Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Inauguracja i spotkanie z Prezydentem Poznania

W poniedziałek, 20 listopada w Klubie Osiedlowym KRĄG, przy ul.Dmowskiego 37 odbyła się inauguracja Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel". Mieszkańcy Łazarza i nie tylko spotkali się z Prezydentem Poznania - Ryszardem Grobelnym.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Na spotkanie przybyło kilkanaście osób. Na samym początku gość "Łazarskiego Fyrtla" zaznaczył, że nie jest z Łazarza, ale wywodzi się stąd jego żona - Ewa Siwicka.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Mieszkańcy zadawali przeróżne pytania Prezydentowi, dotyczące minionych ośmiu lat prezydentury, jak i kandydatury do nowej kadencji. Pojawiały się pytania dotyczące wykupu mieszkań, realizacji programu wyborczego, zieleni na Łazarzu czy na temat komunikacji, a zwłaszcza tramwajów. Burzliwa zrobiła się dyskusja o zanik Święta Niepodległości w Poznaniu oraz o Marsz Równości.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Pierwsze pytanie, jakie padło podczas inauguracji Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel" był wykup mieszkań przy ul.Wyspiańskiego. Ryszard Grobelny tłumaczył, że dopóki miasto nie wykupi każdego kawałka gruntu, wykup mieszkań będzie niemożliwy. Miasto, musi znaleźć każdego klienta, większość są to osoby, które wyjechały za granicę i jest z tym problem.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Mieszkańcy narzekali też na zbyt zły stan chodnik przy ul.Wyspiańskiego i Limanowskiego czy brak zieleni na Łazarzu. Zebrani dowiedzieli się, że pojawił się projekt renowacji Parku Kasprowicza, wraz z planowaną modernizacją hali Arena. Miasto być może będzie gościem Uniwersjady. Potrzeba jest zatem modernizacja zarówno Parku Kasprowicza, jak i hali widowiskowo-sportowej Arena. Prezydent poinformował też, że przeprowadzony zostanie generalny remont letniej pływalni. Niestety, nie będzie ona kryta, ale za to całkowicie zmodernizowana na potrzeby uniwersjady.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Podczas dyskusji było też burzliwie. Jedna ze starszych mieszkanek Łazarza, była oburzona zanikającym Świętem Niepodległości w Poznaniu. Zmartwia się, że nie nagłaśnia się tego święta i zanika duch narodowy miasta, wywyższa się natomiast tylko rogale i imieniny ulicy. Prezydent zaznaczył, że Poznań, jest jedynym miastem w Polsce, gdzie obchody Święta Niepodległości są radosne i takie powinny być. Rogal świętomarciński to przecież wielowiekowa tradycja, nie wspominajmy już o Świętym Marcinie. Po za tym w Poznaniu są jak najbardziej obchody Święta Niepodległości. W tym roku odbyły się na Placu Mickiewicza. Gość Kluby Dyskusyjnego zaznaczył, że święto ulicy jest elementem patriotyzmu. Ludzie powinni się cieszyć i spotykać ze sobą. Powinno to być radosne święto.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Części mieszkańców niepodobał się też Marsz Równości, który przeszedł w sobotę ulicami Centrum Poznania. Narzekali oni na to, że była obstawa ponad 500 policjantów, a w pozostałych częściach miasta był brak bezpieczeństwa. Prezydent Grobelny powiedział zgromadzonym, że uczestnicy marszu mieli prawo do demonstracji, bo taka jest konsytucja. Marsz musiał przejść i nikt nie powinien zwracać na niego uwagę. Najpierw przeszłoby 150 osób, za rok 100, a za 2 lata marsz po prostu by się nie odbył, bowiem marsz nie będzie już budził sensacji, a organizatorom chodziło o zwrócenie uwagi na siebie. Prezydent zaznaczył także, że uczestnicy powinni przejść z innego miejsca niż Plac Mickiewicza. Powinni nabrać szacunku do tego miejsca i uszanować wolę starszych.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Kolejnym tematem poruszonym przez łazarzaninian były tramwaje. Dlaczego nie zakupiono nowych tramwajów z Cegielskiego, lecz zciągnięto tramwaje z Niemiec - zarówno stare, dwudziestoletnie helmuty jak i nowoczesne Comnino, które było drogie i wadliwe. Gość spotkania wyjaśnił, że miasto kupowało nowe tramwaje 5 lat temu, wtedy Cegielski nie wyprodukował rzadnego tramwaju. Co więcej nie miał nawet projektu tramwaju. Po za tym tramwaje, jakie zakupiła obecnie Warszawa, na co uwagę też zwrócili zebrani. Prezydent wyjaśnił, że Warszawa zakupiła tramwaje wysokopodłowe, a Poznań chciał kupić tramwaje niskopodłogowe.

Tramwaje nie były tylko jednym z tematów komunikacyjnych. Pojawił się też zarzut, że Poznań ma zbyt drogie bilety. Prezydent całkowicie odrzucił ten zarzut. Poznań ma najtańsze bilety w kraju. Nigdzie nie zakupimy bilety miesięcznego za 65 złotych.

Wypowiadali się nie tylko starsi mieszkańcy. Jeden z przedstawicieli młodzieży zaznaczył, że w Poznaniu brakuje inwestycji. W Poznaniu jest też słaba promocja. Poznań powinien też przyłączyć się do organizacji Expo. Prezydent Grobelny całkowicie nie zgodził się. Expo było pomysłem Wrocławia. Poznań nie powinien być konkurencją Wrocławia, nie powinien podkradać jego imprez. Expo nie zupełnie zwiększy też inwestycje. Targi są przede wszystkim tradycją, tak jak jest w Poznaniu. Nie należy wzorować się tylko na targach. Poznań powinien skupiać się głównie na imprezach sportowych. I takie było założenie między Wrocławiem, a Poznaniem. Wrocław postawi na Expo, Poznań na sport. Gdyby w Poznaniu zorganizowane zostałoby Expo, byłoby to świństwo, jakie Poznań zrobiłby Wrocławiowi.

To tylko wybrane z tematów poruszanych przez zgromadzonych podczas pierwszego spotkania Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel". Padały także pytania o działki i wykupu ogródków działkowych, o rewitalizację, przyłączenie do cieplika, zagospodorowanie podwórek - w ramach wrocławskiego programu "Podwórko", a nawet zaproponowano Prezydentowi zwolnienie opłat za bilet za przejazd z torbami na zakupy z rączką. Zwrócono także uwagę na brak zaplecza technicznego dla boiska osiedlowego przy ulicy Łukaszewicza i Dmowskiego.

Kolejny Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel" już wkrótce. Planowane są spotkania między innymi z Jackiem Hałasikiem i nowymi poznańskimi radnymi. O wszystkim będziemy informować na bieżąco. Patronat nad Klubem Dyskusyjnym "Łazarski Fyrtel" objął Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy.

Zobacz także: Wywiad z Prezydentem Ryszardem Grobelnym

Zobacz wideorelację [0:47 - 6,47 MB]

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: