Powstanie ogród, w którym usiądziemy przy stole z drzwi i zjemy własnoręcznie posiane warzywa
13-04-2013 01:15   Janusz Ludwiczak
Przy ul. Potockiej, pomiędzy budynkami przy numerze 39 i 41 powstanie ogród, w którym mieszkańcy sami posadzą warzywa i będą doprawiać posiłki z własnoręcznie posianych ziół. Pomogą im w tym studenci Uniwersytetu Przyrodniczego. Natomiast studenci School of Form zaprojektują i stworzą stół ze starych drzwi, krzesła z europalet, a na nich znajdą się poduszki stworzone z zużytych banerów. "Ogród Łazarz" ma być miejscem stworzonym przez samych mieszkańców przy wsparciu socjologów, antropologów, lokalnych aktywistów i liderów, w którym będzie można wypocząć, spotkać się przy wspólnej kawie a także wziąć udział w warsztatach, podczas których będzie można nauczyć się np. szydełkowania.

Dzięki tegorocznemu festiwalowi teatralnemu Malta jeden z zaniedbanych skwerów na Łazarzu nie tylko się zazieleni i zostanie zrewitalizowany, ale również będzie miejscem spotkań dla mieszkańców, o czym pisaliśmy już w artykule: "Ogród Łazarz" powstanie przed festiwalem teatralnym Malta. Kolejny skwer się zazieleni.

Początkowo "Ogród Łazarz" miał powstać przy ul. Dmowskiego, pomiędzy dwiema "deskami" (czyli wieżowcami przy ul. Dmowskiego 5/7 oraz Stablewskiego 6). Okazało się jednak, że na przeszkodzie stoją kwestie prawne.

Spotkaliśmy się z przedstawicielami Rady Osiedla Św. Łazarz. Poinformowano nas, że teren przy Dmowskiego, między przedszkolem, a blokiem z długim murkiem, razem z całą działką Spółdzielnia Mieszkaniowa Grunwald w najbliższym czasie przekaże miastu. Powstaje również plan rewitalizacyjny związany z tą działką. Oznacza to poważne zagrożenie dla naszego projektu: może okazać się, że za rok nie będzie tam miejsca na nasz ogródek - wyjaśnia Karolina Dziełak, koordynator projektów Generator Malta i "Ogród Łazarz".

W piątek odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Ogród Łazarz", w trakcie której przeprowadzono wizję lokalną i wybrano alternatywną lokalizację - skwer pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41.

Za kilka tygodni dziś trochę zaniedbany skwer ma zmienić się nie do poznania. Powstanie tutaj ogród, w którym rosnąć mają warzywa i zioła, umieszczony zostanie stół zbudowany ze starych drzwi, a przy nim znajdą się krzesła i ławki z europalet, kartonów, a na nich poduszki stworzone z zużytych banerów. Całość zaprojektują studenci School of Form, wyższej szkoły projektowania i desingu, która mieści się w pawilonie 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Ogród powinien być miejscem spotkań i wypoczynku, które będzie budować wspólnotę mieszkańców. Mogłoby to być miejsce, w którym można przekazać informację dotyczącą zdrowego żywienia. W ogrodzie powinny być wykorzystane materiały z recyklingu, a meble mogłyby być zrobione z palet i puszek - powiedziała Julia Piotrowska, studentka School of Form, uczestnik projektu.

Koncepcje "ogrodu" i jakie znajdą się w nim rośliny zaprojektują pracownicy Koła Naukowego Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego. Co więc będzie rosnąć w "Ogrodzie Łazarz"?

Wszystko zależy od tego jaki gatunek roślin wybiorą mieszkańcy. Termin siewu i sadzenia zależy od odmiany. Z mojego punktu widzenia będzie to bardzo fajne miejsce na mały ogródek, w którym będą rosnąć zioła i warzywa. Można pokusić się również o krzewy owocowe - sądzi Luiza Dawidowicz z Koła Naukowego Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"Ogród Łazarz" powstanie z okazji festiwalu teatralnego Malta w ramach projektu "Generator Malta".

Jest to projekt Generator Malta, realizowany w ramach Festiwalu Malta. Będziemy chcieli wrócić do refleksji nad jakością życia. Wspólnie z mieszkańcami chcemy urządzić przestrzeń, która zamieni się w "Ogród Łazarz". Nie narzucamy mieszkańcom, jaka to będzie lokalizacja. Fajnie jest rewitalizować zaniedbane okolice i starać się je przemieniać, ale czasem są też miejsca, które wymagają niewielkiej interwencji, a mogą stać się świetnym miejscem spotkań - tłumaczy Karolina Dziełak, koordynator projektów Generator Malta i "Ogród Łazarz".

Jeszcze w kwietniu chcemy rozpocząć prace przy wysiewaniu roślin. Chcemy, by to miejsce przetrwało również po festiwalu teatralnym Malta. Współpracują również z nami socjolodzy i etnolodzy, którzy rozmawiają z mieszkańcami. Wychodzimy z założenia, żeby ogród ten powstawał stopniowo, zmieniał się i był miejscem dla mieszkańców - dodaje Karolina Dziełak.

"Ogród Łazarz" ma być również miejscem spotkań, w którym na murku pojawi się tablica do malowania dla dzieci, a młodzież i starsi mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach chociażby z szydełkowania czy różnego rodzaju animacjach i zabawach.

Podobne "ogrody" powstaną również w innych pięciu poznańskich dzielnicach: na Wildzie (przy zbiegu Fabrycznej i Przemysłowej), na Jeżycach (najprawdopodobniej przy ul. Gorczyczewskiego), na Starym Mieście (na Placu Wolności), Śródce oraz na Chwaliszewie (najprawdopodobniej nad rzeką Wartą, przy KonternerArt).

Do stworzenia "Ogrodu Łazarz" zaangażowali się już m.in. harcerze ze Szczepu "Łazarz", seniorzy z Klubu Seniora "Bamberka", studenci School of Form, pracownicy Koła Naukowego Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego, socjolodzy z UAM, Galeria Raczej, Rada Osiedla Św. Łazarz, a także portal lazarz.pl.

W projekt może zaangażować się również każdy z nas. Organizatorzy już teraz zwracają się z prośbą do mieszkańców o udostępnienie starych i niepotrzebnych krzeseł, drzwi, szuflad i innych materiałów, które zostaną wykorzystane do stworzenia "Ogrodu Łazarz". Więcej informacji udziela Karolina Dzielak, koordynator projektu - tel. 883 710 012, e-mail: karolina.dzielak@malta-festival.pl.


Komentarze (3)

13-04-2013 22:11:42
morlock
@Ewa. Ma Pani świętą rację ale proszę sobie zafundować więcej informacji odnośnie czynszów pustostanów z Oś. Jehowy (czworokąt ulic wyspiańskiego, ułańska, grunwaldzka, matejki). Proszę (na własną odpowiedzialność) podejść pod Zieloną Perełkę bez kasku na tym czym Pani myśli że myśli. Na Niegolewskich w kierunku Głogowskiej tor przeszkód (biega o chodnik). Pani pewnie pisze z Irlandii?
13-04-2013 20:19:33
Ewa
Popieram każdą inicjatywę, która pomoże zmienić wizerunek Łazarza. Może puste lokale użytkowe, które nie znajdują najemcy także udostępnic na inicjatywy młodych (plastyków..). Ponadto może portal Łazarz otworzyłby zakładkę, gdzie znalazłyby się najładniejsze i najbardziej zaniedbane miejsca na Łazarzu, może byłoby to też wskazówką dla Straży Miejskiej lub Rady Osiedla. Moja propozycja na permanentnie zaniedbany teren prywatny? to Głogowska, przy nowwym skręcie budowanej Pestki, gdzie tablica iwestora? całkiem zbladła, ale gdy tylko są duże imprezy targowe, zmienia sie w płatny (temuż inwestorowi?) parking!
13-04-2013 11:03:05
Joa
Bardzo fajny pomysł.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

gru

do 17-12-2017
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Reiss Cup 2017

do 17-12-2017
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
XLI Ogólnopolska Wystawa-Giełda Minerałów, Skał, Kamieni, Skamieniałości, Muszli oraz Wyrobów Jubilerskich
w godz. 10:00-17:00

17

gru

Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza
w godz. 17:00-23:00

18

gru

do 21-12-2017
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Puchar 5 Milionów

21

gru

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Z wysokiego nieba" - koncert kolęd i pastorałek

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: