Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 9: "Wybory i co dalej?"
12 i 26 listopada odbyły się wybory samorządowe. Można się tego było spodziewać, że w Poznaniu będą II tury. Niestety, jednak frekwencja nie była zadawalająca. Do wyborów poszedł średnio co 2,5 poznaniak (I tura - 42,85%, a więc mniej jak co drugi, II tura - 34,71%, czyli średnio co trzeci). Tym, którzy nie poszli do wyborów radzę jedno. Nie narzekać na obecną sytuację polityczną. A z pewnością tak będzie, że teraz zacznie się narzekanie. Określę to jednoznacznie. Trzeba było się POPISać, na wyborach, a nie być mądrym teraz. A więc nie głosujący głosu nie mają. No ale chciałbym skupić się na wyborach, bo jak zatytułowałem ten felieton "Wybory i co dalej?". No właśnie co dalej. Wybraliśmy Prezydenta Poznania, wybraliśmy i Radę Miasta Poznania, no a także Sejmik Województwa. Czy znowu za 4 lata powiem "obiecanki, cacanki, a ...". Zobaczymy w 2010 roku.
Zanim jednak wybieraliśmy Prezydenta i Radnych od października trwała kampania wyborcza na dość dużą skalę. Większość z nas bulwersowały plakaty wiszące niemal na każdej latarni. Ja rozumiem i jednych i drugich. Kandydaci jak najbardziej powinni się reklamować, aby społeczność wiedziała kogo ma wybrać, jednak nie powinni reklamować się na długości całej ulicy. Przykładem był Pan Jacek Tomczak. Jego plakaty wisiały wszędzie. Wracając z Centrum ulicą Głogowską, jadąc tramwajem Pan Tomczak towarzyszył mi już od samego Ronda Kaponiera. Jego plakaty były porozwieszane jeden obok drugiego od Ronda Kaponiera aż po Dworzec PKP. Ten sam kandydat na prezydenta Poznania wisiał na ogromnych plakatach na budynku mieszkalnym przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Co więcej. Jeżeli było mi mało napatrzeć się na Pana Jacka mogłem to uczynić idąc sobie spacerkiem ulicą Hetmańska. Przy skrzyżowaniu z ulicą Dmowskiego wisiał kolejny ogromny plakat na całą ścianę boczną budynku, a jeżeli pojechałbym dalej tym tramwajem, którym jechałem mogłem kolejny duży bilbord powyżej wspomnianego zauważyć na budynku siedziby MPK. Wniosek, Pan Jacek Tomczak, jak i cała partia Prawo i Sprawiedliwość była najbardziej rozreklamowana w Poznaniu. Ale nie będę się czepiał tylko tej partii politycznej, oczywiście serdecznie gratuluje Prawu i Sprawiedliwości politycznego sukcesu i będę życzył im wszystkiego dobrego, bo chcę od razu zaznaczyć jedną rzecz. Nie atakuję konkretnej partii politycznej, ale czepiam się tego ile ja jako podatnik zapłacę za reklamy wyborcze, a należy je liczyć w milionach złotych! Naprawdę przesadą była to, że plakaty wyborcze wisiały dosłownie wszędzie. Najbardziej drażniące było to, że wisiały tam tylko same twarze, imiona i nazwiska kandydatów. A gdzie program wyborczy? A gdzie dotychczasowe osiągnięcia? Oczywiście ogromny plus tym kandydatom, którzy na plakatach podali chociaż adres strony internetowej, bo dzięki temu mogłem więcej poczytać o danym kandydacie.
Jednak odbiegłem chyba trochę od głównego tematu tego felietony. "Wybory i co dalej?". No właśnie, jestem niezmiernie ciekaw, czy wszyscy kandydaci spełnią chociaż 25% swojego programu wyborczego. A może po krótce wymienię kilka z istotnych problemów naszego kochanego miasta i naszej dzielnicy. Przede wszystkim mieszkańcom trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Niebezpiecznie jest na dolnym Łazarzu. Trzeba odnowić brudne kamienice. Powinno pojawić się więcej patroli dzielnicowych i straży miejskiej. Przydałoby się więcej imprez dla mieszkańców, aby Łazarz nie był tylko sypialnią i aby mieszkańcy nie zamykali się w swoich czterech ścianach, lecz wspólnie się integrowali. Nowych Radnych radzę także, aby pomyśleli o zagospodarowaniu wolnego czasu dla młodzieży. Ciągle na nią narzekamy, a przydałoby się zoorganizować dla niej skatepark, czy też krytą pływalnię (doskonale nadawałaby się do tego pływalnia w Parku Kasprowicza, aby służyła nie tylko w okresie letnim). Mieszkańcy nie znają swoich dzielnicowych. Nie wiedzą, kto patroluje ich rewir i co mają zrobić w sytuacjach kryzysowych. Powinno się zwiększyć także rolę i kompetencję Rad Osiedlowych, które najlepiej orientują się w swoich lokalnych problemach. Ludzie nie wiedzą w ogóle, że istnieje taki organ jak Rada Osiedla. Wszystkie, nawet drobne sprawy załatwiają w Urzędzie Miasta. Mieszkańcy nie znają swoich rad osiedlowych i także radnych. Nie wiedzą, gdzie załatwiać swoje sprawy. Powinno się to zmienić. Słaba jest też komunikacja na "dolnym Łazarzu". Dotyczy to rejonów ulicy Kolejowej. Zwłaszcza starsi mieszkańcy mają daleko do tramwaju. Do najbliższych przystanków mają po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Przydałoby się połączenie autobusowe wzdłuż ulicy Kolejowej oraz śniadeckich. Należy pamiętać, że Łazarz zamieszkują przede wszystkim ludzie starsi, a nie łatwo jest im chodzić. Kolejnym z istotnych problemów Łazarza jest to, że Centrum Łazarza nie powinny stanowić tylko Rynek Łazarza i ulica Głogowska. Należy ożywić inne rewiry. No i chyba ostatnim i jednym z najważniejszych problemów Łazarza jest brud i zaniedbanie na ulicach. Na ulicach i chodnikach nie mogą leżeć śmieci i psie kupy. Za mało terenów zielonych. Dotyczy to zwłaszcza "dolnego Łazarza".
A na sam koniec chciałbym serdecznie pogratulować nowemu Prezydentowi Poznania oraz wszystkim nowym Radnym naszego miasta, życząc im owocnej pracy, a życzenia te należy pomnożyć razy sześć, bo jest pięciu Radnych z naszego okręgu (Łazarz-Jeżyce) - no i oczywiście Pan Prezydent.

W kolejnym odcinku:
Do trzech razy sztuka

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: