Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 7: Wielki remont?
Przez całe wakacje, a ściślej od 3 czerwca do końca sierpnia MPK i ZDM przeprowadzili remont skrzyżowania Głogowskiej i Hetmańskiej. Trzy miesiące utrudnień, bowiem kierowcy musieli bocznymi uliczkami objeżdżać to skrzyżowanie, a pasażerowie ze zwykłych tramwajem byli zmuszeni przesiąść się do wahadeł lub zatramwajów. Cóż trzy miesiące utrudnień, ale było warto się męczyć, bowiem po 20 latach skrzyżowanie to zostało całkowicie zmodernizowane: wymieniono torowisko, sieć trakcyjną, zmodernizowano przystanki, sygnalizację świetlną, ułożono nowe chodniki i nowy asfalt.
Jak wspomniałem, że skrzyżowanie zostało całkowicie zmodernizowane. I to był zbyt wielki komplement dla MPK i ZDM. Obu organizatorom tej trzy miesięcznej rozrywki dla mieszkańców Łazarza przyznaję parę minus. Pierwszy dotyczy złego oznakowania. Na ulicy Kasprzaka i Dmowskiego kierowcy nagminnie łamali przepisy. Zamiast korzystać z jednej nitki jeździli obydwoma - także tą dla przeciwnego kierunku jazdy. Owszem, jest to wina samych kierowców, ale także i ZDM oraz MPK, bo jak zawsze wina należy po obu stronach. Wystarczyło tylko dobrze przygotować oznakowanie. Co prawda były znaki drogowe, ale nie można było na ulicy Kasprzaka na odcinku od Stablewskiego do Hetmańskiej oraz na ulicy Dmowskiego od Hetmańskiej do Stablewskiego wymalować żółtych linii, które poprawiłyby znacznie organizację ruchu. ZDM i MPK tłumaczyli, że oznakowanie pionowe wystarczy. A czy aż tak dużo kosztuje oznakowanie poziome - w postaci żółtych linii i strzałek na jezdni?
Drugi minus przyznaje tym razem MPK za niedotrzymanie terminu. 1 września co prawda na swoje trasy powróciły tramwaje, ale skrzyżowanie Głogowskiej i Hetmańskiej przypominało jeszcze plac budowy. Dla ruchu kołowego była zamknięta jeszcze ta krzyżówka, a kierowcy musieli korzystać jeszcze z tych samych objazdów. Na szczęście w niedzielę, wszystko wróciło do normy, tak jak to było przed 3 czerwca. Co więcej ekipy remontowe układali jeszcze kostki brukowe na przystankach, nie były wymalowane jeszcze przejścia dla pieszych i linie rozdzielające pasy ruchu. Nie na wszystkich przystankach (przykładowo na przystanku tramwajowych na ulicy Głogowskiej w kierunku Górczyna) nie było i zapewnie jeszcze nie ma wiat przystankowych.
Kolejny, ale tym razem bardzo długi minus przyznaje już sam nie wiem dla kogo, dla MPK czy dla ZDM, bo jedna firma zwala winę na drugą, a minus ten dotyczy braku przejścia dla pieszych, po stronie południowej skrzyżowania, tj. w ulicy Głogowskiej, przy zajezdni. Bardzo brakuje tego przejścia. Narzekają mieszkańcy, narzekają pasażerowie. Aby przesiąść się np. z autobusu linii nr 79 jadącego od strony Arciszewskiego (w kierunku Dębca) na tramwaj linii nr 1, 7 bądź 18 w kierunku Rataj trzeba przejść aż trzy przejścia dla pieszych! Jest to duży problem zwłaszcza dla starszych pasażerów i tych spieszących się na tramwaj, bowiem przesiadka z autobusu na tramwaj, z jednego przystanku na drugi zajmuje nawet 5 minut. A czy takim wielkim problemem było powstanie czwartego przejścia dla pieszych? MPK i ZDM zapewne znajdą jak zawsze usprawiedliwienie, ale czy nie można o tym było pomyśleć, przed dokonaniem remontu. Z pewnością można było w projekcie remontowym uwzględnić nowe, czwarte przejście dla pieszych.
Prawie rok przed rozpoczęciem remontu, w momencie kiedy dowiedziałem się o planowamym remoncie zaapelowałem na stronie oraz do MPK i ZDM (po przez pocztę elektroniczną) o utworzenie czwartego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Głogowska/Hetmańska, które ułatwi życie pasażerom i mieszkańcom.
Oto tekst jaki jaki znajdował się na łamach Łazarskiego Internetowego Informatora Dzielnicowego:
Redakcja ŁiiD doskonale zna tutejszy rejon, jak i całą dzielnicę. Znamy problemy i potrzeby Łazarza, dlatego przedstawiamy propozycję przeprowadzenia objazdów oraz propozycje dobrze zorganizowanego remontu.
Do dziś brakuje "południowego" przejścia dla pieszych - tj. od strony ulicy Palacza. Aby przesiąść się np. z tramwaju linii nr 18 jadącego z Centrum na autobus linii nr 79 w kierunku Dębca trzeba przejść aż przez trzy przejścia dla pieszych. Brak "południowego" przejścia dla pieszych powoduje, że przesiadając się np. z "osiemnastki" na akurat nadjeżdżający "79" możemy nie zdążyć na nasz autobus, gdyż musimy nadrobić drogi. Tak samo może też być w przypadku pasażerów przesiadających się z autobusu linii nr 79 z przystanku Głogowska/Hetmańska w kierunku Dębca na tramwaj linii 1 bądŸ 7 w kierunku Rataj. Brak "południowego" przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Głogowska/Hetmańska powoduje, że możemy nie zdążyć na nasz tramwaj.
Denerwujące dla mieszkańców może być też to, że udając się lewą stroną ulicy Głogowskiej, z ulicy Winklera w kierunku Hetmańskiej, aby dostać się na przystanek tramwajowy w kierunku Wildy muszą nadrabiać drogi.
Dlatego apelujemy, aby przy okazji tegorocznej modernizacji skrzyżowania Głogowska/Hetmańska pomyśleć o "południowym" przejściu dla pieszych, które ułatwi życie zarówno pasażerom MPK jak i mieszkańcom Łazarza i nie tylko.
Cóż, tak więc pozostaje albo łamać przepisy i iść "na szagę" lub przesiadać się z "79" np. na "jedynkę" chodząc naobkoło, przez trzy przejścia dla pieszych.

W kolejnym odcinku:
"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: