Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Syn autora fresków w kościele Św.Anny opowiadał jak powstały dzieła malarza Wacława Taranczewskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Syn autora fresków w kościele Św.Anny opowiadał jak powstały dzieła malarza Wacława Taranczewskiego
09-11-2015 01:07   Janusz Ludwiczak
Prof. Paweł Taranczewski spotkał się z wiernymi z Parafii Św. Anny, by opowiedzieć o jak powstawały freski w kościele Św. Anny, a także o innych dziełach, którego jego ojciec, malarz Wacław Taranczewski wykonał w wielu innych świątyniach - kościele NMP na Ostrowie Tumskim, kościele Św. Marcina, w Katedrze czy w Auli Uniwersyteckiej.

Prof. Paweł Taranczewski przybył specjalnie z Krakowa na zaproszenie Parafii Św. Anny. Malarz, rysownik, krytyk sztuki, filozof i były wykładowca krakowskiej ASP, Politechniki Krakowskiej i Papieskiej Akademii Teologicznej opowiedział jak powstały freski w kościele Św. Anny a także inne dzieła w wielu innych poznańskich świątyniach.

Ojciec urodził się w Czarnkowie, później przeprowadził się do Poznania i ukończył m.in. szkołę im. Marii Magdaleny. Wykonał polichromie w kościele Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim, witraże w Katedrze i kościele Św. Marcina, w tej świątyni powstały freski, które namalowane zostały wprost na cegle. Ojciec wykonał również świeckie malowidła, przedstawiające boginię Artemidę oraz figury nauk: astronomii, medycyny, prawa, teatru, muzyki – powiedział prof. Paweł Taranczewski.


Wacław Taranczewski był malarzem reprezentującym nurt dwudziestowiecznego koloryzmu. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach. Stworzył m.in. polichromię, która trafiła do kościoła Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim (obecnie przeniesiona do kościoła Św. Anny). Jego malowidła znajdują się również w kościele Św. Marcina i w Auli Uniwersyteckiej. Ponadto zaprojektował i zrealizował witraże w katedrze warszawskiej, poznańskiej i w kościele parafialnym w Borku Fałęckim w Krakowie. Był prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków; przyczynił się też do reaktywowania Szkoły Sztuk Zdobniczych - obecnie Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, której był dyrektorem. Był również profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za swą działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną został uhonorowany Nagrodą Miasta Poznania (1946), Nagrodą Fundacji S. Guggenheima w Nowym Jorku (1958), Nagrodą Miasta Krakowa (1964) i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1969).

Zespół malowideł ściennych autorstwa Wacława Taranczewskiego wraz z zespołem (Halina Bajońska, Ewa Czeczot-Werc, Wacław Twarowski), znajdujących się w prezbiterium kościoła Św. Anny powstał w 1956 roku. Polichromia została wykonana techniką tempery. Malowidła są o wymiarach 113x156 cm (8 kwater) i 113x180 cm (8 kwater), przedstawiają sceny ze Starego Testamentu: "Św. Joachim rozdaje ubogim trzodę", "Anioł zwiastujący św. Annie narodziny Maryi", "Św. Joachim modli się 40 dni na pustyni", "Anioł zwiastuje św. Joachimowi narodziny Maryi", "Spotkanie przy Złotej Bramie", "Narodziny Maryi", "Ofiarowanie Maryi w świątyni", "Św. Józef prosi o rękę Maryi", "Zaślubiny Maryi z Józefem", "Zwiastowanie", "Narodziny Chrystusa i pokłon pasterzy", "Ofiarowanie Chrystusa w świątyni", "Pokłon Trzech Króli", "Ucieczka do Egiptu", "Rzeź niewiniątek" i "Dwunastoletni Jezus nauczający w świątyni".


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lip

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXLVI sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20:30
Kino w bramie ul. Matejki 46
"Obywatelka Jane. Walka o miasto" - film dokumentalny

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Dzikie historie" - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

20

lip

do 21-07-2018
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

21

lip

do 22-07-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
Kraina Olimpia - zajęcia, animacje i zabawy dla dzieci
skwer przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej
w godz. 11:00-16:00, wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: