Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstał Plac PeWuKi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstał Plac PeWuKi
09-11-2022 05:54   Janusz Ludwiczak
Teren pomiędzy Iglicą i pawilonami nr 12, 2 i 1 otrzymał nazwę Plac Powszechnej Wystawy Krajowej – tak zdecydowali jednogłośnie poznańscy radni. Docelowo w tym miejscu organizowane będą koncerty i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

– Powszechna Wystawa Krajowa (zwana Pewuką) to największe i najważniejsze wydarzenie w międzywojennej historii miasta oraz najbardziej spektakularna impreza w historii II Rzeczpospolitej, która trwała w dniach 16 maja – 30 września 1929 (138 dni) w Poznaniu. Zorganizowano ją z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek polskiej nauki, myśli technicznej, przemysłu, kultury i sztuki odrodzonego państwa – tłumaczył podczas sesji Andrzej Krygier, przewodniczący Komisji ds. nazewnictwa ulic i skwerów w Poznaniu, były dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GeoPoz.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania jednogłośnie zdecydowała, że teren pomiędzy pawilonami nr 11 (Iglica), 12 (Pałac Targowy), 2 (Hala Przemysłu Ciężkiego, tzw. Muzyczny Pawilon MP2), 1 (Hala Przemysłowa) i 15 – centrum kongresowe Poznań Centrum Congress otrzyma nazwę "Plac Powszechnej Wystawy Krajowej". Za było wszystkich 31 radnych obecnych na sesji.

Już we wrześniu pozytywną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Osiedla Św. Łazarz, a ostatnio Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Powszechna Wystawa Krajowa, tzw. PeWuKa zajmowała obszar 65 hektarów, czyli trzykrotnie większy niż dzisiejszy teren Targów.

– Wystawa obejmowała również teren Parku Wilsona i Parku Kasprowicza oraz tereny uniwersyteckie przy ulicach Grunwaldzkiej i Śniadeckich. Na tych obszarach ustawiono 112 pawilonów wystawowych, z których wiele przeszło do historii jako wybitne osiągnięcia architektury. Najwspanialszym miejscem na wystawie był zaprojektowany przez Rogera Sławskiego imponujący plac zwany placem św. Marka, który zdobiły dwie wielkie fontanny.
W ciągu 138 dni odwiedziło ją ponad 4 mln osób i okazała się wielkim sukcesem rganizacyjnym miasta. Ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski powiedział, że wystawa była największym zbiorowym czynem Polaków i syntezą 10 lat niepodległości Polski. Wystawę poprzedziło stworzenie w Poznaniu fascynującej przestrzeni targowej oraz wielu budowli, które istnieją do dziś i są częścią wizerunku miasta. Symbolem wystawy są: Collegium Chemicum – podczas wystawy Pałac Rządowy, Collegium Anatomicum – Pałac Sztuki, Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 r. – Pałac Wychowania Fizycznego i Opieki Społecznej, pawilon targowy nr 3 – Hala Reprezentacyjna (westybul) z białą wieżą, odbudowano po wojnie, pawilon nr 2 – Hala Przemysłu Ciężkiego, fontanna w Parku Wilsona, Stare ZOO, a także powiększona i przebudowana Palmiarnia Poznańska
– dodaje Andrzej Krygier.

ZOBACZ TAKŻE: 92 lata temu rozpoczęła się PeWuKa, która zmieniła oblicze ówczesnego Łazarza

Plac Powszechnej Wystawy Krajowej znajdować będzie się nad otwartym w sobotę trzypoziomowym parkingiem podziemnym. Teren ten ma pełnić funkcję "strefy kultury".

– Plac pomieści ponad 10 tysięcy osób i sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów.
Międzynarodowe Targi Poznańskie przechodzą obecnie czas ewolucji przestrzeni targowej, która z przestrzeni biznesowej staje się miejscem, w którym mieszkańcy i goście spędzają wolny czas
– przyznaje Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

W pawilonie nr 2 MTP planują zorganizowanie kawiarenek i restauracji, a w tej części MTP ma znaleźć się docelowo Filharmonia.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: