Książkowa majówka znika na dobre
07-05-2008 02:21   Janusz Ludwiczak
W tym roku już po raz drugi nie odbyła się tradycyjna "Majówka z książką". Impreza, która co roku przyciągała tysiące osób po ponad 50 latach prawdopodobnie przeszła do historii.

ponad 50 lat co roku, w pierwsze trzy dni maja zawsze przed halą Arena odbywała się tradycyjna "Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją". Już po raz drugi z rzędu impreza nie odbyła się. Powód? Rosnące koszty i wycofanie się organizatora – Domu Książki S.A.

"Majówka z książką" przed halą Areną gromadziła corocznie około 100 tysięcy mieszkańców. Na trzy dni Park Kasprowicza zamieniał się w stoiska z książkami. Autografy podpisywali znani pisarze, a na scenie śpiewali znani piosenkarze. Oprócz tego poznaniacy mogli kupić nowości wydawnicze w niższych cenach. Na majówce nie brakowało takich gości jak ksiądz Jan Twardowski. Joanna Chmielewska, Hanna Bielicka, Eleni, Adrianny Biedrzyckiej, Krystyna Feldman, Włodzimierz Łęcki. Ostatnim największym wydarzeniem majówki była akcja "Poznań w kadrze Europy". W 2004 roku tysiące poznaniaków wraz z prezydentami miasta i wojewodą zrobiło sobie wspólne zdjęcie na znak wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wokół Areny ustawiano stoiska gastronomiczne, a dzieci, młodzież i dorośli mogli skorzystać z wesołego miasteczka, w którym nie brakowało karuzeli czy kolejki górskiej.

W tym roku z powodu braku środków finansowych "Majówka z książką" znowu nie odbyła się. Bezpośredni organizator imprezy – Dom Książki S.A. nie jest już w stanie sfinansować imprezy. Impreza była organizowana ze środków miasta, Domu Książki i przez sponsorów.

"Majówki z książką" nie było nie tylko w tym, ale w 2003 i 2007 roku. Powód był ten sam. Nieoficjalnie mówi się, że bezpośredni organizator – Dom Książki S.A. ma problemy finansowe i grozi mu likwidacja lub sprzedaż innemu podmiotowi.

Pierwsza "Majówka z książką" odbyła się 50 lat temu na Starym Rynku i z czasem przeniesioną ją pod Arenę. Ostatnia "51.Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją" odbyła się dwa lata temu.

Nie wiadomo, czy impreza kiedykolwiek powróci przed Arenę. Dom Książki wycofał się z organizacji. Zorganizowanie imprezy w przyszłych latach jest możliwe przy większym wsparciu miasta i wydawców.


R E K L A M A

Fot: archiwum

Komentarze (7)

27-06-2008 13:39:17
madzia
zgadzam sie z wami. kazdego roku przychodzilam tutaj najpierw jako dziecko, a potem z wlasnym dzieckiem. wielka szkoda. miasto powinno robic wszystko, aby zamiast glupiej majowki na placu wolnosci, na ktora przyjdzie ze sto osob zrobic majowke przed arena. jakos niebiescy dzieciom moga sie odbyc przed arena.
26-06-2008 01:29:52
lazarus
Po prostu wstyd. Zgadzam się z Hanią. To była jedna z największych majówek w Polsce. Z organizacji wycofał się Dom Książki, ponieważ go nie stać, ale czy majówki nie może zorganizować miasto Poznań, przy wparciu POSIRu, rad osiedli, sponsorów??????? Nie ma co, Poznań tu (nie) warto żyć?
25-06-2008 22:23:07
Hania
Wielka szkoda, ja pamietam Kiermasze Ksiazki, takze Parku Kasprzaka co roku chodzilysmy z Mama i moja siostra, to bylo naprawde wydarzenie. Tlumy ludzii tam sie przewijaly. Do tego po obejsciu wszystkich stoisk ksiazkowych i zakupie ksiazek Mama kupowala dla nas parowki z musztarda i bulka, do tego oranzade z saturatora /wczesniejsze lata/, pozniej byla butelkowa oranzada. Wielka szkoda, ze takie miasto jak Poznan nie potrafi zorganizowac Majowki z ksiazka. Czy tak dluga tradycja ma isc w zapomnienie ?
11-06-2008 12:27:03
Micza
Wsytd się przyznać, lecz kto dziś czyta książki;
16-05-2008 10:42:32
lazarus
PS: No chyba, że na placu Wolności - bez komentarza.
16-05-2008 10:41:20
lazarus
Nic, chyba nie pozostanie nic innego jak spędzać majówkę po za Poznaniem.
15-05-2008 09:10:52
bartek
Szkoda, po prostu szkoda.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Edutec - Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji
22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
Pegazik - Poznańskie Targi Książki

23

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż i otwarcie wystawy ikon Zdzisławy Czombik „Christiana Artis”

18:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Kwiaty i ogrody" - zakończenie konkursu plastyczno-fotograficznego "Światło i cień"

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
XIV Festiwal Wiosenny - koncert 3

24

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
beauty Vision - Forum Kosmetyki
Look - Forum Fryzjerska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: