Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Secesyjne kamienice przy Matejki i 111-letnia willa przy kościele Św. Anny odzyskają dawny blask - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Secesyjne kamienice przy Matejki i 111-letnia willa przy kościele Św. Anny odzyskają dawny blask
19-05-2016 09:29   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Miasto przyznało dotację na renowację zabytkowych obiektów. Jeszcze w tym roku nowy wygląd odzyskają secesyjne kamienice z obszaru Max Johow Gelände przy ul. Matejki 52 i 53 oraz willa z zegarem słonecznym z 1905 r. znajdująca się na tyłach kościoła Św. Anny przy ul. Limanowskiego 15a.

W środę w Urzędzie Miasta Poznania doszło do podpisania umów na dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów z budżetu miasta. W tym roku pula środków przeznaczonych na ten cel wyniosła 1,5 mln zł i jest to najwyższa kwota na dofinansowanie zabytków w ciągu ostatnich kilku lat.

Wsparcie dziedzictwa kulturowego jest dla nas bardzo ważne. Paleta działań związanych z renowacją zabytków jest bardzo szeroka. Nie zapominamy o remontach miejskich kamienic, szkół i obiektów sakralnych. Te dotacje są również kluczowym elementem i cieszę się, że z roku na rok, przy ich pomocy, jest coraz więcej udanych realizacji – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przyznane dotacje ułatwiają właścicielom nieruchomości opiekę nad obiektami zabytkowymi. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach stanowiły silny bodziec i motywację do przeprowadzenia szerokiego zakresu prac remontowo-konserwatorskich.

W tym roku dotacje udzielone zostały 24 obiektom zabytkowym, m.in. na terenie Jeżyc (Roosevelta - dach, Krasińskiego - witraże, Dąbrowskiego - wystrój ceramiczny sieni) czy Starego Miasta (Kościuszki, Działyńskich, Libelta).

Z kolei na Łazarzu nowe oblicze zyskają kamienice w kompleksie Max Johow Gelände przy ul. Matejki 53 (elewacja) i Matejki 52 (sień i klatka schodowa), a także willa przy ul. Limanowskiego 15a na tyłach kościoła Św. Anny.

Dotacje konserwatorskie przyznawane są w Poznaniu od 2005 roku. Trafiają one do właścicieli zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na prace konserwatorskie, renowacje lub roboty budowlane. W regulaminowym terminie do końca listopada 2015 r. złożono 29 wniosków na łączną kwotę ok. 2 mln zł. Po ich formalnej weryfikacji przeprowadzono analizę merytoryczno-konserwatorską, która opierała się na takich kryteriach jak: stan techniczny budynku, potrzeba podjęcia pilnych prac ratowniczych, ranga historyczna i artystyczna obiektu czy wysokość deklarowanego wkładu własnego. Ostatecznie jeden wniosek został wycofany, kolejny nie spełniał wymogów formalnych (brak wpisu do rejestru zabytków), 1 obiekt zmienił właściciela, a dwa wnioski nie spełniały przesłanek merytorycznych.


R E K L A M A

Komentarze (2)

20-05-2016 16:49:58
XXX
chyba mamy tu kolejne nieaktualne informacje, willa przy Limanowskiego jest już wyremontowana i to wcale nie w tym roku.
19-05-2016 15:37:19
morlock
A świstak tak se zawija i zawija te dróżki dla roverowców. Fejs powinien udostępniać via html5 nowe przyciski, specjalnie dla Poznania : mam się śmiać, mam już płakać.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: