Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Duszna - ulica, która istnieje od 1955 roku i znika z mapy Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Duszna - ulica, która istnieje od 1955 roku i znika z mapy Poznania
05-05-2013 01:54   Janusz Ludwiczak
W wykazie ulic Poznania znajduje się od 3 czerwca 1955 roku, jednak w tym roku zniknie z mapy Poznania i ostatecznie przejdzie do historii. Jest to jedyna ulica na Łazarzu, która jest gruntowa i nie ma nawierzchni asfaltowej ani z kostki brukowej. W szesnastnym odcinku z cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" opisujemy ulicę Duszną.

Ulica Duszna:

  • Długość: 261 m
  • Kod pocztowy: 60-208
  • Urząd pocztowy: obszar doręczeń i najbliższa poczta - UP Poznań 74 (ul. Głogowska 132/140)
  • Ilość budynków: -
  • Najwyższy numer: 13
  • Status drogi: gminna / dojazdowa-gruntowa, układ uzupełniający
  • Komunikacja miejska: brak
  • Parafia: Matki Boskiej Bolesnej (ul. Głogowska 97)
  • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
  • Obwód wyborczy: komisja nr 38, Szkoła Podstawowa nr 77 (ul. Dmowskiego 50)
  • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 77 (ul. Dmowskiego 50), Gimnazjum nr 50 (ul. Ściegiennego 50 - Górczyn)
  • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 27


Ulica na terenie ogródków działkowych. Istnieje od 1955 roku

Duszna prowadzi z zachodu na wschód, łącząc Dmowskiego z Hetmańską. Ulica ta znajduje się na terenie ogródków działkowych. W wykazie ulic Poznania znajduje się od 3 czerwca 1955 roku.


Najstarsze budynki powstały w 1900 roku

Mimo, iż ulica Duszna istnieje od 1955 roku to pierwsze budynki powstały w 1900 roku. Według "Spisu zabytków architektury" dom pod numerem 3 powstał ok. 1900 roku. Nieistniejąca już kamienica pod "siódemką" została zbudowana ok. 1905 roku.

Budynki przy ul. Dusznej wybudowali przede wszystkim pracownicy "Ceglorza".

"W 1928 roku 30-letni Jan Strzykała, mistrz w kotłowni Fabryki Parowozów firmy H. Cegielski, za 34 000 zł wybudował dom, jedyny na tej ulicy posiadający bieżącą wodę. Po siedmiu miesiącach wprowadzili się do niego lokatorzy i właściciel" - pisze Krystyna Strzykała w miesięczniku Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

"Kończy się wojna. Toczą się walki o Poznań. Dom jest jedynym w okolicy, który ma piwnice. Mieszkańcy pobliskich ogródków działkowych (około 150 osób) przez sześć tygodni ma tu schronienie. Mama moja z kuzynką ojca, Stefanią Rejmaniak, gotowały zupy z ziemniaków, marchwi i brukwi w kotle do gotowania bielizny. Kiedy do Poznania wkraczają wojska radzieckie, dom nasz zostaje zajęty. Żołnierze zajmują wszystkie pomieszczenia z wyjątkiem piwnic i mieszkania właściciela. Stało się tak dlatego, że pewien oficer pouczył mamę, że gdy zjawią się żołnierze, ma powiedzieć, iż mieszkanie jest przeznaczone dla kapitana. Tymczasem kapitan mieszkał razem z żołnierzami. Oficer ów przychodził później i prosił mamę o książeczkę do nabożeństwa, zamykał się w naszym pokoju i się modlił. Po wojnie starsi z lokatorów zmarli, młodsi wyprowadzili się" - wspomina Krystyna Strzykała, mieszkanka nieistniejącej już kamienicy przy ul. Dusznej 11.

"Plany miasta zmieniały się, myślano o budowie wieżowców, później o usługach, a właścicielom zabraniano budować i remontować. Dlatego dom po działaniach wojennych nie został otynkowany - ślady wojny pozostały. Po przemianach w kraju zmienił się stosunek do własności, ale zmieniły się również plany miasta. Ostatni plan zagospodarowania przewiduje na tym rejonie działalność handlowo-usługowo-rozrywkową. W tych warunkach zamieszkiwanie tutaj jest niemożliwe i dlatego musieliśmy podjąć trudną decyzję o opuszczeniu domu. Myślę jednak, że historia i duch tego domu pozostanie w naszych sercach" - dodaje Krystyna Strzykała.


Ulica, która znika z mapy Poznania i przechodzi do historii

W przyszłym roku przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauhofera ma ruszyć budowa centrum handlowo-rozrywkowego Metropolis, które będzie miało 191 tys. m kw. powierzchni. Oprócz 250 sklepów będzie mieścić się w nim hipermarket oraz 9-salowe kino. Tym samym ulica Duszna zostanie zlikwidowana.

Podczas marcowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła pozytywną opinię dotyczącą zlikwidowania ulicy Dusznej na wniosek Zarządu Geodezji i Kartografii. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ulica Duszna zniknie z mapy Poznania. W tym miejscu stanie właśnie centrum handlowo-usługowe Metropolis. Niedługo sprawą likwidacji ul. Dusznej będzie zajmować się również Rada Miasta Poznania.

Centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis, które stanie w obrębie ulic Krauthofera, Dmowskiego, Hetmańskiej i Góreckiej będzie miało 191 tys. m kw. powierzchni całkowitej, z czego 73 300 m2 zajmie powierzchnia handlowa. W Metropolis powstanie 250 sklepów, hipermarket, market budowlany a także 9-salowe kino. Do dyspozycji kierowców będzie parking na 2,2 tys. miejsc postojowych.


Wyburzają ostatnie budynki, Duszna zamienia się w śmietnik

Obecnie przy ul. Dusznej pozostał tylko jeden budynek - pod numerem 3. Pozostałe zostały wyburzone. W momencie, kiedy rozpocznie się budowa centrum handlowo-rozrywkowego Metropolis nie będzie śladu po ani jednym budynku.

Póki co spacerując Duszną, zwłaszcza na końcu ulicy można zobaczyć śmietnik, co doskonale prezentują poniższe zdjęcia.


Ciekawostki:

  • Duszna to jedyna ulica na Łazarzu, która jest gruntowa i nie ma nawierzchni asfaltowej ani z kostki brukowej.
  • W tym roku ulica ta przejdzie ostatecznie do historii. Uchwałę w tej sprawie musi przegłosować jeszcze Rada Miasta Poznania.


Opracowanie na podstawie - źródła:

  • Wikipedia
  • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
  • miesięcznik Parafii Matki Boskiej Bolesnej
  • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
  • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
  • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (4)

11-02-2014 21:58:41
Anonim
Urodziłem się w domu na tej ulicy, końcówka lat 90. Mieszkałem z rodzicami i siostrą. Wtedy to była ładna okolica.
04-07-2013 13:37:15
paw909
Mieszkałem przez 7 lat w budynku przy ulicy Dusznej 3. Jeśli byłby możliwy kontakt z Panią Krystyną Strzykałą, którą pamiętam z lat zamieszkiwania na tej ulicy to poproszę o taką możliwość. Zresztą wtedy wszyscy mieszkańcy tej ulicy się znali i szanowali.
16-05-2013 23:19:49
Hania
Fakt, wiele znika w Poznaniu i takie fotoreportaze to juz ostatnia dokumentacja takich miejsc.
05-05-2013 16:36:45
Szczur
Dzięki za kolejny tekst przybliżający dzieje dzielnicy, zwłaszcza, że niektóre miejsca bardzo szybko znikają.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: