Na Łazarzu też powinien być nocny zakaz sprzedaży alkoholu?
17-05-2018 11:09   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Poznania uchwaliła ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zakaz sprzedaży alkoholu w godz. od 22 do 6 rano dotyczy wyłącznie Starego Miasta, jednak czy powinien obejmować również Łazarz?

Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży dotyczy wyłącznie terenu Osiedla Stare Miasto i obowiązuje we wszystkie dni tygodnia między godz. 22 a 6 rano. Radni mogli podjąć taką decyzję, bo pozwoliła im na to nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która weszła w życie w marcu tego roku. Zgodnie z ustawą to gminy decydują o ograniczeniu dostępności alkoholu.

O wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych przede wszystkim w rejonie Starego Rynku, Półwiejskiej i Św. Marcina apelowała Rada Osiedla Stare Miasto.

– Funkcjonujące w tym rejonie miasta sklepy, prowadzące nocną sprzedaż napojów alkoholowych, są szczególnie uciążliwe ze względu na ich duże nasycenie i znaczną liczbę osób dokonujących zakupów napojów alkoholowych w tych sklepach. Alkohol zakupiony w sklepach w godzinach nocnych jest nagminnie spożywany w miejscach publicznych, gdzie dochodzi do częstych przypadków zakłóceń porządku publicznego związanych z jego spożyciem. Wprowadzenie ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 22:00 a 6:00 niewątpliwie przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców tego rejonu miasta oraz bezpieczeństwa zarówno poznaniaków, jak i turystów licznie odwiedzających Stare Miasto w godzinach nocnych, a co za tym idzie - do poprawy wizerunku Miasta Poznania – tłumaczył na sesji Kazimierz Śliwiński, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Początkowo uchwała przewidywała wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godz. 23:00 - 6:00. O przesunięcie godziny rozpoczęcia zakazu z godz. 23 na 22 poprosili jednak radni ze Starego Miasta i mieszkańcy. Za wprowadzeniem zakazu było 28 radnych, 2 wstrzymało się od głosu. Przeciw było 3 radnych z PiS: Ewa Jemielity, Janusz Kapuściński i Artur Różański.

Uchwała nie ogranicza jednak kupowania alkoholu w lokalach gastronomicznych i ich ogródkach.

– Dziękuję Państwu, że zgodnie popieracie samą ideę przyjęcia uchwały, bo są miasta, które nadal się zastanawiają, czy w ogóle skorzystać z nowych możliwości, jakie dało im prawo. Ważne, że dostrzegamy problem, jakim jest nieograniczona sprzedaż alkoholu. W projekcie uchwały zaproponowaliśmy ograniczenie od godziny 23, bo wydawała się ona optymalna z punktu widzenia organizacyjnego. Interwencje strażników miejskich podejmowane wobec osób pod wpływem alkoholu najczęściej podejmowane są właśnie między godziną 23 a 6 rano. Mieliśmy również na uwadze fakt, że niektóre sklepy funkcjonują do 23 i nie chcieliśmy utrudniać ich działalności – mówił podczas sesji Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W całym Poznaniu działa ponad tysiąc sklepów, w których można kupić alkohol. Ponad 240 zlokalizowanych jest na Starym Mieście - a niemal połowa z nich to sklepy całodobowe.

Czy zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych powinien zostać wprowadzony również na Łazarzu?

– Jeśli alkohol jest na wyciągnięcie ręki, wtedy mamy pijanych kierowców, chuliganów niszczących budynki, młodzież pod wpływem alkoholu. Wystarczy zobaczyć co dzieje się, gdy gra Kolejorz. Jestem za tym, by ograniczyć sprzedaż alkoholu po 22, zwłaszcza, że na Łazarzu mamy kilka sklepów całodobowych - przy Głogowskiej/Hetmańskiej czy na Strusia – uważa Kinga Owczarek, mieszkanka ulicy Głogowskiej.

– Co da zakaz alkoholu. Kto będzie chciał i tak kupi alkohol przed 22 i wypije na zapas. Po za tym są jeszcze stacje paliw, których zakaz nie obejmie – sądzi Paweł Kaźmierczak, spotkany w okolicy Rynku Łazarskiego.

A co Państwo o tym sądzą? Czekamy na opinie i komentarze.


Komentarze (15)

21-05-2018 07:59:19
poznanianka
A ja się pytam gdzie kultura picia.? Gdzie przyjemność spotykania się w gronie znajomych i wypicia piwa.Tylko wtedy butelke zostawia się na miejscu.Przykładem spotkania na terenie dawnej parowozowni przy Kolejowej.Parasole,leżaki duże grono ludzi i co piwo , piwo. Dalej gory śmieci i po trochu zaśmiecona Kolejowa )Hetmańska.I zobaczyłam jak te góry śmieci znikały , a pan z miotłą wzdłuż dawnego Młynu na Kolejowej śmigał miotłą. Czyżby piciu piwa sprzyja ,spacerowanie , a potem rzucenie butelki gdzie się da.I tu jest klu, uczmy się kultury picia .
21-05-2018 00:03:53
Były Lazarzanin
No nie, zamknąć WSZYSTKO - a Głogowską to zwęzić tylko dla hulajnóg (nie rowerów).
20-05-2018 21:17:23
Taka prawda
Do Ani: wyobraź sobie że z pracy wracam o 22 i lubię sobie wypić piwko
20-05-2018 08:50:11
ania
do "eka z maleki" odwrotne dzialanie tylko dlatego, ze w Polsce spoleczenstwo w duzej czesci jest niepodporzadkowane, nie przestrzega niczego, wolnosc Tomku w swoim i nie swoim domku. Policja i SM ma niewielkie oddzialywanie, nie daje mandatow, nie pilnuje porzadku. Jedynie co dziala to zglaszanie telefoniczne jakiegos problemu jak porzucone auto, prosze sobie wyobrazic, ze przy ul.Kolejowej i Hetmanskiej stalo stare, porzucone auto, prawie 2 lata !!!, w koncu zadzwonilam do SM, zniknelo po okolo 10-14 dniach. Dlaczego sami pracownicy SM tego nie pilnuja ? dlaczego obywatel musi dzwonic i zglaszac takie sprawy ? Oni to powinni robic za to biora pieniadze...... Niestety polskie spoleczenstwo, przynajmniej niektore sfery wymaga kontroli i karania mandatami bo inaczej jest tak jak pisze "eka z maleki".
18-05-2018 20:19:02
m
jak najbardziej za zakazem, u mnie w windzie w bloku i pod domem codziennie stoją poustawiane butelki do tego pełno petów! jak hołocie ciężko to do śmietnika wyrzucić to trzeba im zakręcić kurek z alkoholem!
18-05-2018 17:16:54
ania
Do "Taka prawda" cierpisz bo nie bedziesz mogl kupic alkoholu po 22 godz. ? Radze zastanowic sie czy czasem to nie alkoholizm.
18-05-2018 16:12:23
Bazyli
Tak, jak najbardziej wprowadzić zakaz - dość wyjących w nocy wracających, dość młodzieży kilkakrotnie chodzącej w nocy po alkohol gdy imprezują w domu, dość "meneli" pijących pod straganami na rynku, itp., itd. Dość!
18-05-2018 15:26:28
eka z małeki
-KAŻDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zakaz przynosi odwrotne działanie!!!Dziwię się że PISZĄCY o tym nie wiedzą!!!!!!!!!!! eka
17-05-2018 18:51:52
swojak
Wprowadzić taki zakaz jak najszybciej. Kolejnym krokiem powinien być zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych oraz zmniejszenie liczby licencji sprzedaży alkoholu w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.
17-05-2018 18:38:36
Taka prawda
Jak macie na Dolnym Łazarzu problem to niech tylko wam zakaz wprowadza a nie ze cała dzielnica ma cierpieć
17-05-2018 18:00:28
Łazarz
Dlaczego cały Łazarz ma cierpieć bo na Dolnym jest speluna jak chcecie to niech zakaz dotyczy dolnego Łazarza a nie całego
17-05-2018 15:52:11
ania
Wprowadzic taki zakaz na Lazarzu, jestem, ZA ! Bardzo DUZO tutaj pijanstwa, prosze popatrzec ile butelek lezy pustych albo ustawionych na schodach itd. Alkoholizm w Polsce to zawsze byl problem ale kiedys dzielnicowi jakos dbali o to aby takiego syfu nie bylo a teraz hulaj dusza piekla nie ma. Wszedzie pety, butelki i smieci, tam gdzie pija to od razu widac. Tez obsikane wszystko. SMROD. Wprowadzic zakaz ! Dolny Lazarz w miejscu Maleckiego i Kanalowej, sklep monopolowy, to ognisko pijaczkow i nalogu.
17-05-2018 15:41:21
RowerowyAndrzej
Zakazać ustawowo wszystkiego, niech politycy decydują, co będziemy robić
17-05-2018 11:29:18
alex
Wprowadzić. Może w końcu ludzie przestaną się bać chodzić nocą po dolnym łazarzu i stanie się to elegancka dzielnica a nie miejscem spotkań nocnych pijaczków.
17-05-2018 11:25:42
Aleksander
Takie zakazy pokazują, że władza traktuje dorosłych obywateli jak dzieci, które same nie potrafią o sobie stanowić. Cała ustawa jest bezsensowna z założenia. Jakim prawem urzędnicy mają za mnie decydować kiedy mogę sobie kupić alkohol, a kiedy nie ? Idąc tym tropem można by zakazać nie tylko kupowania, ale też picia wcześniej kupionego alkoholu po 22.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: