Gdzie jest grób słynnego podróżnika?
05-11-2008 13:29   Janusz Ludwiczak
Na Cmentarzu Górczyńskim powinien spoczywać słynny podróżnik Kazimierz Nowak. Niestety na Górczynie nie znajdziemy jego grobu. Czy pierwszy człowiek, który samotnie na rowerze przemierzył Afrykę nie powinien zostać upamiętniony?

Kazimierz Nowak, żył w latach 1897-1937. Był pierwszym na świecie człowiekiem, który samotnie przemierzył rowerem Afrykę. Teoretycznie słynny podróżnik powinien spoczywać na Cmentarzu Górczyńskim. Niestety nie znajdziemy tam jego grobu.

Na Górczynie nie ma ani miejsca spoczynku podróżnika, ani żadnej tablicy upamiętniającej, że właśnie Kazimierz Nowak spoczywa na tutejszym cmentarzu.

Ludzie z całej Polski interesują się postacią Kazimierza Nowaka, historią jego pionierskiej podróży przez Afrykę. Zdarza się, ze podczas pobytu w Poznaniu, zaglądają na Łazarz, by znaleźć kamienicę, w której mieszkał, odwiedzają Górczyński Cmentarz i pytają, czy tu właśnie spoczywa poznański podróżnik. Okazuje się wówczas, że owszem, spoczywa, ale jego grobu już nie ma. Bez wątpienia trzeba choć w symboliczny sposób upamiętnić fakt, że Kazimierza Nowaka pochowano na tym Cmentarzu. Szanujmy odzyskaną z takim trudem i po tylu latach pamięć o tym zasłużonym Polaku.ubolewa Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek o Kazimierzu Nowaku.

Według informacji Łukasza Wierzbickiego, który znał podróżnika z opowiadań swojego dziadka najprawdopodobniej Kazimierz Nowak był pochowany za krzyżem po prawej stronie - jakiś taki symbol jest zapisany w księdze. Na zdjęciu z pogrzebu w tle widać siatkowy płotdodaje Łukasz Wierzbicki.

Grobu Kazimierza Nowaka na pewno nie ma już na Górczynie.
W latach sześćdziesiątych rodzina nie przedłużyła i grób zlikwidowano. Rozmawiałem z zarządem cmentarza - są chętni, by umieścić na cmentarzu - na placu pośrodku (jest takie miejsce) jakąś tablicę, kamień, nagrobek - symboliczny. Na zasadzie "Na tym cmentarzu w dniu ... został pochowany Kazimierz Nowak, podróżnik, reporter, kochający mąż i ojciec"mówi Łukasz Wierzbicki.

Potrzebna jest jednak osoba, która zaprojektuje i wykona miejsce pamięci Kazimierza Nowaka.
Być może uda mi się namówić do pomocy przy realizacji takiej tablicy Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 5 na Osiedlu Pod Lipami, które na wiosnę przyszłego roku zyska imię Kazimierza Nowaka.powiedział Łukasz Wierzbicki.

Faktycznie na Górczynie nie ma grobu słynnego podróżnika. Nie trzeba wcale sprawdzać tego na samym cmentarzu. Grobu Kazimierza Nowaka nie znajdziemy także w uruchomionej w ubiegły piątek wyszukiwarce grobów cmentarza Górczyńskiego na stronach Miejskiego Informatora Multimedialnego, o czym już pisaliśmy.

Od lat Łukasz Wierzbicki oraz Rada Osiedla Świętego Łazarza starają się, aby Lejek Łazarski otrzymał imię Kazimierza Nowaka. Może stanie się tak przy okazji 20.jubileuszowych Dni Łazarza?

W Poznaniu znajduje się jedynie tablica poświęcona Kazimierzowi Nowakowi, odsłonięta pod koniec 2006 roku na Dworcu Głównym PKP przez samego Ryszarda Kapuścińskiego - podróżnika, felietonisty i mistrza reportażu


Na ostatnich zdjęciach pogrzeb i grób Kazimierza Nowaka - fot.dzięki uprzejmości Łukasza Wierzbickiego
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Plac imienia Kazimierza Nowaka – na Łazarzu powstanie skwer słynnego podróżnika?

ZOBACZ TAKŻE: Groby bliskich na Cmentarzu Górczyńskim znajdziemy bez problemu

Komentarze (4)

23-07-2014 17:58:12
Piotr
do max rzeczywiście jest to nie do pomyślenia że komuniści zlikwidowali nagrobek tak wielkiego człowieka. Tak komuniści bo na pewno w zarządzie cmentarza siedział człowiek z czerwoną legitymacją. I tu się z Tobą zgodzę, jednakże co do pomników stawianych chyba jednemu z największych Polaków w naszej historii już NIE! czyli po prostu odp....... się pan.
14-03-2009 23:29:15
Kamil
Na cmentarzu na Górczynie powinna być ustawiona tablica pamiątkowa.Grobu już nie ma- szukałem bezskutecznie.Chętnie dołączyłbym do grona osób wspierających taką inicjatywę.Czy w Poznaniu są tacy ludzie?
06-11-2008 10:07:22
max
To jest nie do pomyślenia, ale stawiajmy więcej pomników Jana Pawła II w Krakowie, cóż 9 pomników w tym mieście jak widać to za malo, a zwykły człowiek nie ma nawet swojego grobu. Co w tym zakresie robi miasto?
05-11-2008 21:41:12
madzia
Szkoda, że taka wielka postać nie ma swojego grobu.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

sty

17:00
Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

17:00
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert piosenki instrumentalistyki jazzowej

19

sty

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Polska" Alicja Biała/Marcin Świetlicki - wernisaż wystawy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: