażowanych i znaczących wypowiedzi artystycznych – wyjaśnia Justyna Olszewska asystentka II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

W tym roku jako miejsce wydarzenia wybrany został właśnie dworzec kolejowy. Jan Świdziński nieżyjący już artysta performance i twórca idei kontekstualizmu zauważył, że sztuka przypomina dziś dworzec, na którym spotykają się ludzie z różnych stron i kultur, mijając, zatrzymując się na chwilę i za chwilę odchodząc skoncentrowani na własnych sprawach. Dlatego właśnie w kontekście poznańskiego dworca odbył się tegoroczny "plener stacjonarny" – tłumaczy prof. Anna Tyczyńska.

Uczestnikami pleneru "Kontekst / Kontekstualizm" byli nie tylko studenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego ale również studenci z chińskiego Singapura, a także z ASP w Gdańsku i Krakowie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: