Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Olimpiada w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Olimpiada w Parku Kasprowicza
09-08-2008 02:05   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęły się XXIX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Czy będziemy kibicować polskiej reprezentacji podobnie jak na Euro 2008? Pierwszy olimpijski akcent na Łazarzu już jest – w Parku Kasprowicza znajdują się kolorowe kółka – symbol igrzysk olimpijskich.

Jeszcze pozostały nam wspomnienia po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, a już w piątek rozpoczęły się XXIX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Przed nami 16 dni sportowych zmagań.

Na Euro2008 poznaniacy przystrajali okna narodowymi flagami oraz kibicowali polskiej reprezentacji w miasteczkach kibica. Na czas meczów podobnie jak podczas ostatnich piłkarskich rozgrywek, w których udział wzięła Polska poznańskie ulice stały się puste.

Czy podobnie będzie podczas olimpiady? Przekonamy się, jednak na niektórych balkonach i oknach powiewają jeszcze flagi po Euro 2008, być może specjalnie zostawione na olimpiadę.

W Parku Kasprowicza, przy hali Arena – od strony ulicy Wyspiańskiego oraz Jarochowskiego znajdują się koła olimpijskie, które służą nie tylko jako element dekoracyjny, ale plac zabaw, na którym można spotkać bawiące się dzieci.
Niestety przydałby się pomalowanie na nowo kółek olimpijskich, gdyż koło symbolizujące Europę, czyli koloru niebieskiego można pomylić z kołem symbolizującym Amerykę, gdyż zeszła z niego farba.

Przed nami 16 dni sportowych zmagań. 11 128 sportowców z całego świata (z czego 263 z Polski i 25 z Poznania i Wielkopolski) weźmie udział w 35 konkurencjach sportowych (badminton, baseball, boks, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, hokej na trawie, jeździectwo, judo, kajakarstwo, kajakarstwo górskie, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka [biegi na krótkim i długim dystansie, sprint, biegi z przeszkodami, biegi przez płotki, biegi uliczne - maraton, chód, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut młotem, rzut dyskiem, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce, wielobój, sztafeta], łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, piłka ręczna, piłka wodna, pływanie, pływanie synchroniczne, podnoszenie ciężarów, siatkówka, siatkówka plażowa, skoki do wody, skoki na trampolinie, softball, strzelectwo, szermierka, taekwondo, tenis ziemny, tenis stołowy, triatlon, wioślarstwo, zapasy i żeglarstwo). W sumie do zdobycia będzie 302 medale: złote, srebrne i brązowe.

W letnich igrzyskach olimpijskich udział weźmie praktycznie cały świat, dokładnie 204 państwa (z wyjątkiem Brunei). Po raz pierwszy na olimpiadzie startują zawodnicy z Tuvalu i Wysp Marshalla, a oddzielnie udział wezmą sportowcy z Czarnogóry i Serbii.

Na potrzeby igrzysk stolica Chin wybudowała 31 obiektów, z czego stadion narodowy – tzw."Ptasie Gniazdo", na którym odbyła się ceremonia otwarcia pomieścić może 91 tysięcy widzów.

Pekin, liczący ponad 16 milionów mieszkańców (wg danych z 2007 roku 16 330 000) został wybrany na organizatora olimpiady 13 lipca 2001 roku. O organizację igrzysk ubiegały się wtedy także kanadyjskie Toronto, Paryż, Stambuł i japońska Osaka. W mieście spodziewanych jest na czas imprezy 2,5 miliona gości. Specjalnie na potrzeby olimpiady władze Pekinu wymieniły 65 tysięcy starych taksówek i autobusów, wybudowało kilka linii metra (obecnie sieć liczy 198 km) oraz wysiedlono część mieszkańców, wysprzątano miasto, a w szaletach publicznych pojawił się oficjalnie papier toaletowy i mydło dotychczas niedostępne dla przeciętnych śmiertelników.

Igrzyska olimpijskie rozpoczęły się dokładnie ósmego dnia, ósmego miesiąca, ósmego roku XXI wieku, gdyż w symbolice chińskiej "ósemka" oznacza szczęście, spokój, pieniądze i obfitość.

Olimpiada w Pekinie nie odbywa się jednak bez kontrowersji. Problemem jest łamanie praw człowieka w Tybecie. Na znak protestu 30 tybetańskich zawodników w 10 konkurencjach weźmie udział w alternatywnej olimpiadzie w indyjskim Dharamsala. Natomiast w Poznaniu w poniedziałek na Placu Mickiewicza Stowarzyszenie Lepszy Świat zawiesiło transparent "Solidarni z Tybetem". Flaga Tybetu pojawiła się też na budynku siedziby wielkopolskiej Solidarności.

Igrzyska olimpijskie potrwają do 24 sierpnia włącznie i śledzić będzie można je w mediach (transmisje dostarczać będzie Eurosport oraz Telewizja Polska) oraz w strefie kibica na Placu Wolności.
W sumie czeka nas ponad 600 godzin transmisji.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak, archiwum, Stowarzyszenie Lepszy Świat (21.jpg)

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy Łazarza solidarni z Tybetem

Komentarze (2)

10-08-2008 12:55:51
madzia
ja także pamiętam te kółka olimpijskie, ach przypomnieliście mi smak dzieciństwa.
09-08-2008 13:35:19
lazarus
Pamiętam te kółka, wielokrotnie się na nich bawiłem jako dziecko.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: