Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bitwa o Grunwald(zką) wciąż trwa - będzie droga rowerowa? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bitwa o Grunwald(zką) wciąż trwa - będzie droga rowerowa?
23-04-2016 23:18   Janusz Ludwiczak
Blisko sto osób uczestniczyło w czwartkowych konsultacjach społecznych w sprawie wytyczenia drogi rowerowej na ulicy Grunwaldzkiej, które odbyły się w II LO. Wiadomo już, że na pewno nie zostanie zlikwidowany lewoskręt z Grunwaldzkiej w Szylinga. Projekt zakłada natomiast wycinkę 61 drzew.

Na początku spotkania przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich przedstawili aktualną koncepcję zmian na ul. Grunwaldzkiej. Pewne jest, że wydzielone zostanie torowisko tramwajowe pomiędzy ul. Stolarską a Roosevelta. Zamiast separatorów pojawi się ciągła linia.

Nie zostanie zlikwidowany lewoskręt z ulicy Grunwaldzkiej w Szylinga. Odpowiadając na pytanie z poprzednich konsultacji co do wycinki drzew projekt zakłada usunięcie 30 drzew. Będziemy musieli wyciąć również 31 drzew z powodu złego stanu zdrowotnego. Drzewa te i tak muszą zostać wycięte – powiedziała Katarzyna Bolimowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Przedstawiono również wyniki konsultacji internetowych w sprawie drogi rowerowej na Grunwaldzkiej.

W sumie otrzymaliśmy 191 uwag. 83 z nich były za budową drogi rowerowej, 87 przeciw. Pozostałe 10 było bez zdania, kolejne 10 dotyczyło innej sprawy, 1 uwaga była nie na temat – wyjaśniał Krzysztof Penczyński, zatrudniony w ZDM specjalista od spraw rowerowych.

W dalszej części spotkania odbyła się dwugodzinna dyskusja z udziałem mieszkańców.

Czy ktoś policzył trójkąt widoczności na skrzyżowaniu ulic Śniadeckich i Grunwaldzkiej? Skręcając w lewo nie będzie widać kto jedzie, gdyż parkują tam samochody w miejscach wyznaczonych przez Zarząd Dróg Miejskich. Jako projektant i ekspert powtórzę to po raz kolejny. Najpierw należy przeprowadzić badania ruchu po oddaniu Kaponiery do użytku. W tej chwili ruch nie układa się równomiernie – mówił Wiesław Koźmirski, inżynier budownictwa, mieszkaniec ul. Śniadeckich.

Projekt ostro krytykuje też Poznańska Masa Krytyczna, druga obok Stowarzyszenia Rowerowy Poznań (dawniej Sekcja Rowerzystów Miejskich) organizacja rowerowa w mieście.

Jesteśmy przeciwko temu projektowi, co może się wydawać dziwne organizacji rowerowych, które wbijają się do ZDM-u. Czy przeprowadzone zostały badania natężenia ruchu, jeśli chodzi o mieszanie ruchu pieszego i rowerowego? – powiedziała Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

Jestem dumna z widoku, który dzisiaj zobaczyłam na Grunwaldzkiej. Tyle lat poświęciłam ku temu, żeby rowerzyści jeździli po jezdni. Rower jest pojazdem i nie powinien zagrażać pieszym. Budowanie drogi rowerowej po jednej stronie spowoduje to, że rowerzyści wjadą na chodniki. Ten projekt nie przewiduje przemieszczania z jednej strony Grunwaldzkiej na drugą – dodała Kamila Sapikowska.

Z kolei kilku radnych osiedlowych miało duże zastrzeżenia co do sposobu przeprowadzenia konsultacji.

O tym, że odbędą się konsultacje dowiedzieliśmy się trzy dni przez planowanym spotkaniem, co w praktyce uniemożliwia w sposób rzetelny i prawidłowy poinformowanie mieszkańców o tym fakcie. Ponieważ w takim terminie dotarcie z taką informacją do większości mieszkańców jest niemożliwe, można sądzić, że celem było ograniczenie dostępu do możliwości konsultacji ogółu mieszkańców. Czas zaproponowany do powiadomienia mieszkańców osiedli jest stanowczo zbyt krótki aby mogli w konsultacjach wziąć udział wszyscy zainteresowani nie zaś jedynie wybrańcy – żalił się Jacek Sobczak, przewodniczący Zarządu Osiedla Grunwald Południe.


R E K L A M A

Komentarze (8)

25-04-2016 00:12:47
Marta
Negatyw masz rację, neich sobie jeźdżą albo normalnie ulicą - rower to też pojazd, albo drogą rowerową - jest na Bukowskiej, w dodatku po obu stronach.
24-04-2016 23:43:43
Paula
Szkoda, że autor tej relacji przytacza wyłącznie głosy krytyczne - na spotkaniu co najmniej połowa dyskutantów była 'za'. Choć ci akurat nie wrzeszczeli tak, jak krytycy, którzy stawali na głowie - przynajmniej niektórzy - by innych nie dopuścić do głosu.
24-04-2016 22:43:18
Negatyw
@ tonny: No proszę. Cuda się jednak zdarzają :) Nie może być tak, że matka przed pracą będzie objazdami dowozić na max stresie dziecko do przedszkola czy szkoły, a garstka będzie pedałować i się śmiać. Ja na rowerku wolę po trasach przez lasy.
24-04-2016 21:36:32
tonny
@Negatyw: Tym razem muszę się z TObą zgodzić. Jeszcze chwile i będziemy płacić karę za posiadanie samochodów. O co lata tym rowerzystom? Na ojro 2012 powstała droga rowerowa na Bukowskiej, mało im? Jak tak dalej pójdzie aktywiści rowerowi będą chcieli zamknąć jedną nitkę Głogowskiej, Hetmańskiej, Reymonta, bo... jednak z badań, które publikowało miasto wynika, że ruch rowerowy to jest tylko 6%. O czym my w ogóle mówimy. Grobelny był jaki był, ale przynajmniej remontował drogi, Jaskowiak nawet tramwaju na Naramowice nie umie zacząć budować i dokończyć przejścia na Matyi.
24-04-2016 16:20:06
Negatyw
Nie nawidzę blachosmrodów, ale nie można.korkować połowy miasta dla garstki rowerowych oszołomów.
24-04-2016 14:22:10
JS
Szkoda, że Masa Krytyczna nie domaga się obowiązkowych badań psychiatrycznych dla rowerzystów. Niestety większość zachowuje się na ulicach jak by byli niespełna rozumu.
24-04-2016 11:59:37
eM
@kaśka To tylko potwierdza, że Masa Krytyczna ma rację domagając się pasów rowerowych po obu stronach ulicy.
24-04-2016 11:50:13
kaśka
Wczoraj prawie rozjechał mnie rowerzysta. Szłam sobie Hetmańską, nie dość, że nie jechał drogą rowerową, którą ma po drugiej stronie ulicy, to na dodatek jechał po przejściu dla pieszych, gdzie powinien przeprowadzić rower. Co więcej przejechał na czerwonym świetle. Gdzie jest policja????
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: