2 mln zł na remont Olimpii. Powstanie tam Społeczne Miejsce Kultury
16-05-2018 03:10   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Dawne kino przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej zamieni się w Społeczne Miejsce Kultury Olimpia. W ramach, wartej 2 mln zł inwestycji wymieniona zostanie instalacja elektryczna, powstanie nowe ogrzewanie, zmodernizowana zostanie również winda i przeprowadzony zostanie lifting budynku.

W poniedziałek władze miasta ogłosiły inwestycje związane z kulturą, jakie będą realizowane w najbliższych pięciu latach, do 2023 roku. Jedną z nich będzie Społeczne Miejsce Kultury Olimpia.

– Wierzę, że to kultura nadaje sens rozwojowi miasta, a uczestnicząc w niej, kształtujemy życie społeczne. Kultura jest także dobrem wspólnym i nie może być zawłaszczana przez żadną ideologię. Chcę, żeby udział w kulturze był po prostu codziennością, a mieszkanki i mieszkańcy Poznania mieli do niej jak najlepszy dostęp – deklaruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– "Edukacja i kultura głupcze!" To jest najważniejsze czym powinniśmy się zająć, aby w przyszłości Rzeczpospolita pozostała państwem otwartym, demokratycznym i tolerancyjnym – dodał cytując słynne hasło Billa Clintona poseł PO Rafał Grupiński.

W ubiegłym roku w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wśród trzech zwycięskich projektów ogólnomiejskich znalazł się "Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji". Dzięki głosom poznaniaków uzyskano 2 miliony złotych na remont dawnego budynku kina z myślą o stworzeniu Społecznego Miejsca Kultury Olimpia. W przyszłości będzie ono siedzibą poznańskich inicjatyw kulturalnych i miejscem edukacji artystycznej.

Projekt "Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji" zakłada modernizację instalacji elektrycznej, grzewczej oraz windy w budynku Olimpii.

Budynek Olimpii posiada 4940m2. Jest jedynym obiektem kulturalnym Poznania, który w 4/5 jest pustostanem. OLIMPIA wymaga kapitalnego remontu na, który oczywiście nie ma środków. Dalsze czekanie na cud to publiczne marnotrawstwo. Zróbmy pierwszy krok. Niech jego celem będzie oddanie kulturalnego pustostanu w ręce aktywnie działających Poznaniaków. Wykonajmy i uruchommy węzeł cieplny, zmodernizujmy instalację elektryczną wraz z zasilaniem budynku oraz wymieńmy windę. Trudno to sobie wyobrazić ale w sercu półmilionowego miasta, na tyłach Olimpii stoi nieczynna kotłownia. Ta inwestycja pozwoli nie tylko uchronić budynek przed dalszą degradacją ale i wypełnić puste lokale zespołami, związkami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się działalnością kulturalną, społeczną i edukacyjną – uzasadnia Adam Ziajski, autor projektu i szef Sceny Roboczej.

Olimpia to realna odpowiedź na rosnącą aktywność poznaniaków oraz lokalową biedę, w której funkcjonują organizatorzy nawet największych festiwali. Kapitalna lokalizacja budynku, jego wielkość i zielony dziedziniec dają szansę stworzenia Społecznego Miejsca Kultury działającego przez okrągły rok. Mogą się w nim zmieścić teatry niezależne, studia, pracownie tematyczne, galerie, sale prób, biura stowarzyszeń i fundacji pomocowych oraz osiedlowe kluby senioralne. W chwili obecnej w budynku funkcjonują tylko dwa podmioty. Na 4 piętrze przy elektrycznych nawiewnicach prężnie działa Scena Robocza, która w ubiegłym roku przeprowadziła 160 wydarzeń gromadzących ponad 5 tys. poznaniaków. Warto podkreślić, że Scena Robocza realizuje swój repertuar we współpracy z ponad 25 innymi organizacjami. Ten fakt najlepiej świadczy o potrzebie tworzenia kulturotwórczych miejsc dla ludzi aktywnych społecznie. Niestety, z powodu wcześniej wymienionych braków pozostała cześć budynku nie nadaje się do niczego. Czy stać nas na to? Nie wydaje mi się. Społeczne Miejsce Kultury OLIMPIA winno stać się inkubatorem przedsięwzięć kulturalnych a jego realizatorzy powinni zostać wyłonieni w ramach otwartego konkursu organizowanego przez Władze Miasta i ZKZL przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przywróćmy Olimpię miastu i jego mieszkańcom – dodaje Adam Ziajski.

W ramach, wartej 2 mln zł inwestycji wymieniona zostanie instalacja elektryczna, powstanie nowe ogrzewanie, zmodernizowana zostanie również winda i przeprowadzony zostanie lifting budynku.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Do tej pory budynek stał pusty.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: