Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Scena Robocza i teatry alternatywne przeniosą się do budynku dawnego kina Olimpia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Scena Robocza i teatry alternatywne przeniosą się do budynku dawnego kina Olimpia
15-09-2015 00:42   Janusz Ludwiczak
Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza przeniosą się do budynku, w którym mieściło się kino Olimpia. Gmach ma zostać wyremontowany. Inwestycja będzie kosztować ok. 12 mln zł.

Jak już informowaliśmy do końca października Scena Robocza i Teatr Strefa Ciszy muszą opuścić barak przy ul. Grunwaldzkiej 55. Uniwersytet Medyczny chce tam wybudować Szpitalny Oddział Ratunkowy, którego brakuje na Grunwaldzie. Ponadto rozbudowany ma zostać szpital kliniczny nr 2 im. H. Święcickiego, który mieści się przy ul. Przybyszewskiego 49. Docelowo miałby tu powstać oddział transplantologii i okulistyki.

Wiceprezydent Jędrzej Solarski zdecydował, że Scena Robocza przeniesie się do budynku po Kinie Olimpia.

Rozmawiałem z posłem Rafałem Grupińskim, który przekonywał, że warto znaleźć jedno miejsce dla teatrów offowych. Dawał przykłady różnych miast europejskich, gdzie takie rozwiązanie funkcjonuje. Zrodził się pomysł, by w Olimpii powstało centrum teatrów alternatywnych. Przedstawiłem go w piątek prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi, który zaakceptował propozycję – powiedział dla "Głosu Wielkopolskiego" Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wiadomo, że Olimpia przejdzie też remont, który ma kosztować ok. 12 mln zł. Na ten cel miasto chce pozyskać bezzwrotną pożyczkę lub kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W budynku przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej mają odbywać się spektakle również innych teatrów alternatywnych z całej Polski. W Olimpii ma powstać również restauracja i galeria sztuki.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Obecnie budynek jest pusty. Zniknął również neon "Olimpia" z dachu budynku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: