Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W sobotę ożyje pustostan po Hortexie na Głogowskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W sobotę ożyje pustostan po Hortexie na Głogowskiej
02-10-2014 13:54   Janusz Ludwiczak
Przez cały październik w budynku byłego cocktail baru Hortex oraz w Galerii Raczej przy ul. Głogowskiej odbywać będzie się akcja "Perfex" - działania kulturalne oscylujące w nieokreślonych granicach sztuki performance. Ideą Perfexu jest kulturalne ożywienie i czasowa rewitalizacja opuszczonej przestrzeni, która przed wieloma laty była jednym z serc Łazarza.

Perfex to wyjątkowe miejsce, w którym zagości sztuka akcji. Przez cały miesiąc przy ulicy Głogowskiej, w przestrzeniach byłego Hortexu oraz w Galerii Raczej odbywać się będą działania kulturalne oscylujące w szerokich granicach performance'u.

W przeszklonych pomieszczeniach pamiętających czasy świetności śródmiejskich ulic odbędą się angażujące publiczność performensy, działania dźwiękowe i taneczne, koncerty. Zaproszeni artyści przeprowadzą również serię warsztatów; między innymi warsztaty ruchowo-przestrzenne przewidujące improwizacyjną pracę z ciałem. Ideą Perfexu jest kulturalne ożywienie i czasowa rewitalizacja opuszczonej przestrzeni, która przed wieloma laty była jednym z serc Łazarza - objaśnia Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.

Na czas wydarzenia będzie funkcjonował klub festiwalowy Kawex, w którym w ramach video-roomu Galerii Raczej prezentowane będą video-performance i dokumentacje wybranych artystów, jak również odbywać się będą spotkania, dyskusje, prezentacje artystów. W Kawexie będzie można również doświadczyć niecodziennych performensów kawowych serwowanych przez Mateusza Gacę.

Otwarcie Perfex-u już w najbliższą sobotę, 4 października o godz. 19:00 w dawnym cocktail bar Hortex, przy ul. Głogowskiej 29. Portal lazarz.pl jest patronem medialnym wydarzenia.


W wydarzeniu wezmą udział między innymi:

Jasmin Schaitl - austriacka artystka wizualna, opierająca się na działaniach wizualnych i przestrzennych. Swoją pracę dyplomową na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych we Wiedniu w 2012 roku poświęciła sztuce performance. W swoich działaniach koncentruje uwagę na indywidualnym doświadczeniu przemijania.

William „Bilwa” Costa - amerykański artysta bazujący na działaniach ruchowych, dźwiękowych, przestrzennych i wizualnych. Działa również jako kurator, wykładowca i recenzent sztuki.

Warsztaty sense and experience prowadzone przez duet miały miejsce między innymi w Berlinie, Tallinie, Oslo, Helsinkach, Istanbule i Wiedniu; gdzie artyści właśnie zakończyli prowadzenie semestralnych zajęć na University of Applied Arts.

Golem Mecanique (FR) - francuska artystka zajmująca się muzyką eksperymentalną. W Polsce będzie kontynuować swój projekt, finansowany przez Instytut Francuski, w którym zajmuje się badaniami na temat kobiet w eksperymentalnej muzyce wschodniej Europy.

Kaisa Luukkonen - ur. 1974 r., ukończyła Kankaapää Art School. Obecnie jest współproducentką Perfo! - miejsca prezentacje sztuki performance w Tampere w Finlandii. Peter Rosvik - ur. 1968. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Nykarleby. Od 2007 roku skupia się na pracy ze sztuką performance, jest współzałożycielem przestrzeni Platform, istniejącej od 2000 roku w Vaasa w Finlandii.

Łukasz Trusewicz (PL) - ur. 1984 r,, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pomysłodawca i jeden z prowadzących Galerię Raczej. Zajmuje się sztuką performance i autorskimi projektami w przestrzeni publicznej. Brał udział w wielu wystawach i festiwalach między innymi w Berlinie, Pekinie czy w CSW w Warszawie.

Hiroko Tsuchimoto (JAP/SE) - ur. 1984 roku w Sapporo w Japoni. Artystka wizualna i performerka mieszkająca w Sztokholmie. Studiowała na Musashino Art University w Tokyo oraz ukończyła Royal Institute of Arts w Sztokholmie. Swoje działania prezentowała na całym świecie, zarówno w Azji jak i Europie i USA. W Poznaniu będzie przebywać na miesięcznej rezydencji artystycznej finansowanej przez Swedish Arts Grants Committee, w ramach której przeprowadzi warsztaty oraz zaprezentuje działania i przygotowany dla Poznania projekt finałowy.

Justyna Scheuring (PL/UK) - uzyskała dyplom z działań przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i dyplom z performance na Uniwersytecie Goldsmiths w Londynie. Uczestniczyła w wielu wystawach, festiwalach i warsztatach, jak również w artystycznych projektach kolaboracyjnych.

Yoto (DE) - berlińska artystka, studiowała interdyscyplinarne sztuki piękne w Groningen w Holandii. Członkini berlińskiej organizacji działającej w zakresie sztuki performance Performer Stammtisch.


Komentarze (3)

03-10-2014 09:09:02
JS
Panie / Panowie artyści. Piszcie po polsku :) Wymagałby, a nie wymagał by! Cząstkę -by z osobowymi formami czasowników piszemy łącznie. Reprezentowanie przybytku kultury do czegoś powinno zobowiązywać :) Ale takie czasy, że artystą może być każdy...
02-10-2014 15:48:58
Galeria Raczej
Dzień dobry, jak już wspominaliśmy nic nam nie wiadomo o planach powstania w tej przestrzeni spółdzielni społecznej,może się wycofali widząc w jakim stanie jest budynek, gdyż aby reaktywować go na stałe wymagał by bardzo dużych nakładów finansowych.
25-09-2014 10:12:39
roman
Nic nie mam przeciwko tej sprawie jestem za ozywieniem tego miejsca moje pytanie inne .Tam miala powstac spoldzielnia spoleczna czy wiadomo cos o jej losach czy to temat niewygodny
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

12

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
"Krzysztof Markowski Prywatny zapis objawień natury rzeczy" - wernisaż wystawy

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: