Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ulica Głogowska była zielona, handlowa, tętniła życiem". Historyczna wystawa w sklepowych witrynach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ulica Głogowska była zielona, handlowa, tętniła życiem". Historyczna wystawa w sklepowych witrynach
03-06-2016 09:45   Janusz Ludwiczak
W witrynach sklepowych po wschodniej stronie ulicy Głogowskiej, na odcinku od Dworca Zachodniego do Rynku Łazarskiego można oglądać wystawę "Ulica Głogowska 27 do 83. Historia miejsca - pamięć o miejscu", która pokazuje jak niegdyś wyglądała główna ulica Łazarza. I tak na przykład pod numerem 27 znajdował się hotel Hansa, pod 41 mieścił się skład z cukierkami, później sklep ze słodyczami Goplana i winno-spożywczy, a następnie Pewex, księgarnia i papierniczy. Z kolei w kamienicy przy ul. Głogowskiej 55/57 zlokalizowany był skład papierniczy "Ursus". Przy Glogauer Strasse funkcjonował również skład z dewocjonaliami, Bank Pożyczkowy, drogeria "Pod gwiazdą" czy mleczarnia.

Wystawa "Ulica Głogowska 27 do 83. Historia miejsca - pamięć o miejscu" przywołuje dawne widoki, ukazuje historię miejsc, nazwiska pierwszych właścicieli i co znajdowało się w kamienicach przy głównej ulicy Łazarza.

Ulica Głogowska była zielona, handlowa, tętniła życiem. W okresie przedwojennym, w latach 20 i 30. XX wieku znajdowało się kilka restauracji, sklepy mięsne, było wiele piekarni. Dominowały również sklepy z galanterią skórzaną – wspomina dr Lilianna Krantz-Domasłowska, historyk sztuki i autorka wystawy.

W witrynach sklepowych umieszczone zostały stare zdjęcia, pokazujące jak niegdyś wyglądały kamienice i co w nich się znajdowały. Wystawa prezentuje historię kamienic oraz jakie sklepy tutaj się znajdowały, a Głogowska bardzo się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat – dodaje Liliana Krantz-Domasłowska.

Wystawę, składającą się z 25 plansz można oglądać w witrynach sklepowych po wschodniej stronie ulicy Głogowskiej (na odcinku od trasy PST do Rynku Łazarskiego) do wtorku, 7 czerwca włącznie.

ZOBACZ TAKŻE: Ma 2,3 km długości, kiedyś nazywała się Łazarską {WIDEO}


R E K L A M A

Komentarze (12)

07-06-2016 22:46:37
Albin
@L.Domasłowska Czy plansze są/będą gdzieś dostępne w internecie (pdf czy coś takiego)? Nie ma mnie w Poznaniu, a chętnie obejrzę. Tak, wiem, są zdjęcia powyżej, ale wolałbym coś bardziej spójnego. Pozdrawiam!
07-06-2016 13:31:33
MIKI
MIKI a propos hałasu na ul. Wyspiańskiego....... no to tym razem wyrazy współczucia dla mieszkańców Jarochowskiego, Ułańskiej i Wyspianskiego, Wojskowej ....
07-06-2016 00:26:33
x
@ MIKI a propos hałasu na ul. Wyspiańskiego... Będzie dodatkowa atrakcja, bo szykuje się chyba ogródek piwny na czas Euro na terenie City Park, przy dawnej Almie. Panowie zbijali dzisiaj stoły i drewniane ławy.
05-06-2016 21:36:33
L.Domasłowska
Dziękuję, za wszystkie uwagi, bowiem dowodzą, że plansze są oglądane, a o to w sumie chodziło, aby przywołane zdjęcia i informacje pobudziły pamięć, wspomnienia, uzupełniły wiedzę o fragmencie ulicy Głogowskiej. Podany w tytule zapis numeryczny "Głogowska 27-83..." oraz informacja we wstępie o wschodniej stronie ulicy, wydawały mi się wystarczające dla określenia odcinka Głogowskiej, który obejmuje wystawa. Za informacje o zachodniej stronie już dziękuję, bowiem to będzie kolejny projekt planowany na rok następny.
05-06-2016 09:24:40
M.
W krajach, które nie możemy podejrzewać o brak demokracji (np. Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) istnieje cały system praw regulujących życie we wspólnotach mieszkaniowych. Np. psa lub kota można sprowadzić do domu, jeżeli zgodę wyrażą sąsiedzi. Remonty można przeprowadzać tylko w określonych godzinach. Kosiarek i innych hałaśliwych urządzeń nie wolno używać w weekendy. Wracając do ul. Głogowskiej - Hania i Eka wspominając różne sklepy pominęli cukierenkę Rogalik z rewelacyjnymi pączkami i torcikami węgierskimi. Mieściła się tuż obok Delikatesów.
05-06-2016 00:09:52
MIKI
Demokracja nie polega na tym, ze wolnosc Tomku w swoim domku, niestety w Polsce panuje bajzel w tym temacie, bo kazdy jest tutaj wlasciciel, kazdy wielki pan i bron Boze niech sie jemu niczego nie narzuca i nie zakazuje, nawet jesli taki ktos zatruwa zycie reszcie lokatorow. Niestety w Polsce do demokracji jest bardzo daleko i to slowo jest rozumiane w totalnie bledny sposob. Włąśnie, już po północy w Cafe Przymiarka - łupie na cały regulator muza, trudna do określenia. W tak gęstej zabudowie jak Wyspiańskiego, Drużbackiej, tyły Chełmońskiego nikt się dzisiaj nie wyśpi - tyle na temat wolności.
04-06-2016 18:49:47
Hania
@M.Lazarz, nie ma nigdzie napisane, ze wystawa dotyczy tylko historii wschodniej strony ul.Glogowskiej. Jest natomiast napisane, ze w witrynach sklepowych po wschodniej stronie ul.Glogowskiej od Dworca Zachodniego do Rynku Lazarskiego mozna ogladac wystawe.......a to zasadnicza roznica. Czy tylko ja czytam te informacje prawidlowo ? mimo, ze jak pani pisze stracilam kilkadziesiat lat z zycia Polski to nie zatracilam czytania i mowienia po polsku. Polakom sie wydaje, ze jak sa wlascicielami mieszkania to moga robic z tym mieszkaniem co sie rzewnie podoba.......i tak robia bo nie ma regulujacych przepisow w tym temacie, w Polsce. Biura, male zaklady produkcyjne, warsztaty i hostele nie powinny miec miejsca w kamienicach wielorodzinnych bo swoja dzialalnoscia zaklocaja zycie innych mieszkancow, stwarzaja wzmorzony ruch, halas, zasmiecanie budynku i okolicy, i powoduja brak miejsc parkingowych. W wysoko rozwinietych panstwach zachodnich, nie zezwala sie na funcjonowanie przedsiebiorstw w budynkach rezydencyjnych, sa na to przepisy miejskie. Bardzo ciekawa bylabym gdyby pani mieszkala w kamienicy gdzie jest hostel, a dokladnie pod hostelem, czy pod biurem na 50 osob, czy pod drukarnia w mieszkaniu, czy innym tego typu lokalem. Demokracja nie polega na tym, ze wolnosc Tomku w swoim domku, niestety w Polsce panuje bajzel w tym temacie, bo kazdy jest tutaj wlasciciel, kazdy wielki pan i bron Boze niech sie jemu niczego nie narzuca i nie zakazuje, nawet jesli taki ktos zatruwa zycie reszcie lokatorow. Niestety w Polsce do demokracji jest bardzo daleko i to slowo jest rozumiane w totalnie bledny sposob. Takze, nie napisalam nigdzie, ze autorka wystawy sie nie napracowala, skad takie wrazenie.
04-06-2016 15:10:14
eka z małeki
od Wyspiańskiego tam gdzie jest ksero był Tarasik-wiadomo,za nim kiosk Ruchu gdzie wystawałem za Expresem,dalej włókienniczy potem księgarnia,REGIONALNA,przy Niegolewskich mordownia też ciekawie i różne ciekawostki tam bywały.Pół Czarnej szkoda,na Strusia Konsumy wiadomo co,czasem miłe panie coś tam spod lady sprzedały.Rogi Małeki to kino i przychodnia lekarska, no cóż sentyment to se ne vrati ne może....takie moje sentymenty ....proszę mi wybaczyć.........
03-06-2016 23:47:20
Albin
@Hania Cudne wspomnienia! Niemniej wystawa dotyczy wschodniej strony ulicy, a wymienione przez Ciebie sklepy są po stronie parzystej.
03-06-2016 23:05:10
M.Łazarz
Wystawa dotyczy historii po wschodniej stronie ulicy Głogowskiej, na odcinku od Dworca Zachodniego do Rynku Łazarskiego .Tak jest zaznaczone we wstępie artykułu więc uwagi o braku informacji o kamienicach po drugiej stronie ulicy są nietrafione.Autorka planuje rozwinięcie wystawy o historie innych kamienic.Pani Liliano dziękuję za ogrom pracy włożony w przygotowanie wystawy, kto takiej pracy nawet nie próbował wykonać nie zdaje sobie sprawy ile wysiłku to kosztuje. Hania ;Jak pani wyobraża sobie wprowadzenie zakazu urzadzania biur na wynajem w kamienicach mieszkalnych,chyba pani straciła kilkadziesiąt lat z życia Polski jeżeli chce pani nakazywać ludziom c maj robić z własnym mieszkaniami.
03-06-2016 19:43:11
Hania
Zabraklo informacji i fotek wielkiej kamienicy przy ul.Glogowskiej pomiedzy ul.Berwinskiego i ul.Wyspianskiego gdzie miescily sie przez wiele, wiele lat "Delikatesy" i sklep zielarski polskiej fabryki "Herbapol", dwie ikony ul.Glogowskiej Na ul.Glogowskiej bylo wiele sklepow i zakladow uslugowych, wszystko tetnilo zyciem, na[przeciwko Parku Wilsona byl Komis gdzie mozna bylo kupic fajne ciuchy i przedmioty, w budynku "Magnolii" od strony Glogowskiej byl antykwariat ksiazek, tez wielo-wieloletni sklep, ktory byl swego czasu oblegany. Teraz Glogowska to wymierajaca ulica bo zamiast mieszkan, w ktorych winni mieszkac ludzie urzadzono biura, coponiektore kamienicy wogole swieca pustkami czekaja na remont ? Urzad Miasta powinien zakazac urzadzania biur na wynajem w kamienicach mieszkalnych, nie do tego zostaly stworzone. Mieszkania sa dla ludzi a nie na biura. Biura w kamieniacach powoduja utrate charakteru budynku, utrate wiezi sasiedzkiej i spolecznej. Takie jest moje zdanie, zdaje sobie sprawe, ze wlasciciele kamienic maja inne zdanie bo dla nich liczy sie tylko mamona, duza mamona. Przejdzie sie kiedys ul.Limanowskiego, idac od ul.Matejki w strone Areny za nowym sklepem rzeznickim sa okna na parterze, zasloniete roletkami, jest tam jak w ULU, slychac na ulicy przez uchylone okna, siedzi tam chyba z 50 osob na telefonach, cos niesamowitego. A byly tam kiedys piekne mieszkania, wiem, bylam.
03-06-2016 12:53:12
Negatyw
Stare dobre czasy...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: