SP77 stuknęło pół wieku. Prezydent Grobelny: "Do tej szkoły chodziła moja córka" {WIDEO}
10-11-2012 11:29   Janusz Ludwiczak
50-lecie istnienia obchodziła w piątek Szkoła Podstawowa nr 77 im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W uroczystości wziął udział m.in. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Jak się okazało do tej szkoły uczęszczała jego córka.

W piątek Szkoła Podstawowa nr 77 im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich, mieszcząca się przy ul. Dmowskiego 50 świętowała pół wieku istnienia. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Moja córka chodziła do tej szkoły, ale przez krótki okres od pierwszej do trzeciej klasy. Częściowo jesteśmy związani z Łazarzem, niedaleko tej szkoły mieszkała moja żona. Co prawda nie chodziła do tej szkoły, ale do sąsiedniej - nieistniejącej już szkoły podstawowej nr 97. Mogę więc śmiało powiedzieć, że połowa mojej rodziny jest właśnie z Łazarza - powiedział Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

W Poznaniu ostatnio takich jubileuszy trochę jest. Sporo szkół powstawało w tamtym okresie. To bardzo dobrze. Jest to okazja do nawiązywania tradycji szkolnych, odświeżanie tej przeszłości. Warto to robić chociażby dlatego, żeby ci młodzi ludzie, którzy teraz chodzą do szkoły poznali to co było kiedyś - dodaje prezydent Ryszard Grobelny.

Na 50. urodzinach SP77 pojawili się również: Przemysław Foligowski - dyrektor Wydziału Oświaty UM, Beata Przeszczepkowska z Kuratorium Oświaty, Jan Chudobiecki - przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Poznania oraz Wojciech Wośkowiak - Radny Miasta Poznania i Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, a także ks. Eugeniusz Antkowiak - proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Szkole Podstawowej nr 77 patronuje 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Nie zabrakło więc żołnierzy 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. Przemówienie wygłosił również Tadeusz Jeziorowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Na 50-leciu SP77 pojawili się również harcerze ze Szczepu Łazarz ZHP. Zanim powstał Klub Osiedlowy "Krąg" mieli oni w szkole przy Dmowskiego 50 swoją harcówkę.

50. urodziny były doskonałą okazją do wspomnień. W szkolnych ławkach zasiedli absolwenci szkoły. Wspominano również byłych dyrektorów szkoły.

Byłam dyrektorem tej szkoły przez 20 lat, zostawiłam tutaj kawał życia. Szkoła Podstawowa nr 77 była moim drugim domem.
Przez ten czas miałam świetne grono nauczycielskie, oddanych pracowników administracji i obsługi. W tym okresie dwudziestu lat udało się szkole pójść do przodu. Wymieniono ogrzewanie z węglowego na gazowe, wszystkie okna, a także naprawiono dach. Na 40-lecie szkoła dostała prezent - nowe wejście i chodniki, na 45-lecie oddano nową płytę boiska
- powiedziała Alicja Konarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 w latach 1991-2011.

Po części oficjalnej uczniowie "Siedemdziesiątki siódemki" przygotowali część artystyczną. Wyświetlony został m.in. przygotowany przez nich kilkuminutowy film o historii szkoły. Zaśpiewali oni również dawny hymn szkoły, który obowiązywał do 1989 roku, kiedy to patronem szkoły był Paweł Finder, działacz komunistyczny, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej w latach 1942-1943. Decyzją Rady Pedagogiczne Paweł Finder przestał być patronem szkoły w 1989 roku.

Przez cztery lata Szkoła Podstawowa nr 77 nie miała swojego patrona, aż do 1993 roku, kiedy to w wyniku głosowania placówka otrzymała imię 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Uroczyste nadanie szkole imienia odbyło się dokładnie 19 lat temu, 10 listopada 1993 roku.

Na zakończenie uroczystości uczniowie zaśpiewali nowy hymn szkoły, którego SP77 nie miała od 1989 roku, a zaproszeni goście udali się do sal by zobaczyć przygotowane przez uczniów wystawy okolicznościowe, a także księgi pamiątkowe i historyczny sztandar szkoły.

Cieszymy się, że na uroczystość przybyły władze miasta. Myślę, że przez kolejne 50 lat będzie to szkoła nowoczesna - z internetem, komputerami i tablicami interaktywnymi, szkoła nadążająca za zmieniającą się rzeczywistością - podsumowuje Anna Kończak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 77 in. Pułku Ułanów Poznańskich.

ZOBACZ TAKŻE: Szkoła Podstawowa nr 77 skończyła 50 lat! {FILM, ARCHIWALNE ZDJĘCIA}

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (4)

15-11-2012 18:29:32
iza
gratulacje naprawdę wspaniale zorganizowanej imprezy !
11-11-2012 10:42:35
Poznaniak
Tak impreza super, ale poco tam ten Grobelny??? O zepsuł tę imprezę swą obecnością. Wszak nic nie dał, a chce zabrać. No i zabrał świeże powietrze heheh
10-11-2012 19:46:41
Poznaniak
A grobelny PO CO TAM wszak on chciał tę budę zamknąć!!! Fałszywa zmora Poznania. Na dwóch ramionach nosi płaszcz. Poco organizator go zapraszał. i tak kasy nieda Jak juz to on tej szkole zabierze kase hehehe
10-11-2012 17:46:58
maciej
Świetnie przygotowana impreza. Gratulacje:)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

24

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Spotkać się między słowami"- wiersze wychowanków Dziennego Ośrodka Adopcyjnego nr 1 w Poznaniu w interpretacji własnej i przyjaciół

25

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury cz.5 - Przysmaki z Iranu

26

kwi

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy - Monika Szwed "bez ruch"

27

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl teatralny dla dzieci "Król Nicnierobię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
Wstęp wolny
Spektakl będzie tłumaczony na język migowy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: