Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dzieci wybrały się z Łukaszem Wierzbickim "Machiną przez Chiny" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dzieci wybrały się z Łukaszem Wierzbickim "Machiną przez Chiny"
17-05-2014 07:15   Janusz Ludwiczak
W podróż motocyklem do Chin wybrały się dzieci w piątkowe popołudnie z autorem książek podróżniczych, Łukaszem Wierzbickim. W drodze z Polski do Chin uczestnicy wyprawy napotkali na wiele nietypowych sytuacji, na przeszkodzie stanął m.in. turecki policjant i tygrysica w Indiach. Okazuje się, że podróż "Machiną przez Chiny" odbyła się w rzeczywistości w latach 1936-1938 z udziałem dwojga polskich podróżników.

Klub Osiedlowy "Krąg" zaprosił w piątkowe popołudnie najmłodszych na spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki "Machiną przez Chiny". Pisarz nie tylko opowiedział dzieciom o czym opowiada książka, ale zachęcił do wcielenia się w rolę bohaterów książki.

I tak Halina i Stach postanowili wybrać się w podróż z Polski do Chin. Nie była to łatwa podróż, gdyż na trasie napotkano wiele nietypowych sytuacji. Pierwsze przygody rozpoczęły się w Tucji, gdzie "Machiny do Chin" nie chciał przepuścić policjant. Policjanta udało się namówić do pozwolenia na dalszą drogę dzięki słoikowi dżemu z truskawek. Zaś w Indiach na przeszkodzie stanęła tygrysica śpiąca na drodze.

Książka "Machiną przez Chiny" oparta jest na autentycznych faktach. W sierpniu 1936 dwoje polskich podróżników postanowiło wybrać się w podróż z Polski do kraju kwitnącej wiśni.

Latem 2010 roku pan Hubert Twardowski zaprosił mnie do swojego domu w Gdańsku i otworzył przede mną kufer swojej ciotki, Haliny Korolec-Bujakowskiej. Tak poznałem bohaterów tej romantycznej opowieści, Halinę i Stacha. Zaprzyjaźniłem się z nimi od pierwszego spotkania. Zacząłem porządkować ich wspomnienia z podróży do Chin. Po roku pracy książka Mój chłopiec, motor i ja była gotowa. Ale to była książka dla dorosłych. Wiedziałem, że teraz musi powstać druga, dla dzieci. Ta książka to "Machiną przez Chiny".
Spisałem raz jeszcze przygody pary podróżników. Niektóre z nich ubarwiłem, opowiedziałem po swojemu, czasem coś zmyśliłem. Może przypominały mi się własne podróże po Indiach, Chinach, Laosie…?
- opowiada Łukasz Wierzbicki, autor książki "Machiną przez Chiny".

Śniłem, że jestem motylem. Zbudziłem się. I nie wiedziałem, czy jestem sobą, czy motylem, który śni, że jest mną… powiedział Zhuangzi, chiński poeta. Jego słowa towarzyszyły mi podczas pracy nad tą książką. Myślę, że wyprawa motocyklowa była dla Haliny niczym sen. O szerokim świecie, wolności i szczęściu bycia razem. Ze swoim chłopcem, z niedźwiedziem. Snem, który przydarzył się naprawdę - dodaje Łukasz Wierzbicki.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: