Segregacja-transformacja w Arenie
07-12-2017 00:16   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Uczyli, jak segregować odpady i dbać o środowisko. W ramach akcji "Segregacja-transformacja!" można się było też dowiedzieć, na czym polega recykling opakowań, w szczególności tych po żywności płynnej. Ekologiczny piknik, który odbył się w hali Arena, odwiedziło blisko 3 tysiące osób.

Wydarzenie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w okresie przedświątecznym. Boże Narodzenie to czas, kiedy ilość odpadów w gospodarstwach domowych bardzo wzrasta - są to przede wszystkim papierowe pudełka po prezentach i pozostałości po produktach spożywczych. Celem akcji jest wzrost wiedzy i świadomości ekologicznej wśród mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

Niektórzy nie wiedzą, w jaki sposób np. wrzucić kartonik do kosza na śmieci. Nie wiedzą, że nie można wrzucać go z zawartością, bo może spleśnieć. Pokazujemy, jak powinno się to robić. Poprzez odpowiednią edukację, chcemy po pierwsze zmniejszyć ilość odpadów, a po drugie podnieść poziom recyklingu w Polsce – mówi Iwona Strykier-Sybilska, koordynator wydarzenia.

Organizatorzy pikniku swoją akcję skierowali do dwóch grup docelowych. W poniedziałek wydarzenie wraz z rodzicami i opiekunami mogła odwiedzić młodzież w wieku 9-15 lat, zaś drugi dzień przeznaczony był dla grup przedszkolnych i szkolnych w wieku 4-9 lat.

Pierwszego dnia imprezy - skierowanego do młodzieży w wieku od 9-15 lat - uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach, podczas których uczyli się malowania toreb jutowych, tworzenia ozdób choinkowych z odpadów, produkcji przypinek i magnesów na lodówkę czy wyplatania koszy i pojemniczków z papieru, reklamówek wielokrotnego użytku oraz innych odpadów.

Nasze eksperymenty, czy doświadczenia prowadzone były przez wykładowców uczelni technicznych. Miały one ciekawy charakter i przyciągały uwagę młodzieży. Dzięki takim przedsięwzięciom, dzieci mają możliwość uczenia się zjawisk fizycznych, wykorzystując przy tym odpady, a także dowiadują się tego, w jaki sposób przeprowadzać takie warsztaty – opowiada Iwona Strykier-Sybilska.

Również w poniedziałek ogłoszono wyniki konkursu wśród szkół na najlepszą kampanię informacyjną propagującą proekologiczne postawy. Dzieci miały za zadanie edukację społeczności lokalnej w zakresie zasad postępowania z odpadami. Do wygrania były m.in. boomboxy, wieże Hi-Fi czy aparaty fotograficzne. W kategorii młodszych dzieci triumfatorem okazał się Zespół Przedszkolny nr 2, a w kategorii dzieci starszych Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.

Na zakończenie na scenie pojawił się zespół Recycling Band, czyli finaliści V edycji popularnego show "Mam talent". Jest to zespół muzyczny grający na własnoręcznie wykonanych przez siebie instrumentach z odpadów. Członkowie bandu do produkcji swoich instrumentów używają m.in. butelek, puszek, starych części rowerowych czy grzebieni do włosów.

Z kolei we wtorek, 5 grudnia, czyli drugiego dnia pikniku najmłodsze dzieci mogły wziąć udział w lekcjach fizyki i chemii na wesoło, w wyścigach zdalnie sterowanych mini robotów, czy w rozmaitych animacjach. Na najmłodszych czekały również zabawy ruchowe, konkursy z nagrodami oraz zabawy plastyczne.

Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w wystawie interaktywnej "Park praw natury i fizyki", w której podziwiali kalejdoskopy, modele telegrafu czy rowerki-generatory prądu. Miłośnicy świąt mogli wziąć udział w zabawach ze Świętym Mikołajem, a także mieli możliwość podkreślenia swojej obecności na pikniku pozując do pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.


Fot: Dominik Jagiełło/Urząd Miasta Poznania

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: