Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bezpieczny Łazarz

We wtorek odbył się z udziałem m.in.policji piąty już Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel".

We wtorek, 24 kwietnia 2007 r. o godz. 19 (z małym opóźnieniem) rozpoczął się już piąty Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel". Tematem spotkania był "Bezpieczny Łazarz". Na spotkaniu pojawili się: młodszy aspirant Przemysław Mazur - Kierownik Rewiru Dzielnicowych III Sekcji Prewencji Komendy Policji Poznań-Grunwald wraz dzielnicowymi, a także Wojciech Wośkowiak - Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Rady Osiedla Świętego Łazarza.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Spotkanie, które trwało ponad dwie godziny dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa. Na początku dzielnicowi wraz z Radą Osiedla Świętego Łazarza przedstawili system monitoringu, który został wprowadzony od Dworca Zachodniego do wiaduktu górczyńskiego. Mł.asp. Przemysław Mazur wygłosił także prelekcję na temat bezpieczeństwa, gdzie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje problemy i sprawy. Natomiast Wojciech Wośkowiak - Przewodniczący Rady osiedla Świętego Łazarza przedstawił dofinansowanie dla łazarskiego bezpieczeństwa. Pół miliona złotych otrzymali policjanci od rady na doposażenie policji i poprawę taboru, 900 tys.złotych otrzymała rada dla policjantów na dodatkowe patrole. Z budżety czterech samorządów pomocniczych: Osiedle Święty Łazarz, osiedle Górczyn, osiedle Górczynek i Osiedle Fabianowo zakupiony został w zeszły roku dla policji radiowóz - Peugot 206.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Mieszkańcom przedstawiono także strażnika osiedlowego, który pełni dyżury w Gimnazjum nr 51. Mieszkańcy Łazarza mogą zgłaszać swoje sprawy i problemy w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 10:00 oraz w czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00 u dyżurującego strażnika osiedlowego - Dariusza Kaczmarka w Gimnazjum nr 51 przy ul.Potockiej 51. Ponadto do dyspozycji są dzielnicowi. W 13 rejonów działa ich tylko siedmiu. Informacje dostępne są w naszym portalu, na stronach Komendy Miejskiej Policji a także bezpośrednio u mł.asp. Przemysława Mazura (tel. 0-609 600 139).


Fot.: Janusz Ludwiczak

Mieszkańcy narzekali na brak dzielnicowych w swoim otoczeniu, ale niestety jest ich po prostu za mało. Mieszkanka ulicy Wyspiańskiego zgłosiła problem kradzieży telefonów wśród młodzieży przez przestępców. Jest to dość ważny problem, bowiem młodzież jest zdana tylko i wyłącznie na siebie, nie ma szans wobec otaczających go kilku, a nawet kilkunastu silniejszych i starszych sprawców.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Zaś mieszkanka ulicy Chociszewskiego przekazała policjantom fakt, że przestępca może otrzymać dane zgłaszającego. Mieszkańcy obawiają się zemsty ze strony przestępców, bo będą mieli przecież dane personalne zgłaszającego przestępstwo. Z jednej strony jest to prawo obrony, do zapoznania się w zeznaniu świadków i ustalenie sposobu obrony oraz zweryfikowania zeznań świadka.

Policjanci jednak radzą zgłaszać przestępstwa, tylko w ten sposób można ukarać kryminalistę i zlikwidować zaistniałe zagrożenie. Doskonale można to porównać do porwania dziecka i zamiast iść na policję, działa się samemu i współpracuje z porywaczem.


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Mieszkańcy zgłaszający swoje sprawy i postulaty
Fot.: Janusz Ludwiczak

Jedna z mieszkanek zwróciła także policjantom uwagę na młodzież, którzy przesiadują w bramach kamienic, zwłaszcza opustoszałych. Dotyczy to szczególnie młodzieży z Gimnazjum nr 33 (Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych). Mł.asp.Przemysław Mazur radził zgłaszać takie przypadki na policję. Jeżeli nie pomoże raz próbować po raz drugi, trzeci aż do skutku. Ponadto mieszkanka była oburzona wulgaryzmami ze strony młodzieży. Niestety sami dzielnicowy spotykają się z wielokrotnymi obelgami. Podstawy działania w tym przypadku to tylko rodzina i szkoły, a formą karania pozostają sądy rodzinne.

Inny z mieszkańców zwrócił fakt, na sprzedawany alkohol nieletnim. Dzielnicowy zwrócili uwagę, że sprzedawca nie ma prawa na sprzedaż alkoholu nieletnim, w innym przypadku straci po prostu koncesję. Jeżeli mieszkańcy widzą takie sytuacje należy je zgłaszać straży miejskiej lub policji.

Kolejne zgłaszane problemy były już tym razem o komunikacji. Pierwszy z nich dotyczył skrzyżowania ulicy Ułańskiej z Wyspiańskiego. Światło zielone pali się tam zbyt krótko. Niedawno zdarzył się nawet wypadek, samochód najechał na palce dziecka. Drugi problem komunikacyjny to samochody parkujące przy Arenie. Mieszkańcy byli zbulwersowani, że niszczy się Park Kasprowicza, który miał być przede wszystkim miejscem spokojnym. Policjanci nie zabronią wjazdu na przykład parkującym taksówkom. Mł.asp.Przemysław Mazur obiecał, że przypatrzy się sprawie i będzie starał się, aby samochody nie wjeżdżały na teren wokół Areny. Ostatnio takie zjawisko było w Arenie podczas targów "Ferma Świń i Drobiu".

Ostatni problem, który zgłosili mieszkańcy to zbyt nadmierna prędkość łamana przez motocyklistów w nocy, którzy bardzo hałasują i niekiedy budzą mieszkańców w nocy. Dotyczy to zwłaszcza ulicy Głogowskiej i Jarochowskiego.

Jeżeli ktoś z Państwa nie miał okazji pojawić się na wtorkowym "fyrtlu", a ważne jest dla niego bezpieczeństwo w rejonie to Klub Osiedlowy KRĄG wraz z Centrum Innowacji Społecznej SIC! zaprasza w czwartek, 26 kwietnia 2007 r. o godz. 17:00 (w Klubie Krąg, ul.Dmowskiego 37) na spotkanie zatytułowane "Bezpieczeństwo osób starszych", w którym będzie m.in. wykład o bezpieczeństwie, jak się się bronić.


Fot.: Janusz Ludwiczak


Honorowym gościem był mł.asp.Przemysław Mazur, który odpowiadał na pytania mieszkańców
Fot.: Janusz Ludwiczak

Było już to piąte spotkanie i ostatnie w tym sezonie z cyklu Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel" organizowane wspólnie z Klubem Osiedlowym KRĄG oraz portalem LAZARZ.PL. We wrześniu "fyrtel" ma znów powrócić, ale w nowej formule. O szczegółach oczywiście poinformujemy.

Komentarz od redakcji
Narzekamy na policjantów, że nie ma ich tam, gdzie są potrzebni. Owszem i mamy rację, ale należy wziąść pod uwagę też fakt, że na 13 rewirów działa tylko 7 dzielnicowych. A przecież mają oni tylko dwie ręce i dwie nogi i pracują oni nawet po 13 godzin dziennie. Cóż nam pozostaje? Przede wszystkim nie bać się zagrożeń, zgłaszać je na policję. A dla aktywnych? Polecamy kurs samoobrony, naprawdę warto.

Spotkania w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", które rozpoczęto w listopadzie i potem w cyklach comiesięcznych od stycznia miały na celu przybliżyć mieszkańcom Łazarza różne tematy i tak od historii w spotkaniu z inż.Henrykiem Zielazkiem, po gwarę poznańską i sprawy łazarskie z Jackiem Hałasikiem, aż po rewitalizacji w spotkaniu z Wydziałem Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania i do bezpieczeństwa z dzielnicowymi. Spotkania te miały na celu przybliżenie mieszkańcom środowiska lokalnego, przedstawienie dla nich ważnego tematu i nawiązanie lokalnej społeczności. "Łazarski Fyrtel" zostaje na razie zawieszony, ale powróci w nowej formule od września.

Zobacz naszą wideorelację

Posłuchaj opinii mieszkańców Łazarza o bezpieczeństwie

Posłuchaj wywiadu z mł.asp.Przemysławem Mazurem - Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych III Sekcji Prewencji Komendy Policji Poznań-Grunwald

Posłuchaj wywiadu z Wojciechem Wośkowiakiem - Przewodniczącym Rady Osiedla Świętego Łazarza, Radnym Miasta Pozania

Zobacz relację w "Teleskopie" TVP3 Poznań

Zobacz wykaz dzielnicowych

Skomentuj

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: