Ogród społeczny Kolektywu Kąpielisko zostanie przeniesiony na teren Przedszkola nr 32?
17-05-2018 13:06   Janusz Ludwiczak
W środowe popołudnie w ogrodzie społecznym Kolektywu Kąpielisko, który znajduje się przy pływalni letniej w Parku Kasprowicza odbył się Poznań Design Festiwal, w trakcie którego poruszane były zagadnienia związane z ogrodnictwem miejskim i bioróżnorodnością. Kolektyw Kapielisko w tym miejscu może być do końca czerwca, później wygasa umowa podpisana z POSiR-em. Ogród będzie musiał jednak zostać przeniesiony, gdyż w jego miejscu ma powstać kryty basen i centrum sportów wrotkarskich.

W ogrodzie społecznym Kolektywu Kąpielisko odbyło się spotkanie w ramach Poznań Design Festiwal, podczas którego rozmawiano o ogrodnictwie w mieście, terapeutycznym wpływie ogrodów i bioróżnorodności.

– Codziennie spotykamy się w innym ogrodzie społecznym w Poznaniu, których w sumie jest osiem. Postanowiliśmy porozmawiać o idei naszego ogrody i jego przyszłości. Zaplanowaliśmy spacer po grodzie i warsztaty terapeutyczne, podczas których dzieci będą malować kwiatami. Chcieliśmy również posiać kolejne rośliny jadalne, jak np. rukolę – opowiada Magdalena Garczarczyk ze Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko.

Idea ogrodu społecznego Kolektyw Kąpielisko powstała w 2013 roku, kiedy zamknięta była pływalnia letnia w Parku Kasprowicza.

– Działamy nieprzerwanie od lata 2014 organizując wydarzenia kulturalne, ale przede wszystkim krzewiąc wśród mieszkańców postawy przyjazne środowisku. Tym, co wyróżnia nasz ogród od innych jest jego charakter nastawiony na edukację i rośliny jadalne. Uprawa żywności w mieście (poza ogrodami działkowymi) jest wypracowanym przez nas nowatorskim rozwiązaniem. Działalność Kolektywu rozpoczęta w sierpniu 2014 roku zapoczątkowała współtworzenie z mieszkańcami ogrodu społecznego będącego przestrzenią do sąsiedzkich aktywności. Dysponujemy infrastrukturą ogrodniczą (zbudowane rabaty, wyznaczone grządki, miejsce do składowania narzędzi, inspekt, kompostownik), przestrzenią rekreacyjną – wierzbowy plac zabaw oraz piecem zbudowanym wspólnie z mieszkańcami Łazarza, służącym do sąsiedzkiego przygotowywania potraw w ogrodzie – wyjaśnia Klaudia Lewczuk z Kolektywu Kąpielisko.

Ogród społeczny w Parku Kasprowicza będzie mógł działać do końca czerwca, gdyż wtedy wygasa umowy dzierżawy z POSiR. Kolektyw Kąpielisko musi jednak poszukać nowego miejsca dla swojego ogrodu, gdyż w miejscu, gdzie obecnie się mieści ma powstać centrum sportów wrotkarskich, które będzie realizowane w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. W tej części Parku Kasprowicza niebawem rozpocznie się również budowa krytej pływalni.

– Jesteśmy na etapie rozmów z miastem: POSiR, PIM, Wydziałem Oświaty oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomości. Zaproponowano nam teren Przedszkola nr 32, na którym znajduje się plac zabaw, jednak obecnie trwa przenoszenie właściciela nieruchomości pomiędzy poszczególnymi jednostkami miasta, a to zapewne potrwa kilka miesięcy. Mamy nadzieję, że uda nam się wynegocjować przedłużenie umowy na dłuższe działanie ogrodu – powiedziała Magdalena Garczarczyk.

– Jesteśmy zainteresowani proponowanym terenem, ale mamy swoje warunki. Nie ma tam przyłącza prądu i wody. Zależy nam na tym, by teren ten miał taki sam standard, jaki mamy tutaj. Chcielibyśmy wiedzieć, kto będzie partycypował w przeniesieniu ogrodu. Włożyliśmy tutaj sporo funduszy i pracy. Stworzyliśmy ogród dla mieszkańców, jest to miejsce otwarte, można przyjść wypić herbatę, zrobić grilla. W tym ogrodzie poznało się bardzo wiele osób, miejsce to integruje mieszkańców – podsumowuje Klaudia Lewczuk.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: