Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Początkowo była przedłużeniem Głogowskiej, później patronował jej Marszałek Foch - ul. Roosevelta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Początkowo była przedłużeniem Głogowskiej, później patronował jej Marszałek Foch - ul. Roosevelta
29-03-2015 08:43   Janusz Ludwiczak
Ulica ta zabudowana jest jedynie po stronie zachodniej. Obecny patron został nadany dopiero w 1956 roku. Początkowo ulica ta zwała się Glogauerstrasse. Najstarszy budynek przy tej arterii powstał na przełomie lat 1928 i 1929 roku i był otwarciem poznańskiego Expo, czyli Powszechnej Wystawy Krajowej. 66 odcinek cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" poświęcamy arterii prowadzącej z Łazarza do centrum i na Jeżyce.

Ulica Roosevelta:

  • Długość: 335 m (całkowita od Mostu Dworcowego do Libelta - 1143 m)
  • Kod pocztowy: 60-829
  • Urząd pocztowy: obszar doręczeń i najbliższa poczta - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17)
  • Ilość budynków: 4
  • Najwyższy numer: 22
  • Status drogi: powiatowa/główna, układ podstawowy
  • Kounikacja miejska: TRAM - 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 18, BUS - L, BUS NOC - 238, 249, 252.
  • Parafia: Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
  • Obwód wyborczy: komisja nr 49, Zespół Szkół Handlowych (ul. Śniadeckich 54/58)
  • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 36 (ul. Słowackiego 54/56), Gimnazjum nr 61 (ul. Słowackiego 58/60)
  • Policja: Komisariat Poznań-Targi (ul. Śniadeckich), rewir I, rejon dzielnicowych 1, 2.


Z Łazarza do centrum przez Kaponierę

Ulica Roosevelta prowadzi wzdłuż torów kolejowych z południa na północ, łącząc Głogowską i Most Dworcowy z centrum miasta i Jeżycami. Arterię, na skrzyżowaniu z ul. Zwierzyniecką i Mostem Uniwersyteckim przecina Rondo Kaponiera. Odcinek ulicy od Mostu Dworcowego do Bukowskiej znajduje się na terenie Osiedla Św. Łazarz (do końca 2010 r. teren ten należał do Osiedla Targowego).

Arteria ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku, pośrodku prowadzi trasa tramwajowa. Po wschodniej stronie wytyczona została droga rowerowa. Ulica Roosevelta ma ponad kilometr długości (1143 m), jej łazarski odcinek liczy 335 metrów długości - i właśnie o tej części ulicy będzie artykuł.


Zabudowana targami

Ulica Roosevelta zabudowana jest jedynie po stronie zachodniej. Po drugiej stronie, w tzw. dziurze "toruńskiej" prowadzi linia kolejowa i trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. PeSTki do Dworca Zachodniego, oddana do użytku we wrześniu 2013 r.


Początkowo była przedłużeniem Głogowskiej, później patronował jej Marszałek Foch

Franklin Roosevelt został patronem tej ulicy dopiero w 1956 roku. Początkowo jednak ulica ta zwała się Glogauerstrasse, która kończyła się na wysokości Rynku Łazarskiego (dalszy odcinek w kierunku południowo-zachodnim nazywał się Lazarusstrasse - Łazarską). W marcu 1929 roku ulicę tą przemianowano na Marszałka Focha, czcząc w ten sposób zmarłego Ferdinanda Focha - marszałka Francji, Wielkiej Brytanii, a także Polski.

W czasie okupacji, od 1943 roku ulica ta otrzymała swą dawną nazwę - Glogauerstrasse. Po wojnie patronem ulicy znów został Marszałek Foch, aż do 1949 roku kiedy to ulica zmieniła nazwę na Konstantego Rokossowskiego - marszałka ZSRR i Polski. Co ciekawe patronem ulicy została osoba żyjąca. W 1956 roku ulica ta otrzymała nowego patrona, jakim do dziś jest Franklin Roosevelt, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych.

Odcinek obecnej ulicy Roosevelta pomiędzy Mostem Uniwersyteckim a Mostem Teatralnym przed wojną nosił nazwę Jasna, a na odcinku jeżyckim (od Dąbrowskiego do Libelta) - Buddego.

Do 1903 roku stanowiła część ulicy Głogowskiej, później została wyodrębniona. Od 28 sierpnia 1919 r. zwie się ul. Jasną - wskazuje Zygmunt Zaleski w swojej publikacji "Nazwy ulic w Poznaniu".

Ulicy Franklina Roosevelta towarzyszy od wschodu skarpa, w latach 1876-1879 udostępniająca torom kolejowym dojście w kierunku południowym do Dworca Głównego. Władzie polskie nazwały tą ulicę Jasną, ma bowiem budynki zwrócone ku wschodowi i istotnie jest jasna - pisze z kolei Zbigniew Zakrzewski w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".


Hala Reprezentacyjna

Spacer po ulicy Roosevelta rozpoczynamy od budynku z wieżą, tzw. "małą Iglicą", który znajduje się na narożniku ulicy Bukowskiej. Znajduje się tutaj postawiona w latach 1928-1929 Hala Reprezentacyjna MTP, czyli pawilon nr 3a.

Obiekt został zaprojektowany przez Rogera Sławskiego i zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową, tzw. "PeWuKę", jako reprezentacyjne wejście na tereny wystawowe. Hala Reprezentacyjna mieściła także salę koncertową i kongresową.

Charakterystyczna dla budynku jest przeszklona, wieloboczna wieża licząca 35 metrów wysokości. Określana jest przez niektórych mianem "małej Iglicy". Fasada tego budynku wyróżniała się masywnym doryckim portykiem, za którym umieszczono alegorie malarskie Jana Piaseckiego przedstawiające Przemysł, Rolnictwo i Handel, a także scenę jednoczenia ziem polskich po zaborach. Według Szymona Piotra Kubiaka, znawcy poznańskiej architektury, forma obiektu nawiązywała do osiągnięć Augusta Perreta. Wnętrze Hali Reprezentacyjnej urządzone było z przepychem, z licznymi zdobieniami i witrażami, umeblowanie wykonano ze szlachetnych gatunków drewna. Zainstalowane były w niej gazony i wazy z roślinnością. Wydzielono strefy wypoczynku i specjalne aneksy wyłożone dywanami. Pawilon miał symbolizować rozmach odbudowy kraju. Właśnie w Hali Reprezentacyjnej prezydent Ignacy Mościcki 16 maja 1929 r. dokonał symbolicznego otwarcia PeWuKi, przecinając wstęgę i wypuszczając białego gołębia. Uroczystość inauguracji zgromadziła ponad tysiąc osób.

W czasie II wojny światowej Hala Reprezentacyjna została zniszczona. Odbudowano ją po 1945 roku, początkowo funkcjonowała w niej restauracja, później pawilon wystawy.


"Trójka" zmieni swoje oblicze

Kilka metrów dalej znajduje się pawilon nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Latem 2015 roku rozpocznie się jego kompleksowa modernizacja.

W czerwcu 2014 roku na dobre zamknięte zostały restauracje "Mr Top", Szklarnia i pizzeria, które od 15 lat znajdowały się przy ul. Roosevelta. W tym samym miesiącu wygasła umowa najmu z MTP. Targi chcą bowiem przeprowadzić zmienić fasadę "trójki".

Są dwa elementy w tej przebudowie. Pierwszy to elewacja, która odstaje od tych dwóch nowoczesnych sąsiednich pawilonów 3 i 3a, które są pokryte specjalnymi płytami o kolorze matowo-stalowym. Chcemy w ten sam sposób zrobić tą część, która pochodzi z lat 70. Będzie to przebudowa fasady i wnętrza. Od strony ul. Roosevelta znajdują się sklepy i restauracje, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Ten deptak wzdłuż hal stał się rodzajem sprintu ludzi do pociągów. On nie sprzyja zatrzymaniu się, ale wycina nam spory kawałek wewnątrz hali, to jest 1000 metrów kwadratowych. Powierzchnie te chcemy przeznaczyć na cele administracyjne - tłumaczył Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W ramach inwestycji nie tylko zmieni się elewacja "trójki", ale również wymienione zostaną trzy bramy wjazdowe od strony ul. Roosevelta i Bukowskiej.


Theodor zastąpi Franklina?

W maju 2013 r. poznańscy radni z Komisji Kultury i Nauki nie chcieli, by prezydent USA Franklin Delano Roosevelt był patronem ulicy przebiegającej wzdłuż Targów od Mostu Dworcowego przez Kaponierę i Teatralkę na Jeżyce.

Jest to jedna z najgorzej zasłużonych osób dla Polski w historii XX wieku. Oprócz zbrodniarzy i najeźdźców trudno byłoby znaleźć człowieka, który by nam bardziej zaszkodził - powiedział w maju 2013 r. Przemysław Alexandrowicz, Radny Miasta Poznania z PiS.

Część radnych uważała, że skoro prezydent USA Franklin Delano Roosevelt współpracował ze Stalinem i uczestniczył w Konferencji Jałtańskiej to nie powinien być patronem. Dlatego ulica Roosevelta miałaby zostać przemianowana na ulicę... Roosevelta, również prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale o imieniu Theodor.

Theodore Roosevelt (1858 - 1919) - dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906. Od 4 marca do 14 września 1901 r. był 25. wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, a przez rok (w 1899 r.) był 39. gubernatorem stanu Nowy Jork.

Franklin Delano Roosevelt (1882 - 1945) - amerykański polityk, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych. Czterokrotnie wybierany, z ramienia Partii Demokratycznej, w latach 1933-1945. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do wejścia w życie w 1951 roku. XXII Poprawki do Konstytucji, ograniczającej liczbę kadencji do dwóch (wcześniej był to tylko zwyczaj oparty na decyzji pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, który zrezygnował z ubiegania się o trzecią kadencję, twierdząc, że byłaby ona niedemokratyczna). W latach 1929-1933 był 48. gubernatorem stanu Nowy Jork.


Jeszcze kilka lat temu zielona, porośnięta drzewami ul. Roosevelta zamieniła się w betonową pustynię

Jeszcze latem 2011 roku wzdłuż ulicy Roosevelta rosło kilkanaście drzew i krzewów. Po przebudowie na Euro2012 arteria ta zamieniła się w sześciopasmową autostradę w centrum miasta, przy której nie ma żadnej zieleni - ani jednego drzewa i krzewu.

We wrześniu 2011 roku rozpoczął się I etap przebudowy węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera, a ściślej ulicy Roosevelta pomiędzy Mostem Uniwersyteckim a Mostem Dworcowym. W ramach inwestycji zbudzono starą estakadę i wybudowano nową konstrukcję. Na ulicy Roosevelta powstały trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Nie posadzono jednak ani jednego drzewa, krzewu czy kwiatów.

Przebudowa ulicy Roosevelta pomiędzy Rondem Kaponiera a Mostem Dworcowym została już zakończona. Nie przewidujemy nasadzeń zieleni. Obecnie prowadzone są prace na odcinku od Mostu Uniwersyteckiego do Mostu Teatralnego w związku z przebudową węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera - wyjaśnia Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Ulica Roosevelta zamieniła się tym samym w betonową pustynię.

Ulica Roosevelta faktycznie stała się autostradą w centrum miasta. Tendencja jeśli chodzi o śródmieścia w polskich i europejskich miastach jest odwrotna. Ulice są uspokajane, pasy zwężane, tak aby ta realna prędkość jazdy w mieście spadała. Całkowicie oddanie do użytku całej ulicy Roosevelta wraz z Rondem Kaponiera ma nastąpić w listopadzie 2015 roku. Takie betonowanie miasta niczemu dobremu nie służy. Przyrodą i zielonymi płucami na pewno nie są granitowe krawężniki, chodniki i asfalt. Ludzie lubią przebywać w otoczeniu przyrody. Być może jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta będzie zwężenie o jeden pas ulicy Roosevelta, a w ich miejscu powstanie zieleń - wskazuje Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

Zieleń powinna być elementem takich ulic. Po co ulica Roosevelta została poszerzona, skoro i tak nie ma miejsca aby udrażniać tą arterię dalej. Trzeba byłoby zburzyć kamienice, co jest bez sensu. Trzeba dążyć do uspokojenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Po co poszerzano ulicę Roosevelta skoro nie ma dalej ujścia - zauważa Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.


Ciekawostki:
Ulica ta została gruntownie przebudowana na przełomie 2011 i 2012 roku. Dzięki tej inwestycji na Roosevelta pojawiły się trzy pasy ruchu, droga rowerowa i dodatkowe dwa pasy lewoskrętu z ulicy Roosevelta w Bukowską. Wyremontowane zostało również torowisko tramwajowe i od podstaw powstała nowa estakada wzdłuż trasy kolejowej. Projekt został zrealizowany w ramach I etapu zadania "Przebudowa węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera" realizowanego przy współudziale środków Funduszu Spójności w ramach Działania 7.3 "Transport miejski w obszarach metropolitalnych" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość dotacji zabezpieczonej na "Liście projektów indywidualnych POIiŚ" wyniosła 55,78 mln zł.


Opracowanie na podstawie - źródła:

  • Wikipedia
  • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
  • Zygmunt Zaleski, "Nazwy ulic w Poznaniu", Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926
  • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
  • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
  • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
  • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: