Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci, prawosławni i baptyści - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci, prawosławni i baptyści
21-10-2009 00:31   Janusz Ludwiczak
Na Łazarzu znajdują się nie tylko cztery kościoły rzymsko-katolickie: Matki Boskiej Bolesnej, Św.Anny, Michała Archanioła czy Chrystusa Sługi. Co tydzień około 600 osób gromadzi się na nabożeństwach w Cerkwi Prawosławnej, Kościele Ewangelicko-Augsburskim czy Kościele Chrześcijan Baptystów.

Na Łazarzu znajdują się cztery kościoły rzymsko-katolickie: najstarszy z nich – Matki Boskiej Bolesnej przy ul.Głogowskiej, Św.Anny u zbiegu ulic Matejki i Limanowskiego, Michała Archanioła na Stolarskiej i nowo powstały pw. Chrystusa Sługi przy ul.Palacza.
Jednak przy Łazarzu znajdują się trzy parafie innych wyznań. Przy ulicy Marcelińskiej mieści się Cerkiew Prawosławna pw.Św. Mikołaja. Zaś w pobliżu, w okolicy Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego na tyłach Szpitala Klinicznego nr 2 mieści się Kościół Chrześcijan Baptystów. Natomiast na vis a vis, przy ulicy Obozowej znajduje się Kościół Ewangelicko-Augsburski.

Czy zatem Łazarz mozaiką wyznaniową? Prawdopodobnie tak, bo przy ulicy Głogowskiej 26 w pobliżu Targów na początku tego roku otwarto uroczyście odtworzony dawny cmentarz żydowski. Żydzi z całego świata odsłonili wtedy uroczyście grób słynnego rabina Akivy Egera.

W 1804 roku, gdy Łazarz nie był dzielnicą Poznania, a jeszcze wsią to przy ulicy Głogowskiej powstał cmentarz żydowski.

Łazarz znany jest od lat z różnorodności religijnej. Już w drugiej połowie XIX wieku roku na Łazarzu mieszkali niemieccy robotnicy, będący ewangelikami. W 1886 roku łazarscy ewangelicy odprawili pierwsze nabożeństwo w wynajętej restauracji przy ulicy Głogowskiej, a osiem lat później pojawiły się pierwsze plany budowy kościoła ewangelickiego. I tak w 1904 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelickiego przy ulicy Matejki. Oddanie świątyni pw. Chrystusa Zbawiciela odbyło się 15 marca 1907 roku. Dzisiejszy kościół Św.Anny aż do 1948 roku był kościołem ewangelickim.

Na Łazarzu znajdował się nie tylko cmentarz żydowski. Obecny Park Zbawiciela (przy Rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego) był kiedyś cmentarzem dwóch parafii ewangelickich. W okresie międzywojennym miasto postanowiło przeznaczyć tereny na park, a cmentarz przenieść w inne miejsce.

Tymczasem około 600 osób gromadzi się w coniedzielnych nabożeństwach w Cerkwi, kościele Protestantów czy u Baptystów. Przybliżamy właśnie te grupy religijne znajdujące się bardzo bliskim sąsiedztwie Łazarza.

Cerkiew Św.Mikołaja
Znajduje się przy ulicy Marcelińskiej 20. Świątynia została konsekrowana 13 kwietnia 1924 roku, zaś sam budynek pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach. Obecnie parafia należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w soboty o godzinie 17:00 i w niedziele o godz. 10:00 uczestniczy około 120 osób.

Kościół Ewangelicko-Augsburski
Nabożeństwa luterańskie w Poznaniu sięgają 1562 roku. Protestanci modlili się w domach prywatnych, w domu kasztelana gnieźnieńskiego Jana Tomickiego przy Starym Rynku, Pałacu Górków przy Wodnej, dawnym kościele na Wzgórzu Świętego Wojciecha, czy nawet w Swarzędzu. Protestanci mieli też swoje kościoły przy ul.Fredry (dzisiejszy kościół Zbawiciela), przy ul.Szamarzewskiego (kościół Podwyższenia Krzyża Św.) czy na Rynku Wileckim (obecny kościół Królowej Maryi). Dopiero w 1889 roku łazarscy protestanci modlili się najpierw w restauracji "Feldschlößchen", a później w restauracji "Wilhelmshöhe". Dopiero 15 marca 1907 roku protestanci na Łazarzu doczekali się swojej świątyni (obecny kościół Św.Anny), gdzie nabożeństwa były odprawiane do 1945 roku (po II wojnie światowej, w 1948 roku utworzono parafię rzymsko-katolicką). Po zakończeniu II wojny światowej od 1945 roku nabożeństwa ewangeliczne sprawowane były w mieszkaniu należącym do Polskiego Towarzystwa Ewangelicznego przy ul.Kossaka 9. Rok później poznańscy luteranie spotykali się co tydzień w dawnej kaplicy cmentarnej przy ul.Grunwaldzkiej. W 1998 roku Parafii Ewangelicko-Augsburskiej po wieloletnich staraniach i postępowaniach administracyjnych udało się odzyskać teren przy ulicy Obozowej i Taborowej, zajmowany wcześniej przez klub sportowy "San". Cztery lata później rozpoczęto budowę nowej świątyni z kompleksem parafialnym i od 2003 roku rozpoczęto sprawowanie nabożeństwa w kościele.
Parafia Ewangelicko-Augsburska liczy ponad 300 osób. Nabożeństwa odprawiają się w niedziele o godzinie 10:00, zaś spotkania dla zainteresowanych protestantyzmem odbywają się we wtorki o 17:00 i w środy o 19:15.

Kościół Chrześcijan Baptystów
Historia poznańskich Baptystów sięga początków XX wieku, jednak zbór dopiero w 1962 roku uzyskał budynek przy ul.Grunwaldzkiej 53. Wcześniej mieściła się tutaj kostnica Szpitala Klicznego nr 2 im.Święcickiego. Na początku spotykało się w nowej świątyni około 80 osób. Dziś na coniedzielnych nabożeństw, sprawowanych o godz. 9 i 11 (oraz w środy o 18) uczestniczy około 120 osób.

Pomimo małej liczby wyznawców w parafiach innych wyznań niż rzymsko-katolickich wierni są ściślej związani ze swoją wspólnotą. Nie są dla siebie anonimowi i wzajemnie się wspierają.

Czy jesteśmy tolerancyjni wobec innych wyznań? Prosimy o Państwa komentarze.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak
Na zdjęciach Cerkiew Prawosławna im.Św.Mikołaja, Kościół Ewangelicko-Ausburski (Protestanci) i Kościół Chrześcijan Baptystów

Komentarze (10)

08-05-2017 10:50:18
Johannes
W Starej Kaplicy, po wybudowaniu nowego kościoła luterańskiego, gromadzi się Ewangeliczny Zbór Reformowany.
05-05-2017 17:32:39
Johann
Warto by stworzyć Muzeum Reformacji w starej kaplicy ewangelickiej w Parku Manitiusa, w której krótko urzędowali też Katolicy (Parafia św. Jana Kantego w lutym/marcu 1945 r.). Poza tym pamiętajmy, że obok, czyli przy ul. Grunwaldzkiej 46 istniała też druga Kaplica Kościoła Polskokatolickiego, przeniesiona następnie do nieistniejącej już Kaplicy przy Parafii przy ul. Fredry (obok obecnego Najświętszego Zbawiciela). A tak przy warto by pamiętać te dobre strony naszej wspólnej historii, by nie przywoływać tylko i wyłącznie tego, co nas dzieli. Pamiętajmy więc o Kościele Garnizonowym w Gnieźnie z niemieckimi napisami zaczerpniętymi z Biblii i słynnymi medalionami Schinkla.
22-10-2009 22:15:05
kasia
Szpital na Przybyszewskiego prowadzony był przed II wojną światową przez diakoniski, ewangelickie zakonnice. Miały one dobrą opinię u Poznaniaków (czytałam o tym w Kronice Miasta Poznania 2007 Nr 4 Szpitale.) Większość z nich była Niemkami. chowano je na cmentarzu protestanckim, który był tam, gdzie dziś Park Manitiusa. Po wojnie cmentarz ostatecznie zlikwidowano, choć do dziś pozostał podejrzanie regularny układ alejek... Resztki ewangelików musiano gdzieś przenieść, na inny cmentarz, ale nie pamiętam, gdzie. Moja rodzina mieszka w pobliżu. Słyszałam legendę z dreszczykiem o jakimś zmumifikowanym ciele siostry, która wiele lat po śmierci wyglądała jakby wciąż żyła. No, ale Ewangelicy nie uznają świętych... Naturalnie, nie wszyscy poznańscy ewangelicy to Niemcy - sam pastor Manitius był Polakiem i dlatego stracił życie z rąk hitlerowców.
21-10-2009 17:43:16
brrrr
W jednym za baraków przy Grunwaldzkiej ( za szpitalem i kościołem Baptystów) jest jeszcze jedna światynia protestancka - chyba Zielonoświątkowców. Z moich obserwacji wynika, że na Łazarzu są i tolerancyjni i nietolerancyjni jak wszędzie i żyją razem (jak się ich nie pyta o zdanie to w zasadzie zgodzie).
21-10-2009 13:02:41
niezorientowana
a zdjęcia 07-10 to ??
28-08-2008 12:00:32
qqq
Jak słyszę o takich skandalach jak w Licheniu to zaczynam się zastanawiać czy nie zostać albo ateistą, albo protestantem. To jest nie do pomyślenia, aby parafialna kasa była defraudowana.
26-08-2008 17:58:36
lazarus
Wątpie, że katolicy są tolerancyjni.
26-08-2008 11:05:57
REDAKCJA
Faktycznie wkradł się błąd, który został już poprawiony. Dziękuje za czujność.
26-08-2008 10:56:38
Rrrrr
A wracając do pytania Szanownej Redakcji, to nie jesteśmy tolerancyjni wobec innych wyznań. A szczególnie już wyznanie...katolickie dostaje od nas baty. Nie ma co ukrywać, że Kościół katolicki przeżywa w Polsce ogromny kryzys. W dużej części sam sobie winien. Wśród moich znajomych jest multum ludzi, którzy pojawiaja się w kościele przy okazji Chrzcin, ślubów i Komunii i tyle...A księża wykorzystują te okazję do przysłowiowych dożynek. Pół biedy Poznań - tu jest konkurencja między księżmi, ale np. moja kolezanka, bardzo chcąca wziąć ślub na wsi w rodzinnej parafii musi się liczyć z opłatą "co łaska" rzędu 1000 PLZ. Nie przeczę, że liczne jest grono świętych powołań kapłańskich i dzięki nim dużo ludzi jeszcze chodzi co niedzielę do kościoła, ale ksiądz, który co dwa, trzy lata zmienia sobie furę powinien się zastanowić jaki jest sens jego powołania. Piszę to bez złości, jeno ze smutkiem Pozdrawiam
26-08-2008 10:39:46
Rrrrr
na Głogowskiej jest chyba symboliczny grób "Akivy Egera" , nie Akity...Pozdrowienia :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

do 21-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"SalMed" - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
"Labs Expo" - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych (do 20.03)

20

mar

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
64. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

21

mar

do 23-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi polskich win i winnic

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie literackie “Wyszeptać życie” - wiersze Krystyny Suwiczak

22

mar

do 24-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: