Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Była Olimpia, potem Viva, teraz jest Scena Robocza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Była Olimpia, potem Viva, teraz jest Scena Robocza
13-03-2016 16:45   Janusz Ludwiczak
Na budynku dawnego kina Olimpia przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki zawisł ogromy neon "Scena Robocza". Oznacza to, że na czwartym piętrze na dobre odbywać będą się spektakle teatrów alternatywnych.

Jak już informowaliśmy w budynku dawnego kina Olimpia przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki powstanie centrum teatrów alternatywnych i niezależnych. Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza muszą opuścić barak przy ul. Grunwaldzkiej 55, gdyż Uniwersytet Medyczny chce na tym terenie rozbudować szpital.

W połowie grudnia premierą spektaklu "Wot takaja żizń" gościnnego występu Teatru Biuro Podróży rozpoczęła się działalność Sceny Roboczej i Teatru Strefa Cisza na czwartym piętrze budynku dawnego kina Olimpia.

Jestem bardzo wzruszony podwójnie, po pierwsze, że odbyła się tutaj premiera spektaklu "Wot takaja żizń", a po drugie mogliśmy pokazać potencjał tego miejsca. Teatr Biuro Podróży dał radę. Aktorzy pracowali tutaj w trudnych warunkach przy niskich temperaturach i gdy jeszcze trwał remont i dostosowanie piętra. W poniedziałek się pakujemy i oddajemy to miejsce. W marcu wrócimy tutaj na stałe – powiedział tuż po premierze spektaklu "Wot takaja żizń" Adam Ziajski, szef Sceny Roboczej i Teatru Strefa Ciszy.

Od 14 grudnia na czwartym piętrze budynku dawnego kina Olimpia odbywał się remont. Teraz Scena Robocza na dobre rozpoczyna swoją działalność. Na czwartym piętrze powstały dwie sale - jedna wystawowa o powierzchni 205 m2, druga do prób o pow. 150 m2. W sobotę na budynku przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki został rozświetlony neon "Scena Robocza" o wymiarach 2 na 6 metrów. W niedzielę wieczorem na czwartym piętrze zaplanowano inaugurację i spektakl "Mistrz Manole" w wykonaniu Darka Błaszczyka, Zbyszka Olkiewicza i Jacka Hałasa.

Z kolei na drugim piętrze działa już studio aktorskie STA. Docelowo w Olimpii powstanie miejsce dla teatrów alternatywnych i organizacji pozarządowych. Miasto planuje przeprowadzić generalny remont budynku, który ma kosztować od 12 do 15 mln zł.

Na czwartym piętrze będzie funkcjonować Teatr Strefa Ciszy. Planujemy generalny remont budynku. Powstanie tutaj centrów artystów niezależnych, pracownie, miejsce dla organizacji pozarządowych i przestrzeń, którą będziemy chcieli wynająć pod biura. Na pewno nie będzie tutaj Teatru Muzycznego. Nie przewidujemy również powrotu uczelni – powiedziała Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Do tej pory budynek stał pusty.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: