Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz okiem rady, rada w opinii Łazarza

W środę, 12 marca już po raz dziewiąty odbył się Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel". Tym razem podsumowaliśmy czteroletnią pracę, kończącej się już III kadencji Rady Osiedla Świętego Łazarza oraz przepytaliśmy przybyłych kandydatów co sądzą o planowanej Galerii Handlowej "Metropolis", która znajdzie się u zbiegu ulic Hetmańska/Dmowskiego/Krauthofera oraz czy są za uruchomieniem bezpośredniego połączenia z Łazarza do Centrum.


Fot.: Janusz Ludwiczak

Wojciech Wośkowiak - Przewodniczący kończącej się już III kadencji Rady Osiedla Świętego Łazarza podsumował całą czteroletnią pracę jednostki pomocniczej Miasta Poznania. W latach 2004-2008 przy wsparciu Zarządu Dróg Miejskich na Łazarzu wyremontowano chodniki za łączną kwotę 1,5 miliona złotych. Właśnie dzięki Radzie Osiedla Świętego Łazarza doczekaliśmy się nowych chodników między innymi w ulicy Stablewskiego, Potworowskiego, Bogusławskiego, Załęże, Limanowskiego, Drużbackiej czy na wschodnim (tzw."dolnym") Łazarzu: w ulicy Mottego, Granicznej, Gąsiorowskich, Łukaszewicza czy Potockiej.

Drugim z największych osiągnięć rady jest remont Lejka Łazarskiego. Pod koniec ubiegłego roku posadzono nową zieleń w drugiej części lejka, na wysokości ulicy Mottego-Dmowskiego, przecinającej Rynek Łazarski. Remont pierwszej części "Lejka" (przy toalecie - na wysokości ulicy Lodowej) wykonano już trzy lata temu.

Zarząd Osiedla Świętego Łazarza zakupił także wspólnie z Radami Osiedla: Kotowo-Fabianowo, Górczyn oraz Górczynek radiowóz dla dzielnicowych. Przez cztery lata udało się radzie reaktywować biuletyn informacji pod nazwą "Wieści Łazarskie" (dawniej "Głos Łazarza"), odsłonić tablice pamiątkowe: profesora Henryka Zygalskiego - kryptologa "Enigmy", zasłużonych proboszczów - ks.Prałata Mariana Frankiewicza oraz ks.Prałata Bolesława Exlera oraz pomnik ks.Jerzego Popiełuszki.

Sukcesy Rady Osiedla Świętego Łazarza to też otwarcie boisk ze sztuczną trawą na terenie szkół podstawowych nr 9, 26, 69 i 77 oraz osiedlowego przy ul.Dmowskiego.

Dorobek kulturalny i oświatowy przedstawiły Maria Łazarz oraz Ewa Garasz. Rada może się pochwalić ponad 60 imprezami kulturalno-oświatowymi, Dniami Łazarza organizowanymi co roku na przełomie maja i czerwca, wykładami "Bezpieczna droga do szkoły" dla pierwszoklasistów czy pogadankami dla dzieci i młodzieży "Stop przemocy, narkomanii i agresji w szkole". Na początku działalności rada przeprowadziła wspólnie z komisariatem policji Poznań-Grunwald akcję i działania prewencyjne "Nie jeżdżę nocą".

Nawet pół dnia nie starczyłoby na podsumowanie sukcesów czteroletniej, kończącej się już kadencji Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Były sukcesy, ale były też porażki. Jedna z mieszkanek Łazarza zwróciła uwagę na brak zieleni i zdziwienie przeznaczenia kwoty 6 tysięcy złotych na 15 drzewek i to rozsadzonych rzadko, w kilku miejscach.
Pani Małgorzata Czarkowska obliczyła, że po przeliczeniu rada osiedla przeznaczyła na drzewko 400 złotych.
Takie drzewko razem z robocizną nie powinno kosztować więcej niż 120-130,00 złotych - uważa Pani Małgorzata.

Rada tłumaczyła to faktem, że nie ona odpowiadała bezpośrednio za posadzenie drzewek, lecz Zarząd Zieleni Miejskiej, który bezpośrednio odpowiada za zieleń i przeprowadzała przetarg.
My te środki, automatycznie bezpośrednio przekazujemy wydziałowi Zarządowi Zieleni Miejskiej - uważa Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Na "Łazarskim Fyrtlu" pojawili się także kandydaci, którzy startują w wyborach do Rady Osiedla Świetego Łazarza. Nasze zaproszenie przyjęli: dotychczasowi radni, którzy po raz kolejny startują do rady. Wśród nich znaleźli się: Wojciech Wośkowiak, Maria Łazarz, Ewa Garasz i Stanisława Pawlicka. Pojawili się także nowi kandydaci, po raz pierwszy startujący do rady - Marcjanna Klepacka, Piotr Garasz oraz Rafał Bartniczak. Wszystkim kandydatom zostały zadane trzy pytania: czy są za budową galerii handlowej "Metropolis", która planowana jest w obrębie ulic Hetmańska/Krauthofera/Dmowskiego/Dwa Tory oraz czy są za uruchomieniem bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza do Centrum, a także czym najpilniej powinna zająć się rada osiedla w pierwszej kolejności.

Wszyscy kandydaci są za uruchomieniem bezpośredniego połączenia z Łazarza do Centrum. Według nich ułatwi to dojazd mieszkańcom oraz dzieciom ze szkół, a także skróci czas dojazdu. Natomiast w sprawie galerii "Metropolis" zdania były podzielone. Część kandydatów była przeciwko budowie kolejnego centrum handlowego, część przyznała, że taki obiekt powinien się pojawić, ale pod warunkiem stworzenia także części rekreacyjnej: w postaci czy to kręgielni, czy skyte-parku czy to kina.

Spotkanie, które rozpoczęło się po godz. 18:00 zakończyło się po dwóch godzinach. Jak widać dyskusja była bardzo ożywiona. Niestety nie dopisała frekwencja i zainteresowanie mieszkańców - pomimo zostawionych w nakładzie ponad 500 egzemplarzy ulotek w sklepach na terenie osiedla i kościołach a także informacji na naszych łamach i w innych mediach (portalach i gazetach). Czy mieszkańcy Łazarza naprawdę interesują się swoimi sprawami i mają pojęcie, że takie spotkania chociażby jak to z radą osiedla i o radzie jest dla nich samych? Chyba nie, bo lepiej ukrywać się w swoich czterech ścianach i tylko narzekać i narzekać, a można było to uczynić, chociażby przychodząc na środowy Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel".


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak


Fot.: Janusz Ludwiczak

Zobacz relację wideo z "Łazarskiego Fyrtla"

Skomentuj

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: