Tragiczny wypadek na budowie przy Gąsiorowskich – prace były prowadzone nielegalnie
12-02-2018 13:50   Janusz Ludwiczak
– Roboty budowlane były prowadzone bez pozwolenia i bez nadzoru osoby posiadającej uprawnienia budowlane – alarmuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Tydzień temu w przebudowywanym budynku dawnego szpitala ortopedycznego przy ul. Gąsiorowskich 7, w którym ma być akademik podczas prac rozbiórkowych zginął 62-letni mężczyzna.

Przypomnijmy. W poniedziałek, 5 lutego ok. godz. 10 62-letni mężczyzna spadł z wysokości podczas prac remontowych prowadzonych w budynku dawnego szpitala ortopedycznego przy zbiegu ulic Gąsiorowskich i Kolejowej. Pomimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Jak powiedziała mł. asp. Patrycja Banaszak z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, "ze wstępnych ustaleń wynika, że doszło do upadku z wysokości. Mężczyzna w wieku 62 lat mimo podjętej reanimacji niestety zmarł".

Okoliczności tragicznego wypadku wyjaśnia prokurator, lekarz medycyny sądowej i technik kryminalistyki. Postępowanie wszczęła również Państwowa Inspekcja Pracy.

Kontrolę prowadził również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Okazało się, że budowa prowadzona była bez stosownych pozwoleń oraz bez osoby posiadającej uprawnienia budowlane.

Inwestor nie posiadał żadnego pozwolenia na prowadzenie jakichkolwiek robót dotyczących przebudowy tego obiektu i wprowadzenia nowej funkcji. Inwestor uzyskał co prawda decyzję o warunkach zabudowy na zmianę sposobu użytkowania, jednak żeby prowadzić jakiekolwiek prace budowlane potrzebne jest pozwolenie, a takiego nie było – mówi portalowi lazarz.pl mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Roboty budowlane w budynku przy zbiegu Gąsiorowskich i Kolejowej zostały wstrzymane.

Podczas prowadzonych prac rozbierano elementy wewnętrzne budynku - ściany działowe i stropy. Prace były prowadzone bez nadzoru osoby, która posiadałaby uprawnienia budowlane do prowadzenia takich robót. Inspektorzy nakazali wstrzymanie tych prac, przedstawienie opinii technicznej, która wskaże zabezpieczenie budynku, gdyż naruszone zostały elementy konstrukcyjne. Nakazaliśmy również zabezpieczenie budynku – dodaje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W budynku przy ul. Gąsiorowskich 7, przy zbiegu z Kolejową znajdował się szpital ortopedyczny, który funkcjonował od 1913 r. Wielkopolskie Centrum Ortopedii i Chirurgii Urazowej z początkiem listopada 2010 roku zostało przeniesione do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej. Dzięki temu wielkopolski Urząd Marszałkowski zaoszczędził kilka milionów złotych rocznie.

Sześciokrotnie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego próbował sprzedać nieruchomość. W końcu na przełomie 2016 i 2017 za ponad 3,8 mln zł udało się sprzedać budynek. Nowy inwestor początkowo planował przebudowę obiektu na hotel, jednak ostatecznie zdecydował się na utworzenie internetu z funkcją akademika i hostelu.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: