Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kuria dostanie 23 mln zł odszkodowania za 8 LO i ZSM?Na Krauthofera powstanie nowa siedziba "Ósemki" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kuria dostanie 23 mln zł odszkodowania za 8 LO i ZSM?Na Krauthofera powstanie nowa siedziba "Ósemki"
28-01-2011 01:19   Janusz Ludwiczak
Czy Skarb Państwa będzie musiał zapłacić Archidiecezji 23 miliony złotych odszkodowania za użytkowanie budynków przy ul. Głogowskiej, gdzie od lat swoje siedziby mają VIII Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Muzycznych? Wiadomo, że obie szkoły przeniosą się za kilka lat do nowo wybudowanych budynków.

W czwartek w Sądzie Apelacyjnym odbyła się sprawa, w której Miasto Poznań odwołuje się od wyroku sądu pierwszej instancji, jaki został wydany w lipcu zeszłego roku. Wtedy Sąd Okręgowy przyznał Kurii odszkodowanie w wysokości 23 milionów złotych za użytkowanie budynków przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w której mieszczą się od lat odpowiednio Zespół Szkół Muzyczny i VIII Liceum Ogólnokształcące.

Budynki te należały do ks. Czesława Piotrowskiego, który był budowniczym obu szkół. Przed śmiercią przekazał je na rzecz poznańskiego kościoła.

VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych przejęły w 1956 roku władze PRL. Wcześniej, w 1945 roku budynki szkół przejęła Milicja Obywatelska, wywłaszczając z nich ks. Czesława Piotrowskiego. Do tej pory właścicielem budynków przy ulicy Głogowskiej był Skarb Państwa, którego reprezentował Starosta w powiecie grodzkim, czyli prezydent Poznania.

Archidiecezja Poznańska już 19 lat temu starała się odzyskać swoje budynki. Udało się jej to dopiero w 2007 roku.

W lipcu ubiegłego roku za bezumowne użytkowanie budynków przez minione 10 lat (w latach 1997-2007) Kuria chciała 32 miliony złotych, czyli cenę rynkową. Sąd przyznał jednak o 9 mln mniej. Wyrok jest nieprawomocny i Skarb Państwa będzie mógł się od niego odwołać.

Sprawa została jednak odłożona do 10 lutego. Za dwa tygodnie ma zapaść decyzja czy Skarb Państwa będzie musiał zapłacić Archidiecezji 23 mln zł odszkodowania i 18 mln zł odsetek.

Wiadomo natomiast, że za cztery lata Zespół Szkół Muzycznych przeniesie się do nowego budynku w kampusie Akademii Muzycznej, który znajdzie się przy ulicy Skośnej.

Natomiast VIII LO mieścić będzie się w nowej siedzibie, jaką miasto chce wybudować do 2014 roku w pobliżu ulic Hetmańskiej i Krauthofera, w sąsiedztwie planowanego centrum handlowo-usługowego "Metropolis". W tym roku rozpoczną się pracę nad stworzeniem projektu dla nowej siedziby "Ósemki".

Więcej w audycji "Lazarz.pl w Radiu 33" - POSŁUCHAJ


Komentarze (8)

29-01-2011 10:52:56
patryk
co sie dziwisz moher, swoj swego zawsze bedzie wspieral. niestety sie z wami nie zgodze. moze i uczniowie osemki beda mieli nowy budynek, ale jak mowila dla wyborczej sama pani dyrektor istniejacy to historia. po za tym w tej kwestii moze najlepiej niech sie wypowiedza sami uczniowie 8 lo i jego absolwenci. no i pytanie co z sala gimnastyczna, ktora w latach 90. wyremontowalo miasto?????????
29-01-2011 01:13:58
antymoher
Dziewucha, to, że Tobie nie zależy na budynku czy odszkodowaniu to oczywiste, bo jeśli nie jesteś w jakikolwiek sposób związana z klerem to nawet złamanego grosza nie zobaczysz. To przywilej zarezerwowany tylko dla panów w sukienkach. Świeccy w Polsce nie mają nic do powiedzenia w kościele, chyba, że są potrzebni by poprzeć duchownych w ich staraniach. Idź, powiedz proboszczowi, że masz inne zdanie niż on w sprawach parafii, albo biskupowi w sprawach diecezji, a zobaczysz jak po partnersku będziesz potraktowana. Smutna prawda jest taka, że państwo w Polsce płaci katechetom, kapelanom, zwalnia parafie z podatku, zapewnia emeretyrę z funduszu kościelnego, a tym jeszcze mało i wyciągają ręce po majątek. Czas na prawdziwy rozdział kościoła od państwa, kler należy opodatkować i zabronić jakichkolwiek dotacji dla nich z pieniędzy publicznych. Niech się wezmą do uczciwej pracy.
28-01-2011 21:01:49
dziewucha
Bardzo nie lubię generalizowania po prostu. Może części księży zależy na kasie, ale nie wszystkim. Poza tym Kościół to nie tylko księża a także świeccy, czyli na przykład ja. Z tego co wiem, mi nie zależy na budynku ani na odszkodowaniu. Proszę tylko o odrobinę szacunku lub doprecyzowanie wypowiedzi, jeśli taka generalizacja nie była zamiarem jej autora.
28-01-2011 20:16:25
karol
Wy chyba nie widzicie, ze kosciolowi tylko na kasie zalezy.
28-01-2011 16:52:53
Bazyli
Popieram z całego serca to co napisała "dziewucha". Ta szkoła może dla mieszkańców wygląda pięknie z zewnątrz, ale ci, co uczęszczają tam i wiedzą jak jest od wewnątrz, to znają mankamenty tego budynku. Może to był dobry budynek na szkołę, ale w epoce ks. Piotrowskiego i później za komuny. Dziś inne czasy. Skoro szkoła ściąga do siebie najzdolniejszych, to należy im zapewnić dobre warunki lokalowe: ze świetlicą dla dojeżdżających (której tutaj brak), z salami gdzie zmieści się 34 osobowa klasa (sale są tak ciasne, że są b. wąskie przejścia między ławkami); piękna aula na 3 piętrze ma dziurawy dach, a do toalety biega sie przez całą długość korytarzy. Wyposażenie sal - mizerniutkie! Miasto się chlubi absolwentami, ale na nowoczesne wyposażenie - skąpi! Tradycje 8 LO to nie tylko budynek, ale przede wszystkim wymagające grono pedagogiczne i zdolni i pracowici uczniowie. I należy się im wszystkim praca w szkole na miarę XXI-wieku! Szkoda, żę o tym nie myślano 2 lata temu w marcu, ale na siłę pozostawiono liceum w tym budynku!
28-01-2011 15:29:52
dziewucha
Oskarżanie Kościoła o całe zło tego świata to przecenianie Jego możliwości... Zresztą wypłacenie odszkodowania jest konsekwencją wyroku sądowego a nie jakiegoś widzimiesię księży. A ósemce i szkole muzycznej na prawdę przydadzą się nowe budynki i nie ma w tej wypowiedzi ironii ani szyderstwa. Dobra szkoła powinna mieć dobre zaplecze a nie tak jak w to często bywa, że nauczyciele są świetni, uczniowie pracowici i nic w tego nie wynika bo nie ma na czym pracować.
28-01-2011 12:57:05
antymoher
Katolicyzm i miłosierdzie to dwa wykluczające się pojęcia. Jesli chodzi o majątek, duchowieństwo bez skrupułów obdarło by własną matkę, a co dopiero jakąś tam szkołę, nawet z tradycjami. Znana jest wypowiedź zakonnika z Torunia, który na zarzut, że jeździ drogim samochodem stwierdził, że przecież Bogu należy się to co najlepsze. Pycha i chciwość, jakoś szybko zapominają księża, że to grzechy główne, wprost do piekła prowadzące. Pewnie sami nie wierzą w to, co opowiadają na kazaniach. Budynki są rzekomo potrzebne kurii, by umieścić tam szkoły katolickie. Po to pewnie, by dalej mamić młodych ludzi bzdurami i wychowywać kolejne pokolenia przyszłych sędziów, dla których religia będzie ważniejsza niż nie tylko litera prawa ale też i duch elementarnej ludzkiej sprawiedliwości. Świat się zmienia ale kler robi wszystko, by nie zmieniło się nic.
28-01-2011 10:41:41
ptyś
Dostali 75,5 mln zł za Maltę, teraz mają jeszcze dodatkowo dostać ponad 40 mln zł????? A gdzie u nich katolickie miłosierdzie? Widzę, że pychą kościół nie grzeszy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

sty

Park Wilsona Muszla Koncertowa
31. finał WOŚP:
• 17:00 - Imago
• 18:00 - Grip
• 19:00 - Kwartet Proforma
• 20:00 - Światełko do nieba

31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: