Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 22: Taki będzie Łazarz za sześć lat, 19 sierpnia 2017

Szejk nowym właścicielem MTP, protestanci walczą o kościół Św. Anny, sukces PeSTki - szybki tramwaj dojedzie na Dębiec, nowe promocje w Metropolis - taki będzie Łazarz za sześć lat, 19 sierpnia 2017. Oto urodzinowa wróżba portalu lazarz.pl.


Fot: Urząd Miasta Poznania/archiwum lazarz.pl

Z okazji 6. urodzin portalu lazarz.pl patrzymy w magiczną, kryształową kulę i co widzimy 19 sierpnia 2017?

Szejk nowym właścicielem MTP
W 2017 roku Targi mają nowego właściciela, którym jest szejk, właśnie przyjechał prosto z Dubaju. MTP to już nie tylko wystawy i imprezy targowe, ale cykliczne koncerty. Już za dwa tygodnie, 2 września 2017 r. wystąpi tutaj Lady Gaga. Pamiętacie słynny "czteropak", czyli pawilony nr 7, 7a, 8 i 8a od strony ul. Śniadeckich? W miejscu tym powstał 24-piętrowy biurowiec, który zastąpił nie tylko targowe hale. Na pierwszych dziesięciu piętrach odbywają się ekspozycje, wystawy i imprezy MTP, na kolejnych dziewięciu piętrach znalazł się hotel z basenem, zaś na piętrach 21, 22 i 23 powstały sale konferencyjne. Na ostatnim piętrze szejk ulokował restaurację z tarasem widokowym. W końcu jest skąd podziwiać panoramę Poznania. Takiej możliwości nie było od 2004 roku.

1 września "Ósemka" rozpoczyna zajęcia w nowej siedzibie
Pamiętacie spór pomiędzy miastem, a kurią o 8 LO jaki był jeszcze w latach 2010-2012? Teraz to już przeszłość. W czerwcu 2017 roku zakończyła się budowa nowej siedziby, do której przenosi się VIII Liceum Ogólnokształcące. Obiekt stanął przy zbiegu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego, zaledwie 750 metrów od starej "Ósemki".
Z jednej strony jest żal. VIII LO po 61 latach wyprowadza się z Głogowskiej 92 (przypomnijmy, że choć początki szkoły sięgają 1923 r., to zanim na przełomie 1927 i 1928 roku oddano do użytku budynek naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej zajęcia lekcyjne odbywały się m.in. przy ul. Strusia, Garncarskiej i Jarochowskiego. Do budynku przy ul. Głogowskiej VIII LO wprowadziło się w 1956 r.).
To już jednak historia. Z drugiej strony jest przecież ogromna radość. Uczniowie i nauczyciele VIII LO już za trzynaście dni będą mieli do dyspozycji pięciopiętrowy nowoczesny budynek, wyposażony w klimatyzację, windy, przestronne sale lekcyjne, ogromną salę gimnastyczną i basen.

Sukces PeSTki. Miasto przedłuża PST do Dębca
Cztery lata temu, 6 grudnia 2013 r. pierwsza "czternastka" dojechała z pętli na osiedlu Jana III Sobieskiego do Dworca Zachodniego i dalej skręciła w Głogowską. Był to swoisty prezent dla poznaniaków od miasta. W końcu udało się i spełniło się marzenie wielu pasażerów MPK. Dojazd z Łazarza na Piątkowo skrócił się aż o 12 minut. Wydłużenie "PeSTki" do Dworca Zachodniego okazało się takim sukcesem, że już po trzech miesiącach jej funkcjonowania ZTM musiał zwiększyć częstotliwość kursowania linii nr 12, 14 i 26. "Dwudziestkaszóstka" kursuje teraz w godzinach największego szczytu komunikacyjnego co 3-5 minut.
W kwietniu pisaliśmy o tym, że miasto planuje wydłużyć trasę PST do aż do Lubonia, to jednak stanie się dopiero w 2020 roku. Tymczasem trwają prace przy budowie nowej linii tramwajowej z Dworca Zachodniego do Dębca, która poprowadzona zostanie wzdłuż torów kolejowych. Na trasie powstanie pięć przystanków: pierwszy przy ulicy Kolejowej i Calliera (dzięki czemu w pięć minut spacerkiem będzie można dojść na Rynek Łazarski), kolejny na wiadukcie nad ulicą Hetmańską, następne: w pobliżu biurowca Skalar Office Center i centrum handlowo-usługowego Metropolis, przy skrzyżowaniu ulic Drużynowej i Jałowcowej oraz vis-a-vis pętli tramwajowej Dębiec. Ostatni przystanek zlokalizowany będzie przy stacji kolejowej Poznań - Dębiec. Nie powstanie tam jednak tradycyjna pętla, gdyż za trzy lata trasa ta będzie dalej wydłużona do Lubonia, a nową trasą będą jeździć nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje wahadłowe, które przy stacji Poznań - Dębiec będą zjeżdżać na tor przeciwny. Pierwsza bimba z Dworca Zachodniego na Dębiec pojedzie już w maju przyszłego roku.

Protestanci chcą odzyskać kościół Św. Anny
Po sporach na linii miasto Poznań kontra Archidiecezja Poznańska, o swoją własność walczą protestanci. We wtorek, 22 sierpnia 2017 r. Sąd Okręgowy ma wydać wyrok w sprawie przejęcia kościoła Św. Anny przy zbiegu ulic Matejki i Limanowskiego. Świątynia w stylu neogotyckim w tym roku obchodzi 110-lecie istnienia.
Przypomnijmy, że rok temu protestanci postanowili zażądać od kurii odszkodowania za korzystanie ze świątyni w latach 1948 - 2017 i jej zwrotu na rzecz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Kościół, który powstał w 1907 roku był początkowo kościołem ewangelickim pw. Chrystusa Zbawiciela. Jednak 41 lat później świątynia została przejęta przez parafię rzymsko-katolicką pw. Św. Anny.
Co się stanie, gdy Sąd Okręgowy przyzna rację protestantom? Przede wszystkim kuria będzie musiała zapłacić milionowe odszkodowanie za korzystanie ze świątyni przez okres 69 lat (1948-2017). Ewangelicy odzyskają też swój dawny kościół. Archidiecezja zapowiedziała już, że od pierwszej niedzieli Adwentu wierni z Parafii Św. Anny będą spotykać się podczas mszy świętych i nabożeństw w budynku przy ul. Głogowskiej 92, gdzie jeszcze kilka lat temu mieścił się Zespół Szkół Muzycznych. Natomiast na działce przy zbiegu ulic Głogowskiej, Stablewskiego i Kasprzaka, której właścicielem jest Archidiecezja powstanie nowy kościół Św. Anny.

Nowe promocje w Metropolis
Lato jeszcze w pełni, a w centrum handlowo-usługowym Metropolis wakacyjne promocje. "50, 60, 70 i 80% taniej do końca sierpnia we wszystkich sklepach" - taki napis wita nas już przed wejściem do "Metropolis". Jeszcze sześć lat temu sporo Łazarzan, zwłaszcza z Osiedla Hetmańskiego była przeciwko tej inwestycji, ale teraz zaglądają tam praktycznie wszyscy. Nie ma się co dziwić - wszystko pod jednym dachem: sklepy odzieżowe, sportowe, obuwnicze, hipermarket i tani dyskont spożywczy, a także kręgielnia, dyskoteka i kino wielosalowe. Okazało się, że Łazarzanie nie muszą już jeździć do Starego Browaru, Galerii Malta, Pestki czy Plazy. Nie straciła też ulica Głogowska i Rynek Łazarski. Dzięki powstaniu centrum handlowo-usługowego spółka Targowiska w końcu wymieniła nawierzchnię na płycie Rynku Łazarskiego, a stare stragany zostały wymienione na nowe. Oj, teraz to aż się przyjemnie kupuje świeże owoce i warzywa. O dziwo, największe tłumy są wcześnie rano i w weekendy. Natomiast ZDM postanowił znacznie ograniczyć ruch samochodowy na samej ulicy Głogowskiej, przy której nie ma już tyle banków, co jeszcze w 2011 roku. Głogowska stała się praktyczne deptakiem. Jaka jest to teraz spokojna ulica, sporo pieszych i rowerzystów, którzy mają do dyspozycji ławeczki zlokalizowane co 50 metrów, a nad nimi drzewa, krzewy i niekiedy mini fontanna. Zmęczeni przechodnie mogą usiąść przy kawie i lodach w ogródkach.
Do samego centrum Metropolis nie opłaca się jeździć samochodem. Praktycznie pod samymi drzwiami tej galerii handlowej zatrzymuje się tramwaj, a w maju przyszłego roku będzie można do Metropolis dojechać jeszcze PeSTką.

3 milionowy gość w wesołym miasteczku na Arenie
Wiosną 2010 roku spłonęły zabytkowe trybuny na stadionie "Energetyka" przy ul. Reymonta. Dziś znajduje się tam największe w Polsce wesołe miasteczko. Historia zatoczyła koło, bo przecież w tym samym miejscu, w 1929 roku mieściło się wesołe miasteczko, będące jedną z największych atrakcji Powszechnej Wystawy Krajowej. W 2014 roku prywatny inwestor, który wykupił grunt po "Energetyku" postanowił zbudować największy w Polsce i tej części Europy park rozrywki. Był to strzał w dziesiątkę. W przeciągu dwóch lat powstało tutaj ogromne wesołe miasteczko, w którym znajduje się wysoki na 45 metrów rollercoaster. Odważnych nie brakuje. W końcu to niepowtarzalna okazja wsiąść do kolejki górskiej, jadącej z prędkością 130 km/h i umożliwiającej przenieść się dzięki pętlom, korkociągom i kobrom w chwilowy stan nieważkości.
A jak poinformował nas przed chwilą zarząd Parku Rozrywki "Energetyk", w ciągu najbliższego tygodnia do rollercoastera wsiądzie 3 milionowy pasażer. Gratulacje dla właścicieli, że w ciągu dwóch lat wesołe miasteczko święci takie sukcesy.

To oczywiście tylko nasza wróżba, potraktujmy ją z przymrużeniem oka. Czy się spełni, przekonamy się 19 sierpnia 2017 roku, kiedy to - miejmy nadzieję - portal lazarz.pl będzie świętował swoje 12. urodziny. Pytanie, czy za sześć lat będzie jeszcze internet ;-)

Janusz Ludwiczak, 20 sierpnia 2011

Skomentuj i weź udział w dyskusji


W kolejnym odcinku (23):
Poznań to (nie) firma?

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: