Mógł pomieścić nawet 400 osób – schron pod blokiem przy ul. Głogowskiej
28-01-2018 16:53   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że piwnice naszych budynków i podziemia dzielnicy kryją wiele tajemnicy. Pod blokiem przy ul. Głogowskiej 150/154a znajduje się schron, która ma blisko 300 metrów kwadratowych i mógł pomieścić ponad 400 osób. Znajduje się w nim również agregat filtrowentylacyjny typu RM300, który służyć miał do czerpania powietrza. Mieszkańcy posprzątali obiekt i chcą go pokazać miłośnikom fortyfikacji, sympatykom historii i zainteresowanym.

Sześciopiętrowy blok przy ul. Głogowskiej 150/154a znajduje się tuż przy granicy Łazarza i Górczyna. Jego budowa rozpoczęła się w 1958 roku, a trzy lata później do budynku wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Okazuje się, że projektanci i decydenci pomyśleli również o bezpieczeństwie mieszkańców. W podziemiach zbudowany został dla nich schron.

– W bloku tym mieszkam od 89` roku. Gdy schodziłem do piwnicy zawsze ciekawiły mnie gazoszczelne drzwi znajdujące się na końcu korytarza. Teraz jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej, również pasjonatem historii i fortyfikacji. Postanowiliśmy otworzyć schron, sprawdzić co tam jest, również uporządkować go – opowiada Mikołaj Rembikowski z zarządu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Głogowskiej 150/154a.

– Blok w 30 proc. należy do miasta, w pozostałych 70 proc. do naszej wspólnoty mieszkaniowej. Szukaliśmy w Urzędzie Miasta, Geopozie wszelkich informacji na temat schronu, nie wiadomo ile mógł pomieścić osób, jakie miał parametry – dodaje Mikołaj Rembikowski, mieszkaniec bloku.


Odkryto agregat fitrowentalcyjny

Wspólnota mieszkaniowa niedawno odtworzyła kominek wentylacyjny schronu. W pomieszczeniach schronu odkryto agregat fitrowentylacyjny typ RM300 z 1959 roku, który służył do czerpnia powietrza przez osoby znajdujące się w schronie.

– Schron ten znajduje się w piwnicach bloku mieszkalnego. Był już zaprojektowany w czasie budowy bloku. Filtry powietrza, zbiornik z wodą, gazoszczelne drzwi - można było się odciąć od otoczenia w czasie skażenia powietrza, czy nalotów bombowych. Schron posiada wyjście zapasowe, oddalone o odległość połowy budynku, tak żeby gruzy budynku nie zasypały wyjścia. Pojemność tego schronu wg danych wynosi ponad 400 osób – przekonuje Marcin Nowakowski, pasjonat historii i miłośnik fortyfikacji.

– Schron znajduje się pod dwiema klatkami schodowymi, ciągnie się od wejścia pod numerem 154a do 154. Blok jest tak zrobiony, że w jego środku znajduje się kotłownia, która rozdziela schron. Schron posiada dwa przedsionki gazoszczelne, agregat RM300 , zbiorniki na wodę , własne toalety, wyjście ewakuacyjne prowadzące na podwórze – dodaje Mikołaj Rembikowski ze wspólnoty mieszkaniowej.


Mógł pomieścić ponad 400 osób

Kilka lat temu inwentaryzację obiektu przeprowadzili urzędnicy i specjaliści z zakresu bezpieczeństwa. Do 1991 roku schronem opiekował się Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Według danych Geopozu schron ma 288 metrów kwadratowych i mógł pomieścić 411 osób.

– Jednak wydaje mi się, że dane co do ilości osób są zawyżone. W bloku jest w sumie 80 mieszkań. Jeżeli chodzi o wszelką infrastrukturę schronową, elementy tego typu są przeważnie zasypywane lub niszczone. Jako miłośnik fortyfikacji nie mogłem do tego doprowadzić, więc odkopałem, udrożniłem oraz odtworzyłem czerpnie powietrza tak, jak najlepiej potrafiłem. Dodatkowo posprzątaliśmy tunel wyjścia ewakuacyjnego oraz resztę korytarzy piwnicy/schronu – opowiada Mikołaj Rembikowski.

– Słyszałem nawet legendę, że z tego schronu idzie dalej tunel. Sprawdziłem wszystkie pomieszczenia, piwnice, nawet wchodziłem do kanałów, gdy podłączali nam kablówkę do budynku. To niestety kolejny mit – dodaje mieszkaniec bloku przy ul. Głogowskiej 150/154a.

Mieszkańcy posprzątali schron, rozważają go również pokazać miłośnikom fortyfikacji, sympatykom historii i wszystkim zainteresowanym. Być może zostanie on pokazany na Dni Łazarza lub podczas Dni Fortyfikacji.


Blok miał być niższy

Okazuje się, że blok przy ul. Głogowskiej, naprzeciwko zakonu sióstr Zmartwychwstanek i szkoły podstawowej oraz liceum, jakie prowadzą zakonnice, miał być o wiele niższy i wyglądem nawiązywać do budynków osiedla urzędniczego w rejonie ul. Chociszewskiego i Potworowskiego.

– Pierwotny projekt z 1953 roku zakładał, że będzie to budynek trzypiętrowy, bez wind oraz o bardzo ciekawym wystroju zewnętrznym. Później w 1957 roku z Warszawy przyszedł projekt zaktualizowany, w którym zmieniono całkowicie układ budynku na VII kondygnacji. Co mnie najbardziej zaskoczyło to plan zagospodarowania terenów obecnego podwórza. Miał tam powstać piękny park z bujną zielenią, ogromną ilością drzew, bez garaży – podsumowuje Mikołaj Rembikowski.


Komentarze (4)

19-02-2018 08:08:58
Patryk
konkretnego osiedla?
31-01-2018 12:55:32
Anastazja
jakiego osiedla?
29-01-2018 07:17:59
Negatyw
@ Tomek: Zmorą, są też pajace parkujący gdzie popadnie. Na kopertach ppoż, na kopertach przed śmietnikami, czy na łukach zakrętów. Ale na szczęście jest SM i blokady... (!!!).
28-01-2018 22:28:30
Tomek
Garaże w środku pięknych kwartałów to zmora naszego osiedla, która powinna zniknąć. Wewnątrz powinna być zieleń, mała architektura, tereny dla dzieci. Ciekawe czy część z tych blaszaków to nie są samowole budowlane?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: